Франк Хенри Пјер Рибери (француски: Franck Henry Pierre Ribéry, роден на 7 април 1983 во Болуњ-сур-Мер) — француски фудбалер, играч од средниот ред или напаѓач на Салернитана и поранашен репрезентативец на Франција.

Франк Рибери
Лични податоци
Полно име Франк Анри Пјер Рибери[1]
Роден на 7 април 1983(1983-04-07)(41 г.)
Роден во Болуњ-сур-Мер, Франција
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Салернитана Салернитана
Број 7
Младинска кариера
1996–1999 Лил Лил
1999–2000 Булоњ Булоњ
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2002 Булоњ Булоњ 28 (6)
2002–2003 Алес Алес 19 (1)
2003–2004 Брест Брест 35 (3)
2004–2005 Мец Мец 20 (1)
2005 Галатасарај Галатасарај 14 (0)
2005–2007 Марсеј Олимпик Марсеј 60 (11)
2007–2019 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 273 (85)
2019–2021 Фјорентина Фјорентина 50 (5)
2021– Салернитана Салернитана 8 (0)
Репрезентација
2004–2006 Франција Франција 21 13 (2)
2006–2014 Франција Франција 81 (16)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 18:19, 8 April 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20 November 2013

Технички одлики уреди

Тој главно на почетокот на кариерата настапувал како крилен играч од средината на теренот, најчесто на левата страна, иако игра со десната нога, и е познат по брзиот чекор, енергијата, вештините и прецизните додавања.[2] Рибери е опишан како играч кој е брз и одличен дриблер, кој има голема контрола над топката.[3] Откако се приклучил на Баерн, тој бил признат на светската фудбалска сцена како еден од најдобрите француски фудбалери на својата генерација.

Претходниот талисман на француската репрезентација, Зинедин Зидан, го нарекол Рибери „Бисер на францускиот фудбал“.[4]

Клупска кариера уреди

Почетоци уреди

Рибери ја започнал својата кариера, во 1989 година на возраст од само 6 години, приклучувајќи се во академијата на локалниот аматерски клуб Конти Булоњ. Тој го напуштил клубот по седум години и во 1996 година преминал во младинската школа на Лил, но по три години поради тешкотии во прилагодувањето се вратил во Булоњ. Во 1999 година, Рибери му се приклучил на УС Булоњ, каде дебитирал како професионалец во Аматерското првенство на Франција.

Во 2002 година, тој се преселил во Алес, а следната година го носел дресот на екипата на Брест.

Во 2004 година, Рибери бил ангажиран од страна на екипата на Мец, со која го направил своето деби во најсилната француска фудбалска лига, Лига 1. Иако во првиот дел од сезоната бил стандарден и забележал 20 настапи и 2 гола во лигата за Мец, сепак тој го напуштил клубот и се преселил во Турција по само шест месеци по доаѓањето во Мец.

Галатасарај уреди

Во јануари 2005, Рибери потпишал за Галатасарај. Својата највпечатлива партија во дресот на "Галата" ја имал во финалето на Купот на Турција, каде тој бил клучна фигура на својот тим во незаборавната победа со 5-1 над Фенербахче на 11 мај 2005. Рибери го постигнал првиот гол во натпреварот по само 15 минути игра и асистирал за уште еден пред да биде заменет во второто полувреме. Освојувањето на Купот на Турција, всушност бил неговиот прв освоен трофеј во кариерата. Сепак и покрај среќниот крај на сезоната, Рибери си заминал од клубот на контроверзен начин, со цел да се врати во Франција.

Олимпик Марсеј уреди

Во летото 2005 година, Рибери се вратил во својата татковина потпишувајќи договор на пет години со Олимпик Марсеј. Своето деби за клубот го имал на 30 јули 2005, во поразот со 2-0 од Бордо. Својот прв гол за клубот го постигнал на 17 септември во победата со 2-1 над Троа. Во својата прва сезона, тој му помогнал на клубот да стигне до финалето на Купот на Франција во кое тие сепак биле поразени од Париз Сен Жермен на Стад де Франс со 1-2. Вкупно за Олимпик Марсеј одиграл две сезони во кои забележал 89 настапи и постигнал 18 голови.

Бајерн Минхен уреди

 
Рибери во Бајерн Минхен со дресот со број 7.

Во 2007 година, Рибери се преселил во германскиот гигант Бајерн Минхен за сума од 25 милиони евра, потпишувајќи четиригодишен договор.

Во 12 сезони колку што поминал во Бајерн, тој освоил со нив буквално се што можело да се освои вклучувајќи: девет титули во Бундеслигата, шест во Купот на Германија, еден Лига куп, четири суперкупа, како и Лигата на шампионите во сезоната 2012-2013, Светското клупско првенство (2013) и Суперкупот на УЕФА (2013). Неговата одлична форма и одличните игри на Бајерн во сезоната 2012-2013, во која клубот ја освоил тројната круна, го довела Рибери до номинација во изборот за најдобар играч на годината и добитник на Златната топка, заедно со Лионел Меси и Кристијано Роналдо која сепак на крајот му припаднала на португалецот од екипата на Реал Мадрид.

