ФК Торино честопати наречен само Торино или скратено Торо, е професионален италијански фудбалски клуб со седиште во Торино, Пиемонт, кој моментално се натпреварува во Серија А.

Торино
ПрекарТоро или
Граната
Основан3 декември 1906 како Фудбал клуб Торино
1 септември 2005, како Торино Фудбал клуб[1][2]
СтадионСтадион Олимпико ди Торино
Торино, Италија
Капацитет28,140[3]
СопственикИталија Урбано Каиро
ТренерИталија Валтер Мацари
ЛигаСерија А Серија А
2018–19Серија А, 7-ми
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
">
Резервни бои
Тековна сезона

Клубот е основан под името Фудбал клуб Торино, на 3 декември 1906 година, но низ историјата бил познат под разни имиња (АК Торино, Торино Фиат, АК Талмоне Торино и Торино Калчо) сè до 2005 година кога клубот прогласил банкрот и бил основан нов клуб кој ги задржал правата и успесите на старата екипа, но продолжувајќи под името Торино Фудбал клуб.

Торино е еден од поуспешните клубови во Италија со седум титули во лигата, меѓу кој и оние пет последователни титули во периодот 1942-1949. Торино исто така бил првиот италијански клуб кој освоил домашна двојна круна. Клубот е освојувач на Купот на Италија пет пати, а последната титула била освоена во сезоната 1992-1993 сезона. На меѓународната сцена, Торино биле финалисти во Купот на УЕФА во сезоната 1991-1992.

Во пласманот на сите времиња на Серија А, кој ги зема предвид сите фудбалски екипи кои играле во првата лига, барем еднаш, Торино го зазема 8. место, учествувајќи во 70 од 82 изданија. Својте домашни натпревари ги игра на Стадионот Олимпико во Торино кој е со капацитет од 28,140 седечки места.

Титули уреди

Домашни уреди

 • Победник (7) : 1927–28, 1942–43, 1945–46, 1946–47, 1947–48, 1948–49, 1975–76.
 • Второпласиран (7) : 1907, 1914–1915, 1928–1929, 1938–1939, 1941–42, 1976–77, 1984–85.
 • Победник (5) : 1935–36, 1942–43, 1967–68, 1970–71, 1992–93
 • Финалист (8) : 1937–38, 1962–63, 1963–64, 1969–70, 1979–80, 1980–81, 1981–82, 1987–88.
 • Финалист (1) : 1993.
 • Победник (3) : 1959–60, 1989–90, 2000–01
 • Второпласиран (1) : 2011-12

Европски уреди

 • Финалист (1) : 1991-92.

Играчи уреди

Моментален состав уреди

Бр. Позиција Играч
4   ОД Лијанко
5   ОД Армандо Ицо
7   ОД Саша Лукиќ
8   СР Даниеле Базели
9   НП Андреја Белоти  
10   НП Јаго Фалке
11   НП Симоне Ѕаѕа
14   ОД Кевин Бонифаци
15   ОД Кристијан Ансалди
17   ОД Вилфрид Синго
18   ГМ Самир Ујкани
20   НП Симоне Едера
21   НП Алекс Беренгер
Бр. Позиција Играч
23   СР Суалихо Меите
24   НП Симоне Верди
25   ГМ Антонио Росати
27   НП Виторио Париџини
29   ОД Лоренцо Де Силвестри
30   ОД Кофи Џиџи
33   ОД Никола Н'Кулу
34   ОД Ола Аина
36   ОД Глеисон Бремер
39   ГМ Салваторе Сиригу
88   СР Томас Ринкон
93   ОД Диего Лаксалт

