Роберт Вагнер (велосипедист)

германски велосипедист

Роберт Вагнер (германски: Robert Wagner; р. 17 април 1983 во Магдебург) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Џамбо-Висма.[1] Го освоил националното друмско првенство во 2011 година.[2]

Роберт Вагнер
Вагнер во 2012
Лични податоци
Цело имеРоберт Вагнер
Роден17 април 1983 (1983-04-17) (38 г.)
Магдебург,  Источна Германија
Висина1,86 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЏамбо-Висма
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2006
2007
2008–2010
2011–2012
2013–
Тим Милрам
Тим Визенхоф-Фелт
Скил-Шимано
Леопард Трек
Бланко Про Сајклинг
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
MaillotAlemania.PNG Национален друмски првак (2011)
Последна промена
24 јануари 2018

ДостигнувањаУреди

2005
1. Етапа 8 Трка околу Тирингија
2006
3. Трка околу Северна Холандија
5. Трка околу Дирен
2007
6. Шал Селс-Мерксем
2008
1. Трка околу Северна Холандија
2. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Етапа 1
4. Првенство на Фландрија
2009
2. Омлоп ван хет Хутланд
3. Краен пласман Делта Тур Зеланд
1. Етапа 2
5. Шпаркасен Џиро Бохум
9. Шал Селс-Мерксем
2010
1. Трка околу Северна Холандија
1. Етапа 2 Делта Тур Зеланд
1. Етапа 2 Трка околу Баварија
3. Минстерланд Џиро
4. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1. Етапа 2
2011
1.   Национално друмско првенство
3. Ле Самин
2013
1. Етапа 1 (ITT) Стер ЗЛМ Тур
6. Краен пласман Тур де Фјордс
6. Хандзаме Класик

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро СО
  Тур 163 164
  Вуелта 162 123 151

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

  1. „Танер и Вагнер се приклучуваат на Рабобанк“. Cycling News. Future Publishing Limited. 14 септември 2012. Посетено на 3 јануари 2013.
  2. „National Championship, Road, Elite, Germany“. Cycling Archives. Посетено на 13 септември 2014.

Надворешни врскиУреди