Адријан Курек

друмски велосипедист

Адријан Курек (полски: Adrian Kurek; р. 21 март 1988) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа ЦЦЦ Дивилопмент Тим.[1]

Адријан Курек
Курек на Ле Самин 2016
Лични податоци
Цело имеАдријан Курек
Роден21 март 1988(1988-03-21)(36 г.)
 Полска
Висина1,94 м
Маса80 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЦЦЦ Дивилопмент Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2008
2009
2010
2011
Топ 16 Сиклизм
Mosaic-Diffusion.com
Алби Вело Спорт
Осеан Сајкл Поатевен
Професионални клубови
2012
2013–
Утенсилнорд-Нејм
ЦЦЦ-Полсат-Полковице
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Национален друмски првак (2017)
Последна промена
4 септември 2018

Курек се натпреварувал како професионалец од почетокот на сезоната 2012, придружувајќи му се на составот на Утенсилнорд-Нејм како нов професионалец.[2][3] Тој се натпреварувал на ниво на Светската турнеја, на неговата домашна трка, Трка околу Полска. На изданието на трката во 2011, Курек го освоил пласманот на средните спринтови,[4] водејќи уште од самиот почеток на трката; исто така бил помеѓу првите тројца на првите три етапи од етапа. На трката во 2012, Курек го освоил водството во пласмано по четири етапи на трката,[5] и го задржал водството до крајот.

Достигнувања уреди

2008
2. Краен пласман Тур де До Сефр
2009
1. Рут де л’Атлантик
2. Национално хронометарски првенство под 23 години
2. Класик Виен Еспоар
2011
1. Трофи де Шампион
1. Етапа 2 (ITT) Сен Бриок Агло-Тур
1. Етапа 3 Тур де Жиронда
1. Етапа 4 Троа Жур де Шербур
1.   Спринтерски пласман Трка околу Полска
2. Хроно де Токсини
3. Хроно Шаталероде
4. Краен пласман Трка околу Малополска
4. При Жерар Готје а Вендовр ду Поату
8. Краен пласман Тур де ла Дордон
8. Сиркут Бусакин
9. ГП де Фет де Кенак ет Сен Жилиен
10. Сиркут де Винс ду Блајае
2012
1.   Спринтерски пласман Трка околу Полска
5. Краен пласман Трка околу Малополска
2013
7. Краен пласман Трка Мазовска
2014
2. Краен пласман Трка околу Естонија
1. Етапа 2
3. Светско универзитетско велосипедско хронометарско првенство
8. Краен пласман Трка Мазовска
1. Етапа 1 (TTT)
2015
1. Етапа 3 Трка околу Малополска
1. Пролог Трка Подласје
2017
1.   Национално друмско првенство

Наводи уреди

  1. „ЦЦЦ Полсат Полковице (CCC) - ПОЛ“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2014-02-03. Посетено на 27 July 2013.
  2. Гаше, Николас (18 октомври 2011). „Adrian Kurek neo-pro in Utensilnord - Named“. DirectVelo (француски). Association Le Peloton. Посетено на 14 јули 2012.
  3. „Утенсилнорд Нејм (UNA) - IRL“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2015-02-18. Посетено на 14 јули 2012.
  4. „06.08.2011 Krakow-Krakow 128 km: Communication Number 8“ (PDF). Трка околу Полска (полски). Polskiego Związku Kolarskiego. 6 август 2011. Посетено на 14 јули 2012.
  5. „Круопис победи на етапата 4 во Катовице“. Cycling News. Future Publishing Limited. 13 јули 2012. Посетено на 14 јули 2012.

Надворешни врски уреди