Роберт Вагнер (велосипедист)

германски велосипедист

Роберт Томас Вагнер (германски: Robert Thomas Wagner; р. 17 април 1983 во Магдебург) — поранешен германски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2006-2019 за екипите Тим Милрам, Тим Визенхоф-Фелт, Скил-Шимано, РадиоШек-Нисан, Лото НЛ-Џамбо и Аркеа-Самсик. Го освоил националното друмско првенство во 2011 година.[1] Бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2016.[2]

Роберт Вагнер
Вагнер во 2012
Лични податоци
Цело имеРоберт Томас Вагнер
Роден17 април 1983(1983-04-17)(41 г.)
Магдебург,  Источна Германија
Висина1,86 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРазвојна екипа Џамбо-Висма
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улога
  • возач (пензиониран)
  • спортски директор
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2006
2007
2008–2010
2011–2012
2013–2018
2019
Тим Милрам
Тим Визенхоф-Фелт
Скил-Шимано
Леопард Трек
Бланко Про Сајклинг
Аркеа-Самсик
Менаџер на клубови
2020–Развојна екипа Џамбо-Висма
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2011)

Вагнер работи како спортски директор за континенталната екипа Развојна екипа Џамбо-Висма.[3][4]

Достигнувања уреди

2005
1. Етапа 8 Трка околу Тирингија под 23 години
2. Национално хронометарско првенство под 23 години
2006
3. Трка околу Северна Холандија
5. Трка околу Дирен
5. Класик Нојзен
2007
6. Схал Селс-Мерксем
2008
1. Трка околу Северна Холандија
2. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Етапа 1
4. Првенство на Фландрија
10. Трофео Мајорка
2009
2. Омлоп ван хет Хутланд
3. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Етапа 2
5. Шпаркасен Џиро Бохум
7. Ронде ван Оверајсел
9. Краен пласман Тур де Пикарди
9. Схал Селс-Мерксем
2010
1. Трка околу Северна Холандија
1. Етапа 2 Делта Тур Зеланд
1. Етапа 2 Трка околу Баварија
3. Минстерланд Џиро
4. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1. Етапа 2
8. Трофео Палма де Мајорка
8. ГП Стад Зотегем
2011
1.   Национално друмско првенство
3. Ле Самин
3. Гран при д’Изберг
8. Трофео Кала Милор
2013
1. Етапа 1 (ITT) Стер ЗЛМ Тур
6. Краен пласман Тур де Фјордс
6. Хандзаме Класик

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро СО
  Тур 163 164
  Вуелта 162 123 151

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „National Championship, Road, Elite, Germany“. Cycling Archives. Посетено на 13 септември 2014.
  2. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 June 2016.
  3. „Jumbo-Visma announce new development team“. Cyclingnews.com. Future plc. 21 August 2019. Посетено на 11 January 2020.
  4. „Jumbo - Visma Development Team“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 6 April 2020. Посетено на 6 April 2020.

Надворешни врски уреди