Параќин (срп. Параћин) — град и општина во Србија, сместен во долината на реката Велика Морава, северно од Крушевац и југоисточно од Крагуевац. Во 2003 градот броел 25.400 жители. Градот го опслужува и аеродром, познат како Аеродром Давидовац.

Параќин
Параћин
Општина и град
Грб на Параќин
Местоположба на општината Параќин во рамките на Србија
Местоположба на општината Параќин во рамките на Србија
Координати: 43°52′N 21°25′E / 43.867° СГШ; 21.417° ИГД / 43.867; 21.417
ЗемјаСрбија
ОкругПоморавје
Насел. места35
Управа
 • ГрадоначалникВладимир Милиќевиќ (СНС)
Површина[1]
 • Општина542 км2 (209 ми2)
Население (Попис 2002)[2]
 • Град25.292
 • Општина58.301
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.35250
Повик. бр.+381 35
Рег. табличкиPN
Мреж. местоwww.paracin.rs

Историја уреди

Во местото е пронајдена бесарапска грнчарија од VIII век п.н.е. на која е прикажан петел.[3] Во римската тврдина Момчилов Град се пронајдени голем број на монети од византискиот цар Јустинијан (525–565).[4]

Населени места во општината уреди

Список на населените места во општината Параќин и бројот на жители (2002):

Демографија уреди

Во Параќин има 20.172 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 39,2 години (37,8 кај мажите и 40,6 кај жените). Постојат 8565 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 2,95.

Во местото претежно живеат Срби. Според пописот од 2002 г. етничкиот состав е следниов:

Етнички состав според пописот од 2002 г.[5]
Срби
  
24.262 95,92%
Роми
  
343 1,35%
Црногорци
  
87 0,34%
Југословени
  
57 0,22%
Македонци
  
52 0,20%
Хрвати
  
44 0,17%
Албанци
  
23 0,09%
Горанци
  
21 0,08%
Бугари
  
14 0,05%
Словенци
  
13 0,05%
Украинци
  
12 0,04%
Унгарци
  
9 0,03%
Муслимани
  
8 0,03%
Руси
  
7 0,02%
Романци
  
7 0,02%
Германци
  
5 0,01%
Чеси
  
3 0,01%
Словаци
  
3 0,01%
Бошњаци
  
3 0,01%
Власи
  
1 0,00%
непознато
  
191 0,75%

Познати личости уреди

Збратимени градови уреди

Параќин е збратимен со следниве градови:

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Општини во Србија, 2006“. Републички завод за статистика на Србија.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во 2002 г. Книга 1: Национална или етничка припадност по населби (српски). Републички завод за статистика на Србија. 2003. ISBN 86-84443-00-09 Проверете ја вредноста |isbn=: length (help).
  3. http://sehumed.uv.es/revista/numero16/SEHUMED_colecc131.PDF
  4. http://books.google.se/books?id=mnSq1VNloGsC[мртва врска]
  5. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-

Надворешни врски уреди