Шон де Би

белгиски велосипедист

Шон де Би (холандски: Sean De Bie; р. 3 октомври 1991) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист,[1] кој возел професионално во периодот 2013-2021 за пет различни екипи.

Шон де Би
Де Би на ГП Џеф Схеренс 2015
Лични податоци
Цело имеШон де Би
Роден3 октомври 1991.(1991-10-03)(32 г.)
Бонхејден,  Белгија
Висина1,73 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010-2012 Овита-Ејсен-Акрог
Професионални клубови
2013

2014-2017
2018
2019
2020–2021
Леопард-Трек Континентал Тим
Лото-Белисол
Верандас Вилемс-Крелан
Ромпот-Шарл
Бингоал-Валони Брисел
Значајни победи
Етапни трки
Три дена Западна Фландрија (2016)

Еднодневни трки и класици

ГП Импанис-Ван Петегем (2015)

Шон де Би е син на поранешниот велосипедист Еди де Би и внук на поранешниот велосипедист Дани де Би. Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2]

Достигнувања уреди

2009
1. Етапа 1 Лиеж-Ла Глејзе
1. Етапа 2 3 Џорни Оробика
3. Национално јуниорско друмско првенство
4. Париз-Рубе за јуниори
6. Светско јуниорско друмско првенство
10. Хроно де насионс за јуниори
2010
4. Омлоп Хет Ниусблад под 23 години
2011
1. Етапа 1 Тоскане-Тере
2. ГП Варегем
3. Де Вламсе Пејл
4. Трка околу Средна Холандија
2012
2. Трка околу Фландрија под 23 години
4. Ла Кот Пикард
5. Краен пласман Триптих на планините и замоците
1. Етапа 1
5. Катекурс
8. Де Вламсе Пејл
2013
1.   Европско друмско првенство под 23 години
1. Етапа 1 (ТТТ) Велосипедска трка Чешка
2. Ла Кот Пикард
2. Ронде Певелоас
3. Меморијал Арно Валард
4. Трка околу Фландрија за млади
2014
6. Краен пласман Трка Пост Данмарк
2015
1. Етапа 4 Трка околу Луксембург
1. ГП Импанис-Ван Петегем
3. Дрејвенкурс Оверејсе
5. Краен пласман Три дена Де Пане
5. Национално друмско првенство
5. ГП Стад Зотегем
2016
1.   Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1.   Пласман за млад возач
2. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
5. Хејстсе Пејл
6. ГП Џеф Схеренс
9. Дварс дор хет Хагеланд
2017
7. Пиплс Чојс Класик
2018
3. Хале-Ингоигем
4. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
4. ГП Кантон Аргау
5. Трка околу Франкфурт
5. Дварс дор хет Хагеланд
8. Краен пласман Етоал де Бесеж
1. Етапа 4
8. Нокере Курсе
9. Фландриско првенство
10. Трка околу Келн
10. ГП Џеф Схеренс
2020
5. Дрејвенкурс Оверејсе
2021
2. Тур ди Финистер

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2016 2017
  Џиро 108 СО
  Тур
  Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. Timms, Joe (18 October 2021). „Who is retiring from pro cycling in 2021?“. Rouleur. Посетено на 7 November 2021.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врски уреди