ФК Андерлехт

белгиски фудбалски клуб

Ројал Спортинг Клуб или ФК Андерлехт е белгиски фудбалски клуб од Андерлехт, една од 19 општини во регионот на Брисел. Основан е 1908 година како СК Андрелехт, а во Ројал Спортинг Клуб Андрерлехт е преименуван во 1933 година. Андерлехт е најуспешниот белгиски клуб во домашната лига со 31 титула како и во европските натпреварувања (5 титули). Иако клубот е основан 1908 године, првиот трофеј го освоил дури после Втората светска војна (1947). Од тогаш, ниту една сезона не завршиле подолу од шестото место во Првата лига на Белгија. Во првата лига учествуваат од 1935 година. Главен спонзор на клубот од 2000 година е Банката Фортис.[1]

Белгија Андерлехт
Целосно имеРојал Спортинг Клуб Андерлехт
Основан27 мај 1908
СтадионСтадион Констант Ванден Сток
Андерлехт, Белгија
(Капацитет: 28,063)
СопственикБелгија Роџер Ванден Сток
ТренерАлбанија Бесник Хаси
ЛигаПро лига
2013–14Про лига, 1-ви
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Бои и амблеми

уреди

Официјалните бои на клубот се бела и виолетова ( ).

Успеси

уреди

  Домашни

уреди

Европски

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди