Закопане

град во Полска

Закопане — град во јужна Полска, во Малополското Војводство.

Закопане
Поглед на Закопане од Буторов Врв
Поглед на Закопане од Буторов Врв
Грб на Закопане
Земја Полска
Војводства на ПолскаМалополско војводство
Окрузи во ПолскаТатри
ОпштинаЗакопане (урбана општина)
ОснованXVII век
Градски права1933
Управа
 • ГрадоначалникЛешек Дорула
Површина
 • Вкупна84 км2 (32 ми2)
Најг. вис.&100000000000011260000001.126 м
Најм. вис.&10000000000000750000000750 м
Население (2006)
 • Вкупно27.424[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број34-500 to 34-504
Повик. бр.+48 18
Полски регистрациски таблициKTT
Мреж. местоzakopane.eu

Најголемиот град во непосредна близина на Татри, голем центар за зимски спортови, нарекуван Зимска престолнина на Полска. Во неговите административни граници се наоѓа поголемиот дел од Татриски национален парк (од Долината на Сува Вода до Долината на Мала Ливада).

Наводи уреди

  1. „Zakopane » mapy, nieruchomości, GUS, szkoły, kody pocztowe, wynagrodzenie, bezrobocie, zarobki, edukacja, tabele“. www.polskawliczbach.pl (полски). Посетено на 24 August 2017.