Дварс дор Вландерен 2022

76. издание на велосипедската трка
Дварс дор Вландерен 2022
Детали за трката
Издание76. Дварс дор Вландерен
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 1.UWT
Датум30 март 2022
Растојание183,9 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеРуселаре
ОдредиштеВарегем
Екипи25
Возачи на почеток171
Возачи на крај108
Просечна брзина44,917 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Матје ван дер Пул (Алпесин-Декојнинк)
ВторопласиранBEL Тиш Бенот (Џамбо-Висма)
ТретопласиранGBR Том Пидкок (Инеос Гренадиерс)
◀20212023▶
Документација

Дварс дор Вландерен 2022 — 76. издание на велосипедската еднодневна трка Дварс дор Вландерен, која се одржала на 30 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.

Била освоена од Матје ван дер Пул.[1]

Екипи

уреди

Како нов настан на Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи настапиле на трката. Шест професионални континентални екипи настапиле, со што главната група се состоела од 24 екипи. Од нив, три екипи - Кофидис (6), Аркеа-Самсик (6) и Израел-Премиер Тек (5) - не настапиле со максималните дозволени седум возачи.[2]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (7)

Поредок

уреди

Завршен пласман

уреди

[3]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Матје ван дер Пул Алпесин-Декојнинк4ч 05' 39
2.   Тиш Бенот Џамбо-Висма+ 1
3.   Том Пидкок Инеос Гренадиерс+ 5
4.   Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 5
5.   Нилс Полит Бора-Хансгрое+ 5
6.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 5
7.   Келанд О’Брајен Тим Џејко АИУла+ 5
8.   Бен Тарнер Инеос Гренадиерс+ 12
9.   Јан Тратник Бахреин Викториус+ 2' 08
10.   Тадеј Погачар ОАЕ Емирати+ 2' 08
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници

уреди

Наводи

уреди
  1. Marshall-Bell, Chris. „Mathieu van der Poel wins Dwars door Vlaanderen after thrilling finale“. Cycling Weekly. Посетено на 30 March 2022.
  2. „76th Dwars door Vlaanderen - Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 March 2022.
  3. „Дварс дор Вландерен 2022“. ProCycling.

Надворешни врски

уреди