Трка околу Полска 2018

75. издание на велосипедската трка
Трка околу Полска 2018 Cycling (road) pictogram.svg
02018 0166-001 Tour de Pologne 2018.jpg
Детали за трката
Издание75. Трка околу Полска
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 2.UWT
Етапи7
Датуми4 – 10 август 2018
Растојание1.025,5 км
ДржаваPOL Полска
ПоаѓалиштеКраков
ОдредиштеБуковина Татшањска
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај108
Просечна брзина42,032 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранGBR Сајмон Јејтс (Мичелтон-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Тибо Пино (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
БодовенPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиAUT Патрик Конрад (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
БорбеностBEL Јенте Бирманс (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенFRA АГ2Р Ла Мондијал Wikidata-logo S.svg
NationalityPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Полска 2018 — 75. издание на велосипедската етапна Трка околу Полска, која се одржала помеѓу 4 и 10 август како дваесет и осми настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од Михал Квјатковски, кој вози за Тим Скај.[3]

РаспоредУреди

Шестата етапа првично била предвидена да биде помеѓу Закопане и Попрад во Словачка и да биде долга 180 километри, но поради финансиски потешкотии два месеци пред етапата, целта била променета до Буковина Татжањска и нејзината должина била 130 километри.

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  4 авгКраковКраков134  Паскал Акерман    Паскал Акерман  
2  5 авгТарновске ГуриКатовице144,3  Паскал Акерман    Паскал Акерман  
3  6 авгШлезиски стадион – Забже139  Алваро Одег    Алваро Одег  
4  7 авгЈавожно – Шчирк179  Михал Квјатковски    Михал Квјатковски  
5  8 авгРудник за сол Вјеличка – Бјелско-Бјала152  Михал Квјатковски    Михал Квјатковски  
6  9 авгЗакопане – Буковина Татшањска129  Георг Прајдлер    Михал Квјатковски  
7  10 авгБуковина Татшањска – Буковина Татшањска136  Сајмон Јејтс    Михал Квјатковски  

ЕкипиУреди

Бидејќи Трката околу Полска е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Покрај полската национална екипа, уште три други професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1.   БМЦ Рејсинг
 2.   Санвеб
 3.   Лото НЛ-Џамбо
 4.   ОАЕ Емирати
 5.   АГ2Р Ла Мондијал
 6.   Скај
 7.   Бахреин-Мерида
 8.   Астана
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Трек-Сегафредо
 11.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 12.   Мичелтон-Скот
 13.   Мовистар
 14.   Лото-Судал
 15.   Групама-ФДЖ
 16.   Дименжн Дата
 17.   Бора-Хансгрое
 18.   Квик-Степ Флорс
Професионални континентални екипи (3)
 1.   Гаспром-РусВело
 2.   Кофидис
 3.   ЦЦЦ Спранди Полковице
Национална екипа
 1.   Полска

