Осип Емилевич Манделштам (руски: О́сип Эми́льевич Мандельшта́м; 14 јануари 1891 - 27 декември 1938) — руско-еврејски поет и есеист. Тој бил сопруг на Надежда Манделштам и еден од најистакнатите припадници на поетиката. Тој бил уапсен од власта на Јосиф Сталин за време на репресијата во 1930-тите и испратен во внатрешен егзил со неговата сопруга Надежда. Со оглед на одложувањето, тие се преселиле во Воронеж во југозападна Русија. Во 1938 година Манделштам повторно беил уапсен и осуден на пет години во корективно-трудовен камп на Советскиот Далечен Исток. Тој починал таа година во транзитен камп во близина на Владивосток.

Осип Мандељштам
Osip Mandelstam
Осип Мандељштам во 1914
Роден/аОсип Емануелович Мандељштам
14 јануари  [ст. ст. 2 јануари] 1891
Варшава, Полско кралство, Руска Империја
Починат/а27 декември 1938(1938-12-27) (возр. 47)
Транзитен камп "Втора Река" (близу Владивосток), Советски Сојуз
ЗанимањеПоет, есеист
Книжевно движењеАкмеистичка поезија

Животот и работата

уреди

Манделштам е роден во Варшава (тогаш дел од Руската Империја) во богато полско-еврејско семејство. Веднаш по раѓањето на Осип се преселиле во Санкт Петербург. Во 1900 година, Манделштам влегол во престижната школа на Тенишев. Неговите први песни биле отпечатени во 1907 година во алманахот на училиштето.

Во април 1908 година, Манделштам одлучи да влезе во Сорбона во Париз за да студира литература и филозофија, но следната година ја напуштил за да студира на Универзитетот во Хајделберг во Германија. Во 1911 година, тој одлучи да го продолжи своето образование на Санктпетербуршкиот државен универзитет, од каде што биле исклучени Евреите. Тој се обрати во методизмот и влегол на универзитетот истата година.[1] Тој не завршил формален степен.[2]

Поезијата на Манделштам, акутно популистичка по дух по првата руска револуција во 1905 година, стана тесно поврзана со симболичките слики. Во 1911 година, тој и неколку други млади руски поети ја формираа "Поетска еснафка", под официјалното раководство на Николај Гумилов и Сергеј Городецки . Манделштам го напиша манифестот за новото движење: Утрото на акмеизмот (1913, објавено во 1919 година).[3] Во 1913 година ја објавил својата прва збирка песни, "Стоун"; беше повторно издадено во 1916 под ист наслов, но со дополнителни песни вклучени.

Брак и семејство

уреди

За Манделштам се вели дека имал афера со поетот Ана Ахматова. Таа инсистираше во текот на нејзиниот живот дека нивната врска отсекогаш била многу длабоко пријателство, а не сексуална врска.[4] Во 1910-тите години, тој беше заљубен, тајно и безрезервно, со грузиска принцеза и сојузник од Санкт Петербург Саломеа Андроникова , на кого Манделштам ја посветил својата песна "Соломинка" (1916).[5]

Во 1922 година, Манделштам се оженил со Надежда Хазина во Киев, Украина, каде што живеела со своето семејство.[6] Тој продолжил да биде привлечен кон други жени, понекогаш сериозно. Нивниот брак бил загрозен од неговата вљубеност во другите жени, особено Олга Ваксел во 1924-25 и Марија Петрових во 1933-34.[7]

За време на години на затворање на Манделштам, 1934-38, Надежда го придружуваше во егзил. Со оглед на реалната опасност дека сите копии од поезијата на Осип ќе бидат уништени, таа работеше да го запаметат целиот негов корпус, како и да ги сокрие и да ги сочува избраните хартиени ракописи, сè додека избегнуваше сопствено апсење.[8] Во 60-тите и 70-тите години, кога политичката атмосфера се одмрзнуваше, таа беше во голема мера одговорна за уредување на тајни препишувања на поезијата на Манделштам.[9]

Кариера, политички прогон и смрт

уреди

Во 1922 година, Манделштам и Надежда се преселија во Москва . Во тоа време, неговата втора книга песни, Триста, беше објавена во Берлин. Неколку години потоа, тој речиси целосно ја напуштил поезијата, концентрирајќи се на есеи, книжевна критика, мемоари, Бучава на времето , Феодосија - и двете 1925; (Бучава на времето 1993 на англиски) и проза со мал формат Египетскиот печат (1928). Како дневна работа, тој ја превел литературата на руски јазик (19 книги по шест години), потоа работел како дописник на еден весник.

