Самобор

град во Хрватска

Самобор (хрватски: Samobor) — град во Хрватска. Градот се наоѓа во Загрепската жупанија, и практично е предградие на Загреб. Според пописот од 2011 година, Самобор имал население од 15,867 жители.

Самобор
град
Град Самобор
Grad Samobor
Samobor Church of Saint Anastazia02.jpg
Samobor fontain02.jpgSamobor tourists at square.jpg
Samobor Gradna5.jpgSamoborska Mushtarda.jpg
Црква Св. Анастасија, Самоборска фонтана, Плоштад, Градна, Табла во Самобор
Држава Хрватска
ЖупанијаZagreb County.png Загрепска
населби77 (општина)
Управа
 • ГрадоначалникКрешо Бељак
 • Општински совет25 члена
Површина
 • град250,73 км2 (9,681 ми2)
Најг. вис.&10000000000000860000000860 м
Најм. вис.&10000000000000127000000127 м
Население (попис 2011)[1]
 • град37.633
 • Густина1,5/км2 (3,9/ми2)
 • Градскo18.659
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код10430
Повикувачки бр.01
Рег. таб.ZG
ПатронСв. Ана
Мреж. местоhttp://www.samobor.hr

МестоположбаУреди

Самобор се наоѓа западно од Загреб, помеѓу источните падини на Самоборските Гори, источните делови на Жумберак и Сава.

Самобор како тема во уметностаУреди

  • Предавањето на Самобор на Турците (Предаја Самобора Турцима) - бугарштица.[2]

НаселениеУреди

Според пописот од 2011 година, Општина Самобор имала население од 37.633 жители распоредени во следниве населени места:[1]

Збратимени градовиУреди

Самобор е збратимен со:

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на населението, домаќинствата и живеалиштата 2011“ (HTML). Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012. Посетено на 5 July 2013.
  2. Бугарштице. Београд: Рад, 1979, стр. 82-83.

Надворешни врскиУреди