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое2ч 59' 11
2.   Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
4.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
5.   Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 0
6.   Мике Тенисен Санвеб+ 0
7.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
8.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
9.   Маќеј Патерски Полска+ 0
10.   Павел Франчак ЦЦЦ Спранди Полковице+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман   Бора-Хансгрое2ч 59' 01
2.   Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 4
3.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 6
4.   Алесандро де Марки  БМЦ Рејсинг Тим+ 7
5.   Михал Палута  ЦЦЦ Спранди Полковице+ 8
6.   Стефан Росето Кофидис+ 9
7.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 10
8.   Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 10
9.   Мике Тенисен Санвеб+ 10
10.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман   Бора-Хансгрое3ч 16' 39
2.   Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
4.   Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
5.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
6.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
7.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
8.   Мике Тенисен Санвеб+ 0
9.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10.   Камил Зјелињски Полска+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Паскал Акерман   Бора-Хансгрое6ч 15' 30
2.   Алваро Одег Квик-Степ Флорс+ 8
3.   Јенте Бирманс  Катјуша-Алпесин+ 11
4.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 16
5.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 16
6.   Јан Бакелантс АГ2Р Ла Мондијал+ 16
7.   Алесандро де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 17
8.   Михал Палута  ЦЦЦ Спранди Полковице+ 18
9.   Стефан Росето Кофидис+ 19
10.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алваро Одег Квик-Степ Флорс3ч 09' 59
2.   Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
3.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
4.   Саша Модоло ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
5.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
6.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
7.   Михаел Меркев Квик-Степ Флорс+ 0
8.   Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
9.   Јирген Рулантс БМЦ Рејсинг Тим+ 0
10.   Мике Тенисен Санвеб+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алваро Одег   Квик-Степ Флорс9ч 25' 27
2.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 2
3.   Јенте Бирманс  Катјуша-Алпесин+ 5
4.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 15
5.   Михал Палута  ЦЦЦ Спранди Полковице+ 16
6.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 18
7.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 18
8.   Јан Бакелантс АГ2Р Ла Мондијал+ 18
9.   Алесандро де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 19
10.   Матијас ле Тирнје Кофидис+ 20
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски Тим Скај4ч 25' 44
2.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 3
4.   Сергеј Чернецки Астана+ 3
5.   Даниел Морено ЕФ Едукејшн-Нипо+ 3
6.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 3
7.   Сам Омен Санвеб+ 6
8.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 6
9.   Серхио Енао Тим Скај+ 6
10.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 6
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски  Тим Скај13ч 51' 22
2.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 10
4.   Сергеј Чернецки Астана+ 14
5.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 14
6.   Даниел Морено ЕФ Едукејшн-Нипо+ 14
7.   Сам Омен Санвеб+ 17
8.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 17
9.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 17
10.   Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски  Тим Скај3ч 39' 14
2.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
4.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
5.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 0
6.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
7.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
8.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
9.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
10.   Јан Бакелантс АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски  Тим Скај17ч 30' 26
2.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 12
3.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 20
4.   Сергеј Чернецки Астана+ 24
5.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 24
6.   Даниел Морено ЕФ Едукејшн-Нипо+ 24
7.   Сам Омен Санвеб+ 27
8.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 27
9.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 27
10.   Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 27
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Георг Прајдлер Групама-ФДЖ3ч 16' 01
2.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 0
3.   Михал Квјатковски  Тим Скај+ 0
4.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
5.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6.   Сергеј Чернецки Астана+ 0
7.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 0
8.   Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 0
9.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 0
10.   Ричард Карапас Мовистар+ 4
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски  Тим Скај20ч 46' 23
2.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 16
3.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 24
4.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 25
5.   Сергеј Чернецки Астана+ 28
6.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 28
7.   Георг Прајдлер Групама-ФДЖ+ 29
8.   Лауренс де Плус Квик-Степ Флорс+ 31
9.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 39
10.   Сам Омен Санвеб+ 42
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот3ч 37' 17
2.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 12
3.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 12
4.   Сам Омен Санвеб+ 14
5.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 14
6.   Михал Квјатковски  Тим Скај+ 14
7.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 14
8.   Ричард Карапас Мовистар+ 16
9.   Георг Прајдлер Групама-ФДЖ+ 16
10.   Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 16
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски   Тим Скај24ч 23' 53
2.   Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 15
3.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 20
4.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 24
5.   Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 27
6.   Георг Прајдлер Групама-ФДЖ+ 31
7.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 32
8.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 40
9.   Сам Омен Санвеб+ 42
10.   Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 44
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Трката околу Полска 2018 биле доделени четири различни маички. Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој возач по секоја етапа, дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на крајот на сите етапи: етапниот победник освојувал десет секунди бонус, додека вториот и третиот, шест и четири секунди соодветно.[5] Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка;[6] бил сметан за најважен пласман на Трката околу Полска 2018 и победникот на пласманот бил сметан како победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман[5]
Место 1 2 3 4 5
Бодови за категорија П1 20 14 10 6 4
Бодови за категорија 1 10 7 5 3 2
Бодови за категорија 2 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0
Бодови за категорија 4 1 0

Постоел и планински пласман, каде што водството било означено со виолетова маичка.[6] Во планинскиот пласман бодови се добивале со пристигнување прв на врвот на некое искачување пред другите. Секое искачување било категоризирано од прва, втора, трета или четврта категорија, каде што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачување. Удвоени бодови се добивало на искачувањето на премиер прва категорија на завршната етапа.[5]

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, каде се доделувала белата маичка.[7] Во боводниот пласман, велосипедистите добивале бодови ако завршиле меѓу првите дваесет на етапата.[5] За победа на етапата се освојувало 20 бода, со еден бод помалку до 1 бод за 20. место.[5] Четвртата и последна маичка го претставувала пласманот за активен возач, означен со сина маичка.[7] Ова било одлучувано на средните спринтови, каде што се доделувале бодови во скалата 3-2-1.[5]

Постоел и пласман за полски возачи.[8] Се пресметувал и екипен пласман,[8] каде што се земале времињата на најдобрите тројца возачи од секоја екипа по секоја етапа; водечката екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
(полски: Żółta koszulka)
 
Спринтерски пласман
(полски: Klasyfikacja sprinterska)
 
Планински пласман
(полски: Klasyfikacja górska)
 
Пласман за активен возач
(полски: Klasyfikacja najaktywniejszych)
 
Пласман на полски возачи
(полски: Najlepszy Polak)
 
Екипен пласман
(полски: Klasyfikacja drużynowa)
 
1 Паскал Акерман Паскал Акерман Паскал Акерман Михал Палута Алесандро де Марки Михал Палута Трек-Сегафредо
2 Паскал Акерман Јенте Бирманс
3 Алваро Одег Алваро Одег Алваро Одег
4 Михал Квјатковски Михал Квјатковски Јан Тратник Михал Квјатковски БМЦ Рејсинг Тим
5 Михал Квјатковски Паскал Акерман
6 Георг Прајдлер Лукаш Овсјан Астана
7 Сајмон Јејтс Михал Квјатковски Патрик Конрад АГ2Р-Ла Мондијал
На крај Михал Квјатковски Михал Квјатковски Патрик Конрад Јенте Бирманс Михал Квјатковски АГ2Р-Ла Мондијал

НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „Kwiatkowski savours Tour de Pologne victory after courageous final defence“. Cyclingnews.com (англиски). Посетено на 13 август 2018.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 Roadbook 2017, стр. 28–30.
 6. 6,0 6,1 Roadbook 2017, стр. 16.
 7. 7,0 7,1 Roadbook 2017, стр. 17.
 8. 8,0 8,1 Roadbook 2017, стр. 18.

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди