Трка околу Полска 2019

76. издание на велосипедската трка

Трка околу Полска 2019 — 76. издание на велосипедската етапна Трка околу Полска, која се одржала помеѓу 3 и 9 август како дваесет и деветти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трка околу Полска 2019
Детали за трката
Издание76. Трка околу Полска
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми3 – 9 август
Растојание1.036,2 км
ДржаваPOL Полска
ПоаѓалиштеКраков
ОдредиштеБуковина Татшањска
Екипи22
Возачи на почеток153
Возачи на крај110
Просечна брзина39,325 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникRUS Павел Сиваков (Инеос)
ВторопласиранAUS Џеј Хиндли (Тим ДСМ)
ТретопласиранITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати)
ПланинскиGER Зимон Гешке (ССС)
СпринтерскиFRA Марк Саро (Групама-ФДЖ)
БорбеностFRA Шарл Плане (Ново Нордиск)
ЕкипенGBR Инеос
◀20182020▶
Документација

Трката била освоена од 22-годишниот возач на Тим Инеос, Павел Сиваков од Русија, по второто место на првата планинска етапа и завршувањето со групата на последната етапа. Сиваков ја презел водечката маичка по последната етапа, откако претходниот предводник Јонас Вингегор претрпел големи загуби. Сиваков завршил пред Џеј Хиндли од Тим Санвеб на шестата етапа и ја претекнал Австралиецот за 2 секунди, благодарение на временските бонуси. Диего Улиси од ОАЕ Тим Емирати го заокружил подиумот, 10 секунди зад Хиндли и 12 секунди зад Сиваков.

Кај другите пласмани, бодовниот пласман го освоил Марк Саро од Групама-ФДЖ, кој завршил трипати меѓу првите десет и останал на трката до крајот, додека другите спринтери се повлекле. Зимон Гешке од Ванти-Гобер го освоил планинскиот пласман, претекнувајќи го Томаш Марчињски на последниот ден по голема борба во рамки на бегството, додека Шарл Плане од Тим Ново Нордиск ја освоил пласманот за активен возач, откако бил во бегство на четири од шест друмски етапи и не го предводел пласманот само еден ден. Завршувајќи како деветти во генералниот пласман, возачот на Бора-Хансгрое, Рафал Мајка ја освоил наградата за највисоко пласиран полски возач, додека екипниот пласман ја освоил Тим Инеос.

Трката била нарушена од смртта на возачот на Лото-Судал, Бјорг Ламбрехт, откако паднал на третата етапа, удирајќи во бетонска банкина и умирајќи при операција во болница, каде бил пренесен со амбулантно возило.[3] Четвртата етапа не била од натпреварувачки карактер; туку, била скратена и возена како велосипедски марш.[4]

Распоред уреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  3 авгКраковКраков
 
рамна етапа
132  Паскал Акерман    Паскал Акерман  
2  4 авгТарновске ГуриКатовице
 
рамна етапа
153  Лука Мезгец    Паскал Акерман  
3  5 авгШлезиски стадион – Забже
 
рамна етапа
150,5  Паскал Акерман    Паскал Акерман  
4  6 авгЈавожно – Кочеж
 
планинска етапа
133,7откажување на етапата    Паскал Акерман  
5  7 авгРудник за сол Вјеличка – Бјелско-Бјала
 
среднопланинска етапа
154  Лука Мезгец    Паскал Акерман  
6  8 авгЗакопане – Кошќелиско
 
планинска етапа
160  Јонас Вингегор    Јонас Вингегор  
7  9 авгБуковина Татшањска – Буковина Татшањска
 
планинска етапа
153  Матеј Мохорич    Павел Сиваков  

Екипи уреди

Бидејќи Трката околу Полска е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Покрај полската национална екипа, уште три други професионални континентални екипи настапиле – Кофидис, Гаспром-РусВело and Тим Ново Нордиск, со што главната група имала 22 екипи.[6][7] Со исклучок на Трек-Сегафредо, кои имале шест возачи, секоја екипа настапила со седум возачи, со што на трката имало 153 возачи.[7] Од нив, 110 возачи на крајот ја завршиле трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (3)Национална екипа
 •   Полска

