ФК Њујорк Сити

ФК Њујорк Сити е американски фудбалски клуб од Њујорк Сити, Њујорк, кој моментално се натпреварува во МЛС, највисокото ниво на американскиот фудбал, како член на лигата на Источната конференција.

Њујорк Сити
New York City FC.png
Целосно имеФудбалски клуб Њујорк Сити
Држава САД
Основан21 мај 2013; пред 7 години (2013-05-21)
Бои         челична сина и црна
Капацитет28,743
СопственикCity Football Group (80%)
Yankee Global Enterprises (20%)
ТренерШпанија Доменек Торент
ЛигаМЛС
2018Источна конференција: 3-ти
Вкупно: 7-ми
Плејоф: конф. полуфинале
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
фinco
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона