Трка околу Полска

велосипедска трка

Трката околу Полска (француски: Tour de Pologne, полски: Wyścig Dookoła Polski) — друмска велосипедска етапна трка. Се состои од седум или осум етапи и обично се вози на растојание од 1.200 километри во должина. Трката била првпат одржана во 1928 година. До 1952 година трката била одржувана повремено, но оттогаш е одржувана како годишна трка. До почетокот на 1993 година трката била отворена само за аматерски велосипедисти и најмногу од победниците доаѓале од Полска.

Трка околу Полска
За трката
Датумавгуст
РегионПолска
Месно имеWyścig Dookoła Polski (полски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
Директор на тркатаЧеслав Ланг
Историја
Прво одржување1928 (1928)
Одржувања77 (до 2020)
Прв победник Феликс Вичек (ПОЛ)
Најмногу победи3 победи:
 Дариуш Барановски (ПОЛ)
 Маријан Вјенцковски (ПОЛ)
Неодамнешен победник Ремко Евенепул (БЕЛ)
Групата на Трката околу Полска 2004.

Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) оваа трка ја вброил како дел од UCI ProTour во 2005 година и дел од календарот на Светскиот ранкинг во 2009 година.

Историја

уреди

Првичната замисла на Трката околу Полска како повеќеетапна трка била правена по популарниот Тур де Франс. Предлогот за организирање на трката бил објавен од велосипедското здружение Варшава и спортскиот весник Пжеглад Спортови, издаван во Краков. Благодарение на нивната иницијатива, трката била одржана во летото на 1928. Историското прво издание на трката се случило од 7 до 11 септември 1928. 71 велосипедист се тркале на околу 1.500 километри - победник бил Феликс Вичек од велосипедскиот клуб Бидгошч.

До почетокот на Втората светска војна, трката била одржана четирипати, два од нив - во годините 1937 и 1939 - биле освоени од „тигарот на патиштата“ - Болеслав Напјерала.

Првите трки значајно се разликувале од денешните. Етапите биле многу подолги (чести на растојанија од 300 километри) и возачите постојано се здобивале со дупнати гуми на калдрмата и правеле паузи кај локалните ресторани.

По војната, идејата за велосипедско натпреварување околу Полска била повторно обновена. Во 1947, благодарение на соработката на полскиот велосипедистички сојуз, новинско-издавачката куќа „Чителник“ и група на новинари, трката била повторно активирана по осумгодишна пауза. Победник по само четири етапи и околу 606 километри (најкратката патека во историјата на трката) бил Станислав Гжелак (Трамвајарз Лоѓ). До 1993 не им успевало на организаторите на трката да добијат соодветен ранг за нивната трка. Ова било поради официјалниот став на властите и давањето предност на друга велосипедска трка - Мировната трка. Значајни моменти од тој временски период: триумфите на странските велосипедисти - Франческо Локатели (1949), Роџер Диркен (1960), Хосе Виехо (1972) и Андре Делкроа (од 1974), најдолгото издание на трката - 2.311 километри и 13 етапи (во 1953) и трикратниот победник Маријан Вјенцковски (1954–56), рекордот е постигнат и од Дариуш Барановски (1991–93).

Од 1993, Чеслав Ланг, сребрениот велосипедски медалист од Летните олимписки игри 1980 и победникот на Трката околу Полска 1980, ја преземал функцијата дикретор на трката. Благодарение на неговите постојани напор, трката сега е дел од календарот на Светскиот ранкинг.

Во 1997, во текот на конгресот на UCI во Сан Себастијан, трката била унапредена од професионалната категорија 2.4 и сега била класификувана како „национална трка“ (прва од таков вид во државите од Средна и Источна Европа).

На Светските првенства 1999 во Веројна, техничката комисија на UCI ја унапредил трката во класа 2.3. На 12 октомври 2001, на трката ѝ била доделена категоријата 2.2.

Во 2005 со одлука на UCI, Трката била вклучена во елитата на велосипедските трка - UCI ProTour. Составот на натпреварувањето биле три Гранд Тур: Џиро д’Италиа, Тур де Франс, Вуелта а Еспања, класичниот Светски куп, етапните трки од категорија 2.HC (н.п. Париз-Ница, Тур де Свис), класиците 1.HC (н.п. Флеш Валон) и Трката околу Полска, која била унапредена во 2 категории.

Низ претходните години - Чеслав Ланг, аматерската трка Коларска, позната главно во комунистичките земји, била трансформирана во добро организирана професионална трка. Ова ја довело трката во светот на врвните професионални трки со настапи на врвните ѕвезди во професионалниот велосипедизам, како Данило ди Лука (победник на ProTour 2005), Лорен Брошар (професионален светски првак од 1997), Оскар Фреир (светски првак 1999, 2001 и 2004), Романс Вајнштајнс (светски првак од 2000), Вјачеслав Екимов (олимписки првак 2000), Џанлука Бортолами (победник на Светскиот куп 1994), Ерик Декер (победник на Светскиот куп 2001), Стефано Гарцели (победник на Џиро д’Италиа 2000) или одличните спринтери: Андрус Ауга, Баден Кук и Даниеле Бенати.

