Даниеле Бонера

италијански фудбалер

Даниеле Бонера (роден на 31 мај 1981) — италијански фудбалер кој игра на позиција одбрана и во моментот игра во екипата на ФК Вилареал.

Даниеле Бонера
Daniele Bonera.jpg
Лични податоци
Полно име Даниеле Бонера
Роден на мај 31 1981 (1981-05-31) (41 г.)
Роден во Бреша, Италија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 25
Младинска кариера
1995–1999 ФК Бреша
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2002 ФК Бреша 60 (0)
2002–2006 ФК Парма 114 (1)
2006–2015 ФК Милан 152 (0)
2015– ФК Вилареал 11 (0)
Репрезентација
2001–2004 Италија U-21 29 (0)
2004 Italy Olympic 5 (0)
2001–2008 Италија 16 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 8 декември 2015.
† Учества (Голови).