Вкупно за Бајерн Минхен одиграл 425 натпревари и постигнал 124 голови.

Фјорентина уреди

Во август 2019 година, Рибери како слободен играч потпишал едногодишен договор со италијанската Фјорентина.[5] Своето деби за виола го направил на 24 август, влегувајќи како замена во првото коло на Серија А во поразот со 3-4 на домашен терен од Наполи.[6] Својот прв гол за клубот го постигнал во ремито 2-2 на гостувањето кај Аталанта на 22 септември.[7]

Репрезентативна кариера уреди

Во периодот помеѓу 2006 и 2014 година, Рибери одиграл 81 натпревар за француската сениорска репрезентација. Тој исто така ја претставувал својата држава на две Светски првенства во 2006 и 2010 и две Евроски првенства во 2008 и 2012 година.

Своето деби за репрезентацијата Рибери го направил во мај 2006 година против Мексико. Својот прв репрезентативен погодок го постигнал на Светското првенство 2006, против Шпанија, а на истото првенство играл и во финалето во против Италија во кое неговата репрезентација загубила по изведување на пенали.

Својот последен настап за "триколорите" го имал во март 2014 година, кога влегол како замена во второто полувреме при победата со 2-0 над Холандија во пријателски натпревар.

Хронологија на репрезентативните настапи уреди

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Франција
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
27-5-2006 Сен Дени Франција   1 – 0   Мексико Пријателска -   75'
31-5-2006 Ленс Франција   2 – 0   Данска Пријателска -   66'
7-6-2006 Сен Етјен Франција   3 – 1   Кина Пријателска -   75'
13-6-2006 Штутгарт Франција   0 – 0   Швајцарија СП 2006 - Прва фаза -   70'
18-6-2006 Лајпциг Франција   1 – 1   Јужна Кореја СП 2006 - Прва фаза -   60'
23-6-2006 Келн Того   0 – 2   Франција СП 2006 - Прва фаза -   77'
27-6-2006 Хановер Шпанија   1 – 3   Франција СП 2006 - Осминафинале 1   88'
1-7-2006 Франкфурт Бразил   0 – 1   Франција СП 2006 - Четвртфинале -   77'
5-7-2006 Минхен Португалија   0 – 1   Франција СП 2006 - Полуфинале -   72'
9-7-2006 Берлин Италија   1 – 1 прод.
(5 – 3 пен.)
  Франција СП 2006 - Финале -   100'
16-8-2006 Сараево Босна и Херцеговина   1 – 2   Франција Пријателска -   69'
2-9-2006 Тбилиси Грузија   0 – 3   Франција Квал. за Евро 2008 -   69'
6-9-2006 Сен Дени Франција   3 – 1   Италија Квал. за Евро 2008 -   88'
7-10-2006 Глазгов Шкотска   1 – 0   Франција Квал. за Евро 2008 -   74'
11-10-2006 Sochaux Франција   5 – 0   Фарски Острови Квал. за Евро 2008 -
7-2-2007 Сен Дени Франција   0 – 1   Аргентина Пријателска -
2-6-2007 Сен Дени Франција   2 – 0   Украина Квал. за Евро 2008 1
6-6-2007 Осер Франција   1 – 0   Грузија Квал. за Евро 2008 -   90+5'
22-8-2007 Трнава Словачка   0 – 1   Франција Пријателска -   72'
8-9-2007 Милано Италија   0 – 0   Франција Квал. за Евро 2008 -   86'
12-9-2007 Париз Франција   0 – 1   Шкотска Квал. за Евро 2008 -
13-10-2007 Торшавни Фарски Острови   0 – 6   Франција Квал. за Евро 2008 -   64'
17-10-2007 Нант Франција   2 – 0   Литванија Квал. за Евро 2008 -
21-11-2007 Киев Украина   2 – 2   Франција Квал. за Евро 2008 -   89'
26-3-2008 Сен Дени Франција   1 – 0   Англија Пријателска 1   38'
31-5-2008 Тулуза Франција   0 – 0   Парагвај Пријателска -   46'
3-6-2008 Сен Дени Франција   1 – 0   Колумбија Пријателска 1   75'
9-6-2008 Цирих Романија   0 – 0   Франција Евро 2008 - Прва фаза -
13-6-2008 Берн Холандија   4 – 1   Франција Евро 2008 - Прва фаза -
