Емина Јаховиќ Сандал (15 јануари 1982 - Нови Пазар, Србија, поранешна Југославија) е српска пејачка, глумица и манекенка. Јаховиќ е сопруга на познатиот турски пејач Мустафа Сандал. Нејзиниот брат, Мирсад Туркан е успешен кошаркар, кој е првиот играч на НБА како граѓанин на Турција. Емина има едно дете по име Јаман. Емина моментално ја игра главната улога во турскиот ТВ-серија: „Лале поле“.

Емина Јаховиќ Сандал
Животописни податоци
Родено имеЕмина Јаховиќ
Познат(а) и какоЕмина Туркан
Роден(а)15 јануари 1982
ПотеклоНови Пазар, Србија, СФРЈ
ЖанровиПоп
ЗанимањаПејач
ИнструментиПејач
Период на активност2000-денес
ИздавачиСити рекордс
СоработнициТеодора Џехверовиќ,Сара Јовановиќ
Мреж. местоEminaweb.com
Лого на Емина Јаховиќ

Животопис

уреди

Емина Јаховиќ е родена во Нови Пазар на 15 јануари 1982 година. Нејзината витка линија и голема сличност со глумицата Пенелопе Круз и го донесе прекарот – српската Пенелопе. Таа е популарна пејачка во Србија, Босна и другите земји на поранешна Југославија но и во Турција, каде се омажи со популарниот Мустафа Сандал. Досега Емина има изработено четири албуми од кои произлегоа многу хитови. Нејзината популарност и убавина и ја донесе главната улога во хит серијата Лале која се емитуваше на програмата на Канал 5.

Популарната пејачка од соседството Емина Јаховиќ, која веќе долги години живее во Турција каде е омажена за еден од тамошните најголеми пејачи ѕвезди Мустафа Сандал, периодов не излегува од студио. Така е затоа што Емина работи на нова песна, која според оние што ја слушнале ќе го надмине хитот „Да можам“.

И тоа не е се кога е новата песна во прашање, пејачката решила името на новата композиција да го дадат нејзините обожаватели од друштвените мрежи. Предлози стигнале еден куп, но на крајот било решено песната да се вика „Во сенката исти“.

Инаку, текстот и музиката ги потпишува токму пејачката, која од пред неколку месеци стана мајка по вторпат. Со Мустафа, Јаховиќ има два сина,Јаман и Јавуз Сандал.

Таа се породила во американската болница во Истанбул, каде живее по венчавањето со трската музчка ѕвезда Мустафа Сандал. Босанските медиуми пренесуваат дека балканската Пенелопе Круз, се породила со царски рез и додека траело породувањето сопругот постојано бил со неа и дека среќните родители сè уште не знаат како ќе им се вика синчето.

Менаџерот на Емина, Нинослав Продановиќ, за весникот "Блиц" изјавиле дека во болницата во Истанбул владала општа еуфорија, зашто колку што е Емина Популарна на Балканот, уште попопуларен е нејзиниот сопруг Мустафа во Турција.

Двете пејачки ѕвезди се запознале случајно 2004 година на една плажа во Бодрум, Турција. Кога тој и пришол на Емина да се запознаат таа не ни била свесна дека пред неа стои најголемата труска пејачка ѕвезда. Првиот бакнеж им се случил во авион и на почетокот врската ја криеја дури и од најблиските членови на семејството. По неколку години забавување раскинаа за да по извесно време повторно се смират и во јануари годинава се венчаат во истанбулскиот хител "Лес Отоманс". Веднаш по свадбата се рассчу дека Емина е бремена и дека на лето ќе роди дин.

во 2013 година на иста модна ревија во Турција се појавија светскиот топ модел Андриана Лима и познатата српска пејачка Емина Јаховиќ.

По најавувањето на Емина Јаховиќ дека ќе се појави на иста модна писта со топ моделот Андирана Лима, тоа и се реализира. Имено, тие се појавија на ревијата на познатиот бренд Dosso Dossi , која што се одржа во Анталија, Турција, каде што Емина изведе неколку свои песни, а Андриана ги носеше моделите од истоимениот бренд.

