Трка околу Полска 2020

77. издание на велосипедската трка

Трка околу Полска 2020 — 77. издание на велосипедската етапна Трка околу Полска, која се одржала помеѓу 5 и 9 август како седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трка околу Полска 2020
Детали за трката
Издание77. Трка околу Полска
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 2.UWT
Етапи5
Датуми5 – 9 август
Растојание911,4 км
ДржаваPOL Полска
ПоаѓалиштеШлезиски стадион
ОдредиштеКраков
Екипи23
Возачи на почеток154
Возачи на крај138
Просечна брзина42,396 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ремко Евенепул (Судал Квик-Степ)
ВторопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана Казахстан Тим)
ТретопласиранGBR Сајмон Јејтс (Тим Џејко АИУла)
ПланинскиPOL Патрик Стош (Полска)
СпринтерскиSLO Лука Мезгец (Тим Џејко АИУла)
БорбеностPOL Маќеј Патерски (Полска)
ЕкипенAUS Тим Џејко АИУла
NationalityPOL Рафал Мајка (Бора-Хансгрое)
◀20192021
Документација

Трката започнала на 5 август, што било годишнина од смртта на белгискиот возач Бјорг Ламбрехт на последното издание на трката, а завршила на 9 август, по пет одржани етапи.[2][3] Трката првично требало да се одржи од 5 до 11 јули, но била одложена поради пандемијата на коронавирусот. Во чест на Ламбрехт, бројот 143, кој бил носен од Ламбрехт во 2019 година, бил повлечен од трката.[4]

Откако се одвоил на четвртата етапа и ја освоил етапата со над минута и пол, белгискиот возач Ремко Евенепул од Декојнинк-Квик Степ се одржал со солидно водство пред данскиот возач Јакоб Фуглсанг од Астана и британскиот возач Сајмон Јејтс од Мичелтон-Скот и ја посветил победата на колегата Фабио Јакобсен, кој паднал на првата етапа и се здобил со сериозни повреди. Освојувајќи ја трката со 20 години и 197 дена, Евенепул станал трет најмлад победник и втор најмлад различен победник, на Трка околу Полска по Дариуш Барановски, кој ја освоил трката во 1991 и во 1992 година со 19 и 20 години, соодветно.[5]

Распоред уреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  5 авгШлезиски стадион – Катовице
 
рамна етапа
195,8  Фабио Јакобсен    Фабио Јакобсен  
2  6 авгОполеЗабже
 
рамна етапа
151,5  Мадс Педерсен    Мадс Педерсен  
3  7 авгWadowice – Бјелско-Бјала
 
среднопланинска етапа
203,1  Ричард Карапас    Ричард Карапас  
4  8 авгБуковина Татшањска – Буковина Татшањска
 
планинска етапа
173  Ремко Евенепул    Ремко Евенепул  
5  9 авгЗакопанеКраков
 
среднопланинска етапа
188  Давиде Балерини    Ремко Евенепул  

Екипи уреди

Бидејќи Трката околу Полска е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[6] Покрај полската национална екипа, уште две други професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 22 екипи. Секоја од екипите имала по седум возачи, со што почетната група броела 154 возачи.[7][8] Од нив, 138 возачи ја завршиле трката.[9]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (3)Национална екипа
 •   Полска