 
Сребрена возраст поети Манделштам, Чуковски, Лившиц и Аненков во 1914 година. Фотографија на Карл Була

Во есента 1933 година, Манделштам ја составил песната "Сталин епиграма", која ја прочитал на неколку мали приватни собири во Москва. Песната беше остра критика на "Горниот Кремљ". Шест месеци подоцна, во 1934 година, Манделштам бил уапсен. Но, по сослушувањето во врска со неговата песна, тој веднаш не беше осуден на смрт или Гулаг, туку да биде прогонет во Чердин на северниот Урал, каде што бил придружуван од неговата сопруга. По обидот за самоубиство, и по посредувањето на Николај Бухарин, казната беше намалена за протерување од најголемите градови.[10] Инаку дозволено да го избере новото место на живеење, Манделштам и неговата сопруга го избрале Воронеж.

 
Фотографија на НКВД по второто апсење, 1938 година

Ова се покажа како привремен одмор. Во следните години, Манделштам напишал колекција песни наречени Воронежски тетратки, во кои биле вклучени циклусот Стихови на Непознатиот војник. Тој, исто така, напишал неколку песни кои се чинело дека го слават Сталин (вклучувајќи ја и "Ода на Сталин"). Меѓутоа, во 1937 година, на почетокот на Големата чистка, книжевната установа почнала да го напаѓа во печатот, прво локално, а веднаш потоа и од Москва, обвинувајќи го за засолниште на антисоветски ставови.

Второ апсење и смрт

уреди

На почетокот на следната година, Манделштам и неговата сопруга добиле владин ваучер за одмор недалеку од Москва; [се бара извор] по пристигнувањето во мај 1938 година, тој бил уапсен на 5 мај (документ на логорот на кампот од 12 октомври 1938 година, потпишан од Манделштам) и обвинет за "контрареволуционерни активности". Четири месеци подоцна, на 2 август 1938 година,[11] Манделштам бил осуден на пет години во коректорски кампови. Тој пристигна во транзитниот камп Вторая речка (Втора река) во близина на Владивосток на Далечниот Исток на Русија и успеа да ја забележи својата жена барајќи топла облека; тој никогаш не ги добил. Тој почина од студ и глад. Неговата смрт беше опишана подоцна во расказот "Цреша ракија" од Варлам Шаламов.

Пророштвото на Манделштам било исполнето: "Само во Русија е почитувана поезијата, таа ги убива луѓето. Постои ли на друго место каде поезијата е толку чест мотив за убиство?" Надежда Манделштам напиша мемоари за нејзиниот живот и времиња со нејзиниот сопруг во Надеж против надеж (1970) и Надежта напуштена. Таа исто така успеа да зачува значаен дел од непубликуваната работа на Манделштам.

Посмртна репутација и влијание

уреди
 • Во 1956 година, за време на одлевањето на Хрушчов, Осип Манделштам бил рехабилитиран и ослободен од обвиненијата поднесени против него во 1938 година.
 • Канадската радиодифузна корпорација емитувала Надеж против надежта, радио драматизација за поезијата на Манделштам врз основа на книгата со истата титула од Надежда Манделштам, на 1 февруари 1972 година. Сценариото го напишал Џорџ Whalley, канадски научник и критичар, а емитувањето го направил Џон Ривс.
 • Во 1977 година, по него била именувана мала планета, 3461 Манделштам , откриена од советскиот астроном Николај Степанович Черних .[12]
 • На 28 октомври 1987 година, за време на администрацијата на Михаил Горбачов, Манделштам, исто така, бил ослободен од обвиненијата од 1934 година и на тој начин целосно рехабилитиран.[13]

Избрани збирки поезија и проза

уреди
 • 1913 Камен (Стоун)
 • 1922 Триста
 • 1923 Втора книга (Втора книга)
 • 1925 Шум времени (Шум на времето) Проза
 • 1928 Стихотворенија 1921-1925 (песни 1921-1925)
 • 1928 Стихотворенија (Песни)
 • 1928 О поезија (за поезија)
 • 1928 Египетска марка (Египетска марка)
 • 1930 Четвертаја проза (Четвртата проза ). Не е објавена во Русија до 1989 година
 • 1930-34 Московски тетради (Московски тетратки)
 • 1933 Путешествие в Армении (Патување во Ерменија)
 • 1933 Разговор за Данте (Разговор за Данте); објавен во 1967 година [14]
 • Voronezhskiye tetradi (Воронеж Тетратки), publ. 1980 (издание од В. Швејцер)

Избрани преводи

уреди
 • Ахкатова, Манделштам и Гумилев (2013) Песни од кафулето Кај соберат кучиња, преведени од Мерил Нацчез, со Полина Барскова и Борис Вобсон, хит и трчаат печат (Беркли, Калифорнија) ISBN 0936156066

