Лилијан Тирам (роден како Руди Лилијан Тирам-Улиен, на 1 јануари 1972 година во Поент а Питр, Гваделуп) — поранешен фудбалер, играч од одбраната. Тој е најстариот играч кој настапил за француската репрезентација во историјата, и е еден од дваесетте играчи со најмногу настапи во репрезентацијата.

Лилијан Тирам
Лични податоци
Роден на 1 јануари 1972(1972-01-01)(52 г.)
Роден во Поент а Питр, Гваделуп
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001770000001,77 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 1 август 2008 (36 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990-1996 Монако Монако 155 (8)
1996-2001 Парма Парма 163 (1)
2001-2006 Јувентус Јувентус 145 (1)
2006-2008 Барселона Барселона 41 (0)
Репрезентација
1994-2008 Франција Франција 142 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Тој играл во првата лига на Франција, Италија и Шпанија во повеќе од 15 сезони, вклучувајќи десет во Серија А со двата тима Парма и Јувентус со кој вкупно освоил 7 трофеи. Со француската репрезентација, го освоил Светското првенство во 1998 и Европското првенство 2000. Тирам, заедно со Едвин ван дер Сар, го држи рекордот за најмногу настапи на Европското првенство, со 16.

Титули уреди

Клупски уреди

  Монако уреди

  Парма уреди

  Јувентус уреди

 Барселона уреди

Репрезентативни уреди

  Француска репрезентација уреди

Надворешни врски уреди