Српската пејачка била воодушевена од познатиот бразилски модел, а своите импресии ги сподели на друштвената мрежа Twitter :

Дискографија

уреди

Дискографијата на Емина Јаховиќ, српска поп пејачка се состои од 4 студиски албуми, 1 најголемите хитови албум, дваесет и девет промотивни и не-промотивни синглови, тринаесет компилациски албуми и бројни музички видеа.

Студиски албуми

уреди
 • Осми дан (2002)
 • Радије раније (2005)
 • Exhale (2008)
 • Вила(2009)
 • Метаморфоза (2014)
 • Даље (2018)
 • Зидови (2024)

Најголемите хитови албуми

уреди
Singles & Duets (2008)
 1. Cool žena
 2. Da l' ona zna (ремикс)
 3. Nije vise tvoja stvar
 4. La gitana
 5. Emina
 6. Još ti se nadam

Синглови

уреди
 • "Tačka" (2002)
 • "Osmi dan" (2002)
 • "U, la-la" feat. KC (2002)
 • "Uzalud se budim" (2003)
 • "Radije, ranije" (2004)
 • "Tvoja greška" (2005)
 • "Emina" feat. Knez (2005)
 • "Da l' ona zna" (2006)
 • "Nije vise tvoja stvar" (2006)
 • "Pola ostrog noza" (2006)
 • "Cool žena" (2007)
 • "La gitana" feat. Flamingosi (2007)
 • "Exhale" (2008)
 • "Push It" feat. Cory Gunz (2008)
 • "Još ti se nadam" feat. Saša Kovačević (10 декември 2008)
 • "Pile moje" (21 мај 2009)
 • "Ne zaboravi" feat. İzel (2009)
 • "Med" feat. Дино Мерлин (30 јули 2009)
 • "Nemilo" feat. Miligram (2009)
 • "Ti kvariigro" (2010)
 • "Gospodine" feat. Nataša Bekvalac (8 март 2011 Меѓународен ден на жената)
 • "Posle mene" (2011)
 • "Beograd priča" feat. Dženan Lončarević (14 февруари 2012 Денот на вљубените)
 • "Broken" feat. Erdem Kınay (2012)
 • "Çek Gönder" feat. Мустафа Сандал (2012)
 • "Da mogu" (2012)
 • "Kimse Yok Mu?" (2012)
 • "Yakışmaz" (2013)
 • "Во сенката исти" (2013)

Компилациони албуми

уреди
 • BH Eurosong (Muzička produkcija javnog servisa BH 2002)
 • Super hitovi Vol.13 (Сити рекордс 2003)[1]
 • Vanilla (City Records 2005)
 • Gordost i predrasude (Сити рекордс 2006)
 • Miligram (Miligram Music 2009)
 • Karizma (Seyhan Müzik 2009)[2]
 • Ornament (City Records 2010)
 • Platinum Collection 19 hitova (Mascom EC 2011)[3]
 • Proje (Seyhan Müzik 2012)[4]
 • Hitovi leta 2012 (City Records 2012)[5][6]
 • Organik (Poll Production 2012)[7][8]
 • Best of 2012/13 CD 1 (Сити рекордс 2013)[9][10]
 • Super hitovi CD 2 (Сити рекордс 2013)

Филмографија

уреди
Земја Година Наслов Улога белешки
Телевизија
  Турција 2010-2011 Lale Devri Lale Taşkıran Ilgaz Водечка улога (Show TV, FOX)[11][12]
  Босна и Херцеговина 2011-2012 Polje lala Lala Taškran Ilgaž Водечка улога (Pink BH)
  Чешка 2011-2012 Čas tulipánů Lale Taškiranová Ilgazová Водечка улога (TV Barrandov)[13]
  Македонија 2011-2012 Лале Лале Таксиран Илгаз Водечка улога (Канал 5)[14]
  Црна Гора 2011-2012 Поље лала Лала Ташкиран Иглаз Водечка улога (Pink M)
  Србија 2011-2012 Поље лала Лала Ташкиран Иглаз Водечка улога (RTV Pink)
  Словачка 2011-2012 Láska v Istanbule Lále Taškiranová Ilgazová Водечка улога (JOJ Plus)[15]
  Словенија 2011-2012 Doba tulipanov Lala Taškran Ilgaž Водечка улога (Pink SI)
  Грција 2012 Λάλε, Έρωτας στην Κωνσταντινούπολη Λάλε Τασκιράν Ιλγκάζ Водечка улога (Alpha TV)[16]
  Иран 2012 Omre Gole Laleh Laleh Tashkyran Aylgas Водечка улога (GEM TV)[17]
  Казахстан 2012 Пора тюльпанов Лале Ташкыран Илгаз Водечка улога (El-Arna)[18]
  Турција 2012 Turkcell Akıllı Telefon Hareketi Фокален карактер Turkcell ТВ реклама
  Турција 2013 Maxi'yi Alan Yaşadı Фокален карактер Turkcell ТВ реклама