Трката околу Полска четирипати била добитник на наградата „најдобар спортски натпревар на годината“, доделувана од весникот Пжеглад Спортови во 1995, 1996, 2004 и 2008.

Победници

уреди
Година Победник Националност Етапи Растојание
2020 Ремко Евенепул   Белгија 5 911,4 км
2019 Павел Сиваков   Полска 6 1.036,2 км
2018 Михал Квјатковски   Полска 7 1.014 км
2017 Дилан Тенс   Белгија 7 1.122 км
2016 Тим Веленс   Белгија 6 996 км
2015 Јон Изагире   Шпанија 7 1.076 км
2014 Рафал Мајка   Полска 7 1.255 км
2013 Питер Венинг   Холандија 7 1.238 км
2012 Морено Мозер   Италија 7 1.231,6 км
2011 Петер Саган   Словачка 7 1.113,3 км
2010 Даниел Мартин   Ирска 7 1.256,5 км
2009 Алесандро Балан   Италија 7 1.158 км
2008 Јенс Фогт   Германија 7 1.258,6 км
2007 Јохан Вансумерен   Белгија 7 1.224 км
2006 Штефан Шумахер   Германија 7 1.226 км
2005 Ким Кирхен   Луксембург 8 1.246 км
2004 Ондреј Сосенка   Чешка 8 1.264 км
2003 Чезари Замана   Полска 8 1.133 км
2002 Лорен Брошар   Франција 8 1.273 км
2001 Ондреј Сосенка   Чешка 8 1.249 км
2000 Пјотр Пжиѓал   Полска 7 1.164 км
1999 Томаш Брозина   Полска 7 1.164 км
1998 Сергеј Иванов   Русија 8 1.434 км
1997 Ролф Јерман   Швајцарија 8 1.499 км
1996 Вјачеслав Джаванијан   Русија 8 1.346 км
1995 Збигњев Шпрух   Полска 7 1.254 км
1994 Маурицио Фондрист   Италија 7 1.110 км
1993 Дариуш Барановски   Полска 12 1.794 км
1992 Дариуш Барановски   Полска 8 1.149 км
1991 Дариуш Барановски   Полска 8 1.222 км
1990 Мјечислав Карлович   Полска 9 1.207 км
1989 Марек Врона   Полска 8 1.271 км
1988 Анджеј Мјежејевски   Полска 7 1.016 км
1987 Збигњев Пјонтек   Полска 8 1.162 км
1986 Марек Кулас   Полска 10 1.490 км
1985 Марек Лешњевски   Полска 10 1.224 км
1984 Анджеј Мјежејевски   Полска 9 1.219 км
1983 Тадеуш Кравчик   Полска 9 1.147 км
1982 Анджеј Мјежејевски   Полска 8 892 км
1981 Јан Бжезни   Полска 9 1.195 км
1980 Чеслав Ланг   Полска 10 1.282 км
1979 Хенрик Чаруки   Полска 9 1.335 км
1978 Јан Бжезни   Полска 11 1.415 км
1977 Леснослав Михалак   Полска 10 1.460 км
1976 Јануш Ковалски   Полска 10 1.499 км
1975 Тадеуш Митник   Полска 10 1.440 км
1974 Андре Делкроа   Белгија 11 1.593 км
1973 Луцјан Лис   Полска 12 1.512 км
1972 Хосе Луис Виехо   Шпанија 10 1.194 км
1971 Станислав Шозда   Полска 12 1.291 км
1970 Јан Стахура   Полска 12 1.611 км
1969 Војќех Матузијак   Полска 13 1.795 км
1968 Јан Кудра   Полска 12 1.757 км
1967 Анджеј Блавѓин   Полска 11 1.682 км
1966 Јузеф Гавличек   Полска 10 1.272 км
1965 Јузеф Бекер   Полска 9 1.318 км
1964 Рајмунд Зјелињски   Полска 10 1.394 км
1963 Станислав Газда   Полска 8 1.482 км
1962 Јан Кудра   Полска 8 1.278 км
1961 Хенрик Ковалски   Полска 8 1329 км
1960 Роџер Диркен   Белгија 8 1.336 км
1959 Вислав Подобас   Полска 11 1.621 км
1958 Богуслав Форналчик   Полска 11 2.038 км
1957 Хенрик Ковалски   Полска 11 1.968 км
1956 Маријан Вјенцковски   Полска 8 1.221 км
1955 Маријан Вјенцковски   Полска 10 1.563 км
1954 Маријан Вјенцковски   Полска 12 1.925 км
1953 Мјечислав Вилчевски   Полска 13 2.311 км
1952 Вацлав Вујцик   Полска 11 1.959 км
1949 Франческо Локатели   Италија 12 1.994 км
1948 Вацлав Вујцик   Полска 11 1.963 км
1947 Станислав Гжелак   Полска 4 606 км
1939 Болеслав Напјерала   Полска 8 1.291 км
1937 Болеслав Напјерала   Полска 9 1.336 км
1933 Јежи Липињски   Полска 9 1.721 км
1929 Јузеф Стефањски   Полска 12 2.250 км
1928 Феликс Вјенќек   Полска 8 1.491 км

Надворешни врски

уреди