Јордан Даниловски

Јордан Даниловскимакедонски поет, критичар, есеист, романописец.[1]

Јордан Даниловски
Роден 15 јануари 1957
Македонија Дебар

Животопис уреди

Јордан Даниловски е роден во Дебар на 15 јануари 1957 година. Завршил Филолошки факултет во Скопје. Работи како заменик директор во Македонската телевизија. Член на ДПМ од 1986 година.

Еден од покренувачите на Стожер и на книжевната манифестација Празник на липите. Добитник на наградите: „Браќа Миладиновци“, „Ацо Шопов“.

Објавени книги уреди

 • Голтач на пламен (1982)
 • Движење, простор и време (1984)
 • Внатрешен говор (1986)
 • Множење на тишината (1989)
 • Симона и приказните (поезија за деца, 1991)
 • Коба (1992)
 • Симона е златниче (поезија за деца, 1992)
 • Гачки закачки (брзозборки, 1994)
 • Здрач (1994)
 • Она Мона до Симона (поезија за деца, 1994)
 • Книга тма (1996)
 • Лудото легло (поема, 1998)
 • ВДУВ (роман, 2000)[2]

Наводи уреди

 1. Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 428. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.CS1-одржување: датум и година (link)
 2. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 66.