Видеографија

уреди
Спот Година Режисер
Тачка 2002
Осми дан 2002
Твоја грешка 2005 Visual Infinity
Да л’ она зна 2006 Visual Infinity
La gitana 2007
Exhale 2008 Visual Infinity
Још ти се надам 2008
Пиле моје 2009
Мед 2009
После мене 2011 Милош Надаждин
Београд прича 2012 Харис Дубица
И да могу 2012 Милош Надаждин
Недостајеш 2013 Creative4D
Опет си са њом 2014 Creative4D
Несаница 2014 Миша Обрадовиќ
Не плашим се 2014 Петар Пасиќ
Мушке приче 2015 CODE
Ромео 2016 Нихат Одабаси
Лоло 2016 NN Media
Кост 2016 Дарио Радушин
Против свих 2017 Андреј Илиќ
Лимунада 2017 Djordje Trbovic, Љуба
Карма 2017 Борис Зец
Два авиона 2018 Борис Зец
Güzelliğine 2018 Нихат Одабаси
Прстен 2018 Андреј Илиќ
Вукови 2019 NN Media
Експлозив 2019 NN Media
Мушко више не могу 2019 NN Media
Кризирам 2020 NN Media
Добро сам 2020 Андреј Илиќ
Малена 2021 Андреј Илиќ
Deja Vu 2021 Љуба
Слагачу вас све 2023 NN Media
Рано је 2023 NN Media
Додирни ме 2023 petar kacketdole & dffrntvibe
Зидови 2024 petar kacketdole & dffrntvibe

Наводи

уреди
 1. http://www.worldcat.org/title/super-hitovi-vol13/oclc/781201838&referer=brief_results
 2. http://www.dr.com.tr/Muzik/Karizma/Mustafa-Sandal/Albumler/Turkce-Pop-Rock/Pop-Turkce/urunno=0000000304159#
 3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-02-16. Посетено на 2013-02-16.
 4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2013-02-16.
 5. https://itunes.apple.com/us/album/hitovi-leta-2012/id562806364
 6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-12-02. Посетено на 2013-02-16.
 7. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2013-02-16.
 8. http://www.dr.com.tr/Muzik/Organik/Mustafa-Sandal/Yerli-Albumler/Turkce-Pop/urunno=0000000402720
 9. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-12-02. Посетено на 2013-02-16.
 10. http://www.ebay.co.uk/itm/SUPER-HITOVI-2-CD-S-BEST-2012-13-ACA-LUKAS-EMINA-JAHOVIC-JELENA-KARLEUSA-/251220491696?pt=B%C3%BCcher_Unterhaltung_Music_CDs&hash=item3a7de87db0[мртва врска]
 11. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-02-15. Посетено на 2013-02-16.
 12. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-02-18. Посетено на 2013-02-16.
 13. http://www.barrandov.tv/67341-cas-tulipanu
 14. http://kanal5.com.mk/%28S%28x2pw2445lbr2mnz1uvtemi45%29%29/default.aspx?mId=102&egId=19&eventId=79075
 15. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2013-02-16.
 16. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-01-16. Посетено на 2013-02-16.
 17. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-06-04. Посетено на 2013-02-16.
 18. http://www.elarna.kz/rus/serials/724.html

Надворешни врски

уреди