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое2ч 57' 58
2.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
4.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
5.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
6.   Јакуб Маречко ССС+ 0
7.   Саша Модоло ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
8.   Павел Франчак Полска+ 0
9.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
10.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман   Бора-Хансгрое2ч 57' 48
2.   Јакуб Качмарек  Полска+ 3
3.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 4
4.   Шарл Плане  Ново Нордиск+ 4
5.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 6
6.   Адријан Курек Полска+ 7
7.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 9
8.   Кантен Жорги АГ2Р Ла Мондијал+ 9
9.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 10
10.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 10


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот3ч 32' 42
2.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3.   Паскал Акерман   Бора-Хансгрое+ 0
4.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
5.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
6.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
7.   Саша Модоло ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
8.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
9.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 0
10.   Енцо Ваутерс Лото-Судал+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман   Бора-Хансгрое6ч 30' 26
2.   Шарл Плане   Ново Нордиск+ 1
3.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 2
4.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 4
5.   Павел Франчак Полска+ 6
6.   Јакуб Качмарек Полска+ 7
7.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 10
8.   Бен Свифт Инеос+ 12
9.   Кантен Жорги АГ2Р Ла Мондијал+ 12
10.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 13


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман   Бора-Хансгрое3ч 29' 41
2.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 0
3.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 0
4.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
5.   Макс Валшајд Тим ДСМ+ 0
6.   Марк Кевендиш Дименжн Дата+ 0
7.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
8.   Андреа Перон Ново Нордиск+ 0
9.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
10.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман   Бора-Хансгрое9ч 59' 57
2.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 12
3.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 14
4.   Павел Франчак Полска+ 16
5.   Јакуб Качмарек Полска+ 17
6.   Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 18
7.   Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 20
8.   Бен Свифт Инеос+ 22
9.   Кантен Жорги АГ2Р Ла Мондијал+ 22
10.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 23


Етапа 4 уреди

Етапата била неутрализирана поради смртта на Бјорг Ламбрехт и иако била одржана немала натпреварувачки карактер.

Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот3ч 49' 55
2.   Едуард Прадес Мовистар+ 0
3.   Бен Свифт Инеос+ 0
4.   Петр Вакоч Декојнинк-Квик Степ+ 0
5.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 0
6.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
7.   Енрико Батаљин Катјуша-Алпесин+ 0
8.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
9.   Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 0
10.   Михаел Гогл Трек-Сегафредо+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман   Бора-Хансгрое18ч 06' 30
2.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 4
3.   Бен Свифт Инеос+ 16
4.   Едуард Прадес Мовистар+ 18
5.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида+ 20
6.   Кантен Жорги АГ2Р Ла Мондијал+ 22
7.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 23
8.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 24
9.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 24
10.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 24


Етапа 6 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Јонас Вингегор Џамбо-Висма4ч 07' 13
2.   Павел Сиваков Инеос+ 0
3.   Џеј Хиндли Тим ДСМ+ 0
4.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 8
5.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 10
6.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 10
7.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 10
8.   Тео Гејган Харт Инеос+ 10
9.   Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 10
10.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 10
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Јонас Вингегор  Џамбо-Висма22ч 13' 57
2.   Павел Сиваков Инеос+ 4
3.   Џеј Хиндли Тим ДСМ+ 6
4.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 17
5.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 18
6.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 19
7.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 20
8.   Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 20
9.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 20
10.   Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 20


Етапа 7 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Матеј Мохорич Бахреин-Мерида4ч 04' 42
2.   Нилсон Паулес Џамбо-Висма+ 55
3.   Џанлука Брамбила Трек-Сегафредо+ 1' 07
4.   Цгабу Грмај Мичелтон-Скот+ 1' 19
5.   Павел Полјањски Бора-Хансгрое+ 1' 32
6.   Даниел Наваро Катјуша-Алпесин+ 1' 57
7.   Килијан Франкини Групама-ФДЖ+ 1' 57
8.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 15
9.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 2' 15
10.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 2' 15

Завршен пласман уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Павел Сиваков  Инеос26ч 20' 58
2.   Џеј Хиндли Тим ДСМ+ 2
3.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 12
4.   Серхио Игита ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 14
5.   Тео Гејган Харт Инеос+ 14
6.   Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 15
7.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 16
8.   Крис Хамилтон Тим ДСМ+ 16
9.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 16
10.   Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 16
Извор: ProCyclingStats


