ФК Олимпик Лион

Олимпик Лион е француски Фудбалски клуб од градот Лион. Клубот е член на првата француска фудбалска лига, Лига 1. Игра на Стад Жерлан, кој е со капацитет од околу 40.000 гледачи. Клубот е основан во 1899 година под името "Lyon Olympique Universitaire" , а како професионален фудбалски клуб делува од 1950 година. Последанава деценија Олимпик Лион е најуспешниот француски тим со 7 освоени шампионски титули, од 2002-2008 година. Исто така е и редовен учесник во европската УЕФА Лига на шампиони, член на европската заедница на клубови и Г-14 групата.

Олимпик Лион
150п
Целосно имеOlympique Lyonnais
ПрекариLes Gones (Деца)
Lyon
OL
Основан1899/1950[1]
СтадионГрупама стадиум
Десен Шарпје
(Капацитет: 59,186[2])
ПретседателФранција Жан-Мишел Олас
МенаџерФранција Бруно Генесио
ЛигаЛига 1
2009-10Л1, 2-ри
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Теков составУреди

Од 1 јануари 2019[3]


Бр. Позиција Играч
1 Португалија ГМ Антони Лопес
2 Франција ОД Мапу Јанга-Мбива
4 Бразил ОД Рафаел
5 Белгија ОД Џејсон Денајер
6 Бразил ОД Марсело
7 Франција НП Мартин Терие
8 Франција СР Уссем Ауар
9 Франција НП Муса Дембеле
10 Буркина Фасо НП Бертран Траоре
11 Холандија СР Мемфис Депај
14 Франција СР Серхи Дардер
15 Франција ОД Лео Дубоа
Бр. Позиција Играч
16 Швајцарија ГМ Антони Расиопи
18 Франција НП Набул фекир (капитен)
19 Франција НП Амин Гуоири
20 Бразил ОД Марсал
22 Франција ОД ферлан Менди
23 Холандија ОД Кенни Тете
24 Шпанија СР Пап Шеик Диоп
27 Брег на Слоновата Коска НП Максвел Корне
28 Франција СР Танги Ндомбеле
29 Франција СР Лукас Тусар
30 Франција ГМ Матје Горгелин

НаводиУреди

  1. „According to Lyon's official website, it suggests that they consider this their foundation date rather than 1899 - (translation: "1950, date of the club's creation")“. OLWeb.fr. Посетено на 2006-08-23.
  2. (француски) [1], on www.groupama-stadium.com
  3. http://www.olweb.fr/en/male/roster-121.html