ФК Њујорк Ред Булс

Њујорк Ред Булс е американски професионален фудбалски клуб со седиште во Харисон, Њу Џерси, кој ја претставува Њујоршката метрополитенска област. Тимот се натпреварува во источната конференција во МЛС лигата. Тимот е еден од десетте чартер клубови на МЛС, откако се натпреварува во лигата од своето основање. Тие се едни од основачите на МЛС (во 1996), но клубот поминал низ неколку промени на името. Клубот првично бил познат како Њујорк / Њу Џерси Метростарс до 1997 година. Од сезоната 1998 до сезоната 2005, клубот бил познат како Метростарс. На 9 март 2006 година, тимот бил продаден на Red Bull GmbH, што доведува до сегашното име на тимот.

Њујорк Ред Булс
New York Red Bulls logo.png
Целосно имеЊујорк Ред Булс
Држава САД
ПрекарРед Булси , Метроси
Основан1995 како Њујорк Метростарс
Бои         црвена и бела
СтадионРед Бул Арена
Харисон, Њу Џерси
Капацитет41,000
СопственикRed Bull GmbH
ТренерСАД Крис Армас
ЛигаМЛС
2018Источна Конференција: 1-ви
Вкупно: 1-ви
Плеј-оф: конф. финале
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Тие се само оригинална МЛС франшиза и досега немаат освоено никакви значајни трофеи (вклучувајќи ги регуларниот дел од сезоната, плејофот, и нокаут конкуренцијата) од почетокот. Најдобриот резултат на клубот во една МЛС сезона било достигнувањето до финалето на МЛС Купот во 2008 година. Во ЈУЕС Опен купот, Метростарс стигнал до полуфиналето трипати (1997, 1998, 2000), пред да стигне до своето прво финале во 2003, каде биле поразени со 1-0 од Чикаго Фајр. На 26 август, 2000, играчот на Метростарс Клинт Матис поставил рекорд во МЛС постигнувајќи пет гола на еден натпревар против Далас Брн.

Некои добро познати играчи кои играле за клубот се: Џовани Саваресе, Тим Хауард, Тони Меола, Теб Рамос, Алекси Лалас, Клинт Матис, Жози Алтидор, Мајкл Бредли, Клаудио Реина, Еди Поуп, Роберто Донадони, Лотар Матеус, Адолфо Валенсија, Јури Џоркаеф, Амадо Гевара, Хуан Пабло Анхел, Тјери Анри, Жунињо Пернамбукано, Јан Гунар Соли, Тим Рим, Рафаел Маркез и Тим Кејхил. Тимот исто така имал добро-познати тренери, вклучувајќи ги Карлос Кеирош, Карлос Алберто Пареира, Бора Милутиновиќ, Боб Бредли, Мо Џонстон, Брус Арина и Ханс Баке.[1][2]

ИсторијаУреди

Оригиналното име на клубот било Емпајр Фудбал Клуб,[3] која го добила името по најголемата групата на навивачи на тимот, Емпајр Сапортерс Клуб. Официјални сопственици на клубот биле Џон Клуге и Стјуарт Саботник[3] Најк сакале целосното име да биде Метрофлеш, но било избрано името Метростарс.

Теб Рамос, првиот играч кој потпишал со МЛС, станал првиот Метростар, а наскоро кон него биле придодадени и тимскиот колега од репрезентацијата на САД на Светското првенство 1994 Тони Меола и поранешната ѕвезда на Милан, играчот од средниот ред Роберто Донадони. Играчот кој настапувал на Светското првенство 1990, Питер Вермес бил прогласен за прв капитен на тимот, но тоа било претходно пред во клубот да дојде непознатиот венецуеланец Џовани Саваресе кој станал првата ѕвезда на Метростарс. Првиот тренер на тимот бил Еди Фирмани.[4]

Моментални играчиУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Кевин Хартман (капитен)
2   СР Јан Кристијансон
3   ОД Хит Пирс
4   ОД Хамисон Олаве
5   ОД Маркус Холгерсон
6   ОД Дигао
7   ОД Рој Милер
8   СР Жунињо
9   НП Фабијан Еспиндола
10   СР Лојд Сам
11   СР Дакс МекКарти
12   СР Ерик Александер
13   СР Мариус Обекоп
14   НП Тјери Анри
Бр. Позиција Играч
15   НП Андре Акпан
16   ОД Конор Лејд
17   СР Тим Кејхил
18   ГМ Рајан Миара
19   НП Амандо Морено
20   ОД Мат Миазга
21   СР Рубен Бовер
22   СР Џони Стил
23   СР Михаел Бустаманте
24   ГМ Сантјаго Кастано
25   ОД Брендон Барклеиџ
27   ОД Косуке Кимура
31   ГМ Луис Роблес
88   НП Пеги Луиндула

ТитулиУреди

останати успеси

НаводиУреди

  1. Arena named Red Bulls sporting director, coach Press release via Red Bull New York official site
  2. Arena joins Red Bulls; coach cautious about U.S. team Архивирано на 21 октомври 2012 г. article via Soccernet
  3. 3,0 3,1 „Клупска историја“. New York Red Bulls. Архивирано од изворникот на 2015-02-08. Посетено на February 27, 2012.
  4. res = 9804EEDC1439F936A35751C0A960958260 Италијанската ѕвезда потпиша со Метростарс[мртва врска] статија преку Њујорк тајмс
  5. „New York Red Bulls eye elusive trophy“. USA TODAY. September 26, 2013. Посетено на November 20, 2015.
  6. „Red Bulls sell out playoff match against Columbus“. NY Daily News. Посетено на November 20, 2015.
  7. „New York Red Bulls set MLS points record, win 3rd Supporters' Shield“. mlssoccer.com. October 28, 2018. Архивирано од изворникот на 2019-04-10. Посетено на October 29, 2018.

Надворешни врскиУреди