Поредок уреди

На Трката околу Полска 2019 биле доделени четири различни маички. Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој возач по секоја етапа, дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на крајот на сите етапи: етапниот победник освојувал десет секунди бонус, додека вториот и третиот, шест и четири секунди соодветно.[8] Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка;[9] бил сметан за најважен пласман на Трката околу Полска 2019 и победникот на пласманот бил сметан како победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман[10]
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија П1 20 14 10 6 4
Бодови за категорија 1 10 7 5 3 2
Бодови за категорија 2 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0
Бодови за категорија 4 1 0

Постоел и планински пласман, каде што водството било означено со виолетова маичка.[9] Во планинскиот пласман бодови се добивале со пристигнување прв на врвот на некое искачување пред другите. Секое искачување било категоризирано од прва, втора, трета или четврта категорија, каде што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачување. Удвоени бодови се добивало на искачувањето на премиер прва категорија на завршната етапа.[10]

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, каде се доделувала белата маичка.[9] Во боводниот пласман, велосипедистите добивале бодови ако завршиле меѓу првите дваесет на етапата.[11] За победа на етапата се освојувало 20 бода, со еден бод помалку до 1 бод за 20. место.[11] Четвртата и последна маичка го претставувала пласманот за активен возач, означен со сина маичка.[9] Ова било одлучувано на средните спринтови, каде што се доделувале бодови во скалата 3-2-1.[10]

Постоел и пласман за полски возачи.[12] Се пресметувал и екипен пласман,[13] каде што се земале времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа по секоја етапа; водечката екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
(полски: Żółta koszulka)
 
Спринтерски пласман
(полски: Klasyfikacja sprinterska)
 
Планински пласман
(полски: Klasyfikacja górska)
 
Пласман за активен возач
(полски: Klasyfikacja najaktywniejszych)
 
Пласман на полски возачи
(полски: Najlepszy Polak)
 
Екипен пласман
(полски: Klasyfikacja drużynowa)
 
1 Паскал Акерман Паскал Акерман Паскал Акерман Шарл Плане Јакуб Качмарек Јакуб Качмарек Бора-Хансгрое
2 Лука Мезгец Шарл Плане Павел Франчак
3 Паскал Акерман
4 неутрализирана етапа
5 Лука Мезгец Родриго Контрерас Симон Рекита
6 Јонас Вингегор Јонас Вингегор Марк Саро Томаш Марчињски Рафал Мајка Тим Инеос
7 Матеј Мохорич Павел Сиваков Зимон Гешке
На крај Павел Сиваков Марк Саро Зимон Гешке Шарл Плане Рафал Мајка Тим Инеос
 • На етапите 2 и 3, Фернандо Гавирија, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Паскал Акерман ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. Поради истата причина, Дани ван Попел ја носел белата маичка на етапите 4 и 5, а Лука Мезгец ја носел белата маичка на шестата етапа.
 • На етапите 3, 4 и 5, Павел Франчак, кој бил втор во пласманот за активен возач, ја носел сината маичка, бидејќи првопласираниот Шарл Плане ја носел виолетовата маичка како предводник на планинскиот пласман.

Список на учесници уреди

Наводи уреди

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Introduction to the 76th edition of the Tour de Pologne UCI World Tour“. Трка околу Полска. Посетено на 24 јули 2019.
 3. „Bjorg Lambrecht dies at age 22“. Cycling News. 5 August 2019. Посетено на 5 August 2019.
 4. „2019 Tour de Pologne Stage 4 Neutralization“. tourdepologne.pl. 5 August 2019. Посетено на 6 August 2019.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. „2019 Tour de Pologne Invited Teams“. Tour de Pologne. Посетено на 24 July 2019.
 7. 7,0 7,1 „Start List Tour de Pologne“. Tour de Pologne. Посетено на 7 August 2019.
 8. Roadbook 2019, стр. 26–27.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Roadbook 2019, стр. 19.
 10. 10,0 10,1 10,2 Roadbook 2019, стр. 28.
 11. 11,0 11,1 Roadbook 2019, стр. 27.
 12. Roadbook 2019, стр. 30.
 13. Roadbook 2019, стр. 29.

Извори уреди

Надворешни врски уреди