Српска доброволна гарда

Српска доброволна гарда (српски: Српска добровољачка гарда, СДГ) исто така позната како Арканови тигри (српски: Арканови тигрови), само Тигри (српски: Тигрови) или Аркановци (српски: Аркановци) — српска доброволна паравоена единица основана и предводена од Аркан која се борела во Хрватска (1991–93) и Босна (1992–95) за време на југословенските војни и била одговорна за бројни воени злосторства и масакри.

Српска доброволна гарда
Српска добровољачка гарда
Создадена1990
Припадност Србија
 Република Српска (1992–95)
Големина500 – 1.000[1]
ПрекариАрканови тигри
Аркановци
Бои     Црвена      Сина      Блеа (Српски национални бои)
Маскота Тигар
Распуштена1996
Команданти
Прв командантЖељко Ражнатовиќ
Обележја
Знаме

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Thomas (2006), стр. 43-44
  • Thomas, Nigel (2006). The Yugoslav Wars (2): Bosnia, Kosovo and Macedonia 1992-2001. Osprey Publishing Ltd. ISBN 9781472801968. Посетено на 14 јануари 2024.[мртва врска] 

Надворешни врски

уреди