Дополнителна литература

уреди
 • Коетзи, Ј.М. "Осип Манделштам и Сталинска Ода", Репрезентации , бр.35, Специјално издание: Монументални истории. (Лето, 1991), стр.   72-83.
 • Дејви, Доналд (1977) Во застанувањето на железничката Карнетот (Манчестер)
 • Фрејдин, Григориј (1987) Грб на многу бои: Осип Манделштам и неговите митологии за само-презентација. Беркли, Лос Анџелес, Лондон
 • Анатолий Ливри, "Мандельштам в пещере Заратустры", - в Вестнике Университета Российской Академии Образования , ВАК, 1 - 2014, Москва, с. 9 - 21. http://anatoly-livry.e-monsite.com/medias/files/mandelstam-livry026.pdf Copie of Nietzsche.ru  : http://www.nietzsche.ru/influence/literatur/livri/mandelstam/%5B%5D[мртва врска] . Француска верзија  : Анатолиј Ливри, Ничеффешчунг, Берлин, Хумболт-Университет, 2013, Бенд 20, С. 313-324  : http://www.degruyter.com/view/j/nifo.2013.20.issue-1/nifo.2013.20.1.313/nifo.2013.20.1.313.xml
 • Д-р Анатолиј Ливри, "Манделстам лејтсхэхэн: единствен оригинал на креативност" во Журналот на страницата на Днепропетровский универитет на името на Алфред Нобеля. Сертификатот "Филолошки науки" е регистриран во меѓународни научно-истражувачки центри Индекс Коперник, РИНЦ, 1 (13) 2017, Универитетот на името Алфред Нобеля, м. Дніпро, списанието е запишано од страна на Високата комисија за сертификација за индексот на водечки преглед на научни периодика за публикации на главната дисертација на академски степен доктор и кандидат на науката, стр. 58-67. http://anatoly-livry.e-monsite.com/medias/files/1-13-2017.pdf%5B%5D[мртва врска]
 • Меккеј, Џон (2006) Натпис и модерност: Од Вордсворт до Манделштам. Блумингтон: Универзитетот во Индијана ISBN 0-253-34749-1 ISBN 0-253-34749-1 ISBN 0-253-34749-1 0-253-34749-1
 • Нилсон Н.А. (1974) Осип Манделштам: Пет песни. (Стокхолм)
 • Плат, Кевин, уредник (2008) Модернист архаист: Избрани песни од Осип Манделштам [15]
 • Рајли, Џон (1980) Собрани дела. Grossteste (Дербишир)
 • Ронен, О. (1983) Аппрок на Манделштам. (Ерусалим)
 • Михаил Берман-Цикиновски (2008), свири "Продолжување на Манделштам" (издаден од Вагриј, Москов. ISBN 978-5-98525-045-9 ISBN 978-5-98525-045-9 ISBN 978-5-98525-045-9 978-5-98525-045-9 )

Наводи

уреди
 1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-03-16. Посетено на 2011-08-27.
 2. „Vitaly Charny, "Osip Emilyevich Mandelshtam (1889-1938) Russian Poet". Архивирано од изворникот на 2012-07-03. Посетено на 2019-01-15.
 3. Brown, C.; Mandelshtam, O. (1965). „Mandelshtam's Acmeist Manifesto“. Russian Review. 24 (1): 46–51. JSTOR 126351.
 4. Feinstein, Elaine. Anna of All the Russias, New York: Vintage Press, 2007.
 5. Zholkovsky, Alexander (1996), Text Counter Text: Rereadings in Russian Literary History, p. 165. Stanford University Press, ISBN 0-8047-2703-1.
 6. Morley, David (1991) Mandelstam Variations Littlewood Press p75 ISBN 978-0-946407-60-6
 7. Clarence Brown, Mandelstam, Cambridge University Press, 1973
 8. Nadezhda Mandelstam (1970, 1999) Hope against Hope ISBN 1-86046-635-4
 9. Nadezhda Mandelstam Hope Abandoned ISBN 0-689-10549-5
 10. Ronen, O. (2007). „Mandelshtam, Osip Emilyevich.“. Во M. Berenbaum and F. Skolnik (уред.). Encyclopaedia Judaica. Detroit (2. изд.). Macmillan Reference USA. стр. 462–464.
 11. Extract from court protocol No. 19390/Ts
 12. Dictionary of Minor Planet Names, p. 290
 13. Kuvaldin, Y. (Юрий КувалдинЮрий Кувалдин): Улица МандельштамaУлица Мандельштамa Архивирано на 17 октомври 2007 г., повести. Издательство "Московский рабочий"повести. Издательство "Московский рабочий", 1989, 304 p. In Russian. URL last accessed 20 October 2007.
 14. Freidin, G.: Osip Mandelstam, Encyclopædia Britannica, 2001. Accessed 20 October 2007.
 15. Modern Archaist: Selected Poems by Mandelstam

Надворешни врски

уреди