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Јакобсен Судал Квик-Степ4ч 31' 50
2.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
3.   Лука Мезгец Тим Џејко АИУла+ 0
4.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
5.   Рајан Гибонс НТТ Про Сајклинг+ 0
6.   Шимон Сајнок ССС Team+ 0
7.   Дамјен Тузе Кофидис+ 0
8.   Роџер Клуге Лото-Судал+ 0
9.   Морено Хофланд ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
10.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Јакобсен Судал Квик-Степ4ч 31' 40
2.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 4
3.   Камил Малецки ССС Team+ 4
4.   Лука Мезгец Тим Џејко АИУла+ 6
5.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 10
6.   Рајан Гибонс НТТ Про Сајклинг+ 10
7.   Шимон Сајнок ССС Team+ 10
8.   Дамјен Тузе Кофидис+ 10
9.   Роџер Клуге Лото-Судал+ 10
10.   Морено Хофланд ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо3ч 26' 02
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3.   Давиде Балерини Судал Квик-Степ+ 0
4.   Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 0
5.   Алберто Даинесе Тим ДСМ+ 0
6.   Алберт Торес Мовистар+ 0
7.   Шимон Сајнок ССС Team+ 0
8.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
9.   Пит Алегерт Кофидис+ 0
10.   Јирген Рулантс Мовистар+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо7ч 57' 42
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 4
3.   Камил Малецки ССС Team+ 4
4.   Лука Мезгец Тим Џејко АИУла+ 6
5.   Давиде Балерини Судал Квик-Степ+ 6
6.   Ваут Пулс Бахреин Викториус+ 9
7.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 10
8.   Шимон Сајнок ССС Team+ 10
9.   Алберто Даинесе Тим ДСМ+ 10
10.   Марк Кевендиш Бахреин Викториус+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричард Карапас Инеос Гренадиерс5ч 04' 54
2.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
3.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 0
4.   Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 0
5.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 0
6.   Лука Мезгец Тим Џејко АИУла+ 0
7.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
8.   Рајан Гибонс НТТ Про Сајклинг+ 0
9.   Тим Веленс Лото-Судал+ 0
10.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричард Карапас Инеос Гренадиерс13ч 02' 36
2.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 4
3.   Камил Малецки ССС Team+ 4
4.   Лука Мезгец Тим Џејко АИУла+ 6
5.   Руди Молар Групама-ФДЖ+ 6
6.   Рајан Гибонс НТТ Про Сајклинг+ 10
7.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 10
8.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 10
9.   Нилсон Паулес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
10.   Едвард Данбар Инеос Гренадиерс+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ремко Евенепул Судал Квик-Степ3ч 55' 52
2.   Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 1' 48
3.   Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 2' 22
4.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 22
5.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 3' 05
6.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 3' 05
7.   Камил Малецки ССС Team+ 3' 08
8.   Микел Ниеве Тим Џејко АИУла+ 3' 08
9.   Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 3' 08
10.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 3' 09
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ремко Евенепул Судал Квик-Степ16ч 58' 28
2.   Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 1' 52
3.   Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 2' 28
4.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 32
5.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 3' 09
6.   Камил Малецки ССС Team+ 3' 12
7.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 3' 15
8.   Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 3' 18
9.   Микел Ниеве Тим Џејко АИУла+ 3' 18
10.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 19
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Давиде Балерини Судал Квик-Степ4ч 31' 22
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
3.   Алберто Даинесе Тим ДСМ+ 0
4.   Рајан Гибонс НТТ Про Сајклинг+ 0
5.   Јаспер Филипсен ОАЕ Емирати+ 0
6.   Руди Барбје Израел старт-ап нејшн+ 0
7.   Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 0
8.   Фил Баухаус Бахреин Викториус+ 0
9.   Шимон Сајнок ССС Team+ 0
10.   Алберт Торес Мовистар+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ремко Евенепул  Судал Квик-Степ21ч 29' 50
2.   Јакоб Фуглсанг Астана Казахстан Тим+ 1' 52
3.   Сајмон Јејтс Тим Џејко АИУла+ 2' 28
4.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 2' 32
5.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 3' 09
6.   Камил Малецки ССС Team+ 3' 12
7.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 3' 15
8.   Јонас Вингегор Џамбо-Висма+ 3' 18
9.   Микел Ниеве Тим Џејко АИУла+ 3' 18
10.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 19
Извор: ProCyclingStats


Поредок уреди

На Трката околу Полска 2020 биле доделени четири различни маички. Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој возач по секоја етапа, дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на крајот на сите етапи: етапниот победник освојувал десет секунди бонус, додека вториот и третиот, шест и четири секунди соодветно.[10] Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка;[11] бил сметан за најважен пласман на Трката околу Полска 2020 и победникот на пласманот бил сметан како победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман[12]
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија П1 20 14 10 6 4
Бодови за категорија 1 10 7 5 3 2
Бодови за категорија 2 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0
Бодови за категорија 4 1 0

Постоел и планински пласман, каде што водството било означено со сина маичка со точки.[11] Во планинскиот пласман бодови се добивале со пристигнување прв на врвот на некое искачување пред другите. Секое искачување било категоризирано од прва, втора, трета или четврта категорија, каде што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачување. Удвоени бодови се добивало на искачувањето на премиер прва категорија на завршната етапа.[12]