Список на капитени уреди

 
Андреја Белоти, моментален капитен на Торино.
Играч Сезони во клубот Сезони како капитен Настапи Голови
  Фридрих Болингер 1907-1914 1907-1912 (6) 59 1
  Хајнрих Бахман I 1910-1916 и 1919-1924 1912-1916 e 1919-1924 (9) 166 16
  Адолфо Балончиери 1925-1932 1925-1932 (7) 192 97
  Чезаре Мартин II 1919-1936 1932-1934 (2) 354 1
  Антонио Јани 1920-1937 1934-1937 (3) 322 48
  Марио Бо 1931-1939 1937-1939 (2) 185 42
  Освалдо Ферини 1932-1944 1939-1943 (4) 247 0
  Валентино Мацола 1943-1949 1944-1949 (4) 98 28
  Рикардо Карапелезе 1940-1942 и 1949-1952 1949-1952 (3) 98 28
  Лујџи Џулиано 1948-1954 1952-1954 (2) 125 12
  Рафаеле Кушела 1949-1951 и 1952-1958 1954-1957 (3) 121 0
  Енцо Беарзот 1954-1956 и 1957-1964 1957-1963 (6) 229 8
  Џоџо Ферини 1959-1975 1963-1975 (12) 405 39
  Клаудио Сала 1969-1980 1975-1980 (5) 365 22
  Франческо Грацијани 1973-1981 1980-1981 (6) 221 97
  Ренато Ѕакарели 1969-1970, 1974-1987 1981-1987 (6) 317 17
  Роберто Краверо 1981-1983, 1985-1992 и 1995-1998 1987-1992 и 1996-1997 (6) 232 17
  Лука Фузи 1990-1994 1992-1994 (2) 119 1
  Андреја Силенци 1992-1995 и 1999-2000 1994-1995 (1) 93 26
  Руџиеро Рицители 1994-1996 1995-1996 (1) 61 30
  Џанлујџи Лентини 1986-1988, 1989-1992 и 1997-2000 1997-2000 (3) 204 22
  Антонино Аста 1997-2000 e 2000-2002 2000-2002 (2) 128 7
  Лука Бучи 1998-2003 2002-2003 (1) 160 -177
  Симоне Вергасола 2001-2004 2003-2004 (1) 77 5
  Диего Фузер 1986-1989 и 2003-2004 2003-2004 (1) 78 6
  Диего Де Ашентис 2000-2005 и 2006-2007 2004-2005 и 2006-2007 (2) 197 2
  Оскар Бреви 2005-2007 2005-2006 (1) 55 1
  Џанлука Комото 1997-1999, 2001-2003, 2004-2005 и 2006-2008 2007-2008 (1) 152 8
  Алесандро Росина 2005-2009 2008-2009 (1) 143 34
  Роландо Бјанки 2008-2013 2009-2013 (4) 169 71
  Камил Глик[4] 2011-2016 2013-2016 (3) 171 13
  Џузепе Вивес 2011-2017 2016-2017 (1)[5] 148 5
  Марко Бенаси 2014-2017 2016-2017 (1)[6] 148 5
  Андреја Белоти 2015- 2017- (2) 132 60

Рекорди уреди

Играчи со најмногу настапи

Бр. Име Националност Настапи
1 Џорџо Ферини   566
2 Паоло Пуличи   437
3 Ренато Закарели   413
4 Клаудио Сала   360
5 Лидо Виери   357
6 Чезаре Мартин   345
7 Лујџи Данова   340
8 Наталино Фосати   361
9 Антонио Јани   330
10 Џорџо Пуиа   326

Најдобри стрелци

Бр. Име Националност Голови
1 Паоло Пуличи   172
2 Јулио Либонати   157
3 Џино Росети   144
4 Гулјиелмо Габето   127
5 Марко Феранте   125
6 Валентино Мацола   123
7 Франческо Грацијани   122
8 Адолфо Балончиери   100
9 Франко Осола   85
10 Роландо Бјанки   77

Најдобри стрелци во Серија А уреди

Досега 9 различни играчи на Торино биле најдобри стрелци во Серија А за една сезона. Клубот имал свој играч за најдобар стрелец во лигата во 11 сезони, бидејќи Паоло Пуличи бил топ-реализатор на Серија А трипати во 1973, 1975, 1976 година.

Статистика уреди

Учество во првенства уреди

Ниво Категорија Учества Деби Последна сезона Вкупно
Прима Категорија 7 1907 1920–21 95
Прима Дивизионе 5 1921–22 1925–26
Дивизионе Национале 4 1926–27 1945–46
Серија А 76 1929–30 2019–20
Серија Б 12 1959–60 2011–12 12

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

 1. „La storia del Torino FC“. http://torinofc.it/. Torino Football Club. Посетено на 12 January 2014. Надворешна врска во |work= (help)
 2. „Torino, finalmente l' accordo a Cairo va la maggioranza“. repubblica.it. La Repubblica. Посетено на 1 May 2014.
 3. „STADIO OLIMPICO, oltre 400 nuovi posti e barriere più basse“. http://www.tuttojuve.com/ (италијански). Посетено на 1 May 2014. Надворешна врска во |work= (help)
 4. „Calciomercato Torino, Glik capitano“. tuttosport.com. 21 July 2013. Архивирано од изворникот на 2013-07-24. Посетено на 30 July 2013.
 5. До 22-рото коло.
 6. Од 23-тото коло на сезоната 2016-2017.