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, каде се доделувала белата маичка.[11] Во боводниот пласман, велосипедистите добивале бодови ако завршиле меѓу првите дваесет на етапата.[13] За победа на етапата се освојувало 20 бода, со еден бод помалку до 1 бод за 20. место.[13] Четвртата и последна маичка го претставувала пласманот за активен возач, означен со сина маичка.[11] Ова било одлучувано на средните спринтови, каде што се доделувале бодови во скалата 3-2-1.[12]

Постоел и пласман за полски возачи.[14] Се пресметувал и екипен пласман,[15] каде што се земале времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа по секоја етапа; водечката екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
(полски: Żółta koszulka)
 
Спринтерски пласман
(полски: Klasyfikacja sprinterska)
 
Планински пласман
(полски: Klasyfikacja górska)
 
Пласман за активен возач
(полски: Klasyfikacja najaktywniejszych)
 
Пласман на полски возачи
(полски: Najlepszy Polak)
 
Екипен пласман
(полски: Klasyfikacja drużynowa)
 
1 Фабио Јакобсен Фабио Јакобсен Фабио Јакобсен Камил Малецки Маќеј Патерски Камил Малецки ОАЕ Тим Емирати
2 Мадс Педерсен Мадс Педерсен Јаспер Филипсен Јулиус ван ден Берг
3 Ричард Карапас Ричард Карапас Лука Мезгец Камил Градек Бора-Хансгрое
4 Ремко Евенепул Ремко Евенепул Диего Улиси Патрик Стош Рафал Мајка Мичелтон-Скот
5 Давиде Балерини Лука Мезгец
На крај Ремко Евенепул Лука Мезгец Патрик Стош Маќеј Патерски Рафал Мајка Мичелтон-Скот
 • На втората етапа, Камил Малецки, кој бил трет во генералниот пласман, ја носел жолтата маичка, бидејќи првопласираниот Фабио Јакобсен и второпласираниот Марк Саро не ја започнале етапата поради повреди.
 • На втората етапа, Лука Мезгец, кој бил трет во спринтерскиот пласман, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Фабио Јакобсен и второпласираниот Марк Саро не ја започнале етапата поради повреди.
 • На втората етапа, Јулиус ван ден Берг, кој бил втор во планинскиот пласман, ја носел сината маичка со точки, бидејќи првопласираниот Камил Малецки ја носел жолтата маичка како најдобро пласиран возач во генералниот пласман, кој ја започнал втората етапа.

Список на учесници уреди

Наводи уреди

 1. „UCI reveals the calendars for the 2020 UCI WorldTour and UCI Women's WorldTour“. UCI. Посетено на 13 октомври 2019.
 2. Gadzała, Paweł (2 July 2020). „Tour de Pologne 2020 route unveiled“. CyclingNews. Посетено на 1 August 2020.
 3. „The Tour de Pologne unveils the 5 stages of 77th edition“. Tour de Pologne. Посетено на 2 July 2020.
 4. „Tour de Pologne retires number 143 in memory of Bjorg Lambrecht“. CyclingNews. 1 November 2019. Посетено на 1 August 2020.
 5. Gadzała, Paweł (9 August 2020). „Remco Evenepoel wins Tour de Pologne“. CyclingNews. Посетено на 9 August 2020.
 6. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 7. „Tour de Pologne 2020: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 2 July 2020.
 8. „UCI World Tour Teams – Tour de Pologne“. Трка околу Полска. Посетено на 1 August 2020.
 9. „Wyniki 5 Etapu“ [Results of Stage 5] (PDF) (pdf) (полски). Трка околу Полска. 9 August 2020. Посетено на 9 August 2020.
 10. Roadbook 2019, стр. 26–27.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 Roadbook 2019, стр. 19.
 12. 12,0 12,1 12,2 Roadbook 2019, стр. 28.
 13. 13,0 13,1 Roadbook 2019, стр. 27.
 14. Roadbook 2019, стр. 30.
 15. Roadbook 2019, стр. 29.

Извори уреди

Надворешни врски уреди