17-6-2008 Цирих Франција   0 – 2   Италија Евро 2008 - Прва фаза -   10'
11-10-2008 Констанца Романија   2 – 2   Франција Квал. за СП 2010 1   90+1'
14-10-2008 Сен Дени Франција   3 – 1   Тунис Пријателска -   46'
19-11-2008 Сен Дени Франција   0 – 0   Уругвај Пријателска -   58'
11-2-2009 Марсеј Франција   0 – 2   Аргентина Пријателска -
28-3-2009 Каунас Литванија   0 – 1   Франција Квал. за СП 2010 1
1-4-2009 Сен Дени Франција   1 – 0   Литванија Квал. за СП 2010 1
2-6-2009 Сент-Етјен Франција   0 – 1   Нигерија Пријателска -   70'
5-6-2009 Лион Франција   1 – 0   Турција Пријателска -   59'
12-8-2009 Торшавн Фарски Острови   0 – 1   Франција Квал. за СП 2010 -   65'
5-9-2009 Сен Дени Франција   1 – 1   Романија Квал. за СП 2010 -   57'
9-9-2009 Белград Србија   1 – 1   Франција Квал. за СП 2010 -   77'
3-3-2010 Сен Дени Франција   0 – 2   Шпанија Пријателска -   74'
26-5-2010 Ленс Франција   2 – 1   Костарика Пријателска -   84'
30-5-2010 Радес Тунис   1 – 1   Франција Пријателска -   46'
4-6-2010 Сен Пјер Франција   0 – 1   Кина Пријателска -   62'
11-6-2010 Кејптаун Уругвај   0 – 0   Франција СП 2010 - Прва фаза -   19'
17-6-2010 Полокване Франција   0 – 2   Мексико СП 2010 - Прва фаза -
22-6-2010 Блумфонтејн Франција   1 – 2   Јужна Африка СП 2010 - Прва фаза -
25-3-2011 Луксембург Луксембург   0 – 2   Франција QEuro -
29-3-2011 Париз Франција   0 – 0   Хрватска Пријателска -   59'
3-6-2011 Минск Белорусија   1 – 1   Франција QEuro -
6-6-2011 Донецк Украина   1 – 4   Франција Пријателска -   64'
2-9-2011 Тирана Албанија   1 – 2   Франција Квал. за Евро 2012 -
6-9-2011 Букурешт Романија   0 – 0   Франција Квал. за Евро 2012 -
11-11-2011 Сен Дени Франција   1 – 0   САД Пријателска -   64'
15-11-2011 Сен Дени Франција   0 – 0   Белгија Пријателска -   72'
29-2-2012 Бремен Германија   1 – 2   Франција Пријателска -   46'
27-5-2012 Валенсиен Франција   3 – 2   Исланд Пријателска 1   75'
31-5-2012 Ремс Франција   2 – 0   Србија Пријателска 1   61'
5-6-2012 Ле Ман Франција   4 – 0   Естонија Пријателска 1   64'
11-6-2012 Донецк Франција   1 – 1   Англија Евро 2012 - Прва фаза -
15-6-2012 Донецк Украина   0 – 2   Франција Евро 2012 - Прва фаза -
19-6-2012 Киев Шведска   2 – 0   Франција Евро 2012 - Прва фаза -
23-6-2012 Донецк Шпанија   2 – 0   Франција Евро 2012 - Четвртфинале -
15-8-2012 Ле Авр Франција   0 – 0   Уругвај Пријателска -
7-9-2012 Хелсинки Финска   0 – 1   Франција Квал. за СП 2014 -   89'
11-9-2012 Сен Дени Франција   3 – 1   Белорусија Квал. за СП 2014 1   90'
12-10-2012 Сен Дени Франција   0 – 1   Јапонија Пријателска -   68'
16-10-2012 Мадрид Шпанија   1 – 1   Франција Квал. за СП 2014 -
14-11-2012 Парма Италија   1 – 2   Франција Пријателска -   64'
6-2-2013 Сен Дени Франција   1 – 2   Германија Пријателска -
22-3-2013 Сен Дени Франција   3 – 1   Грузија Квал. за СП 2014 1   78'
26-3-2013 Сен Дени Франција   0 – 1   Шпанија Квал. за СП 2014 -
14-8-2013 Брисел Белгија   0 – 0   Франција Пријателска -
6-9-2013 Тбилиси Грузија   0 – 0   Франција Квал. за СП 2014 -
10-9-2013 Гомел Белорусија   2 – 4   Франција Квал. за СП 2014 2   80'
11-10-2013 Париз Франција   6 – 0   Австралија Пријателска 1   63'
15-10-2013 Сен Дени Франција   3 – 0   Финска Квал. за СП 2014 1
15-11-2013 Киев Украина   2 – 0   Франција Квал. за СП 2014 -
19-11-2013 Сен Дени Франција   3 – 0   Украина Квал. за СП 2014 -
5-3-2014 Сен Дени Франција   2 – 0   Холандија Пријателска -   63'
Вкупно Настапи 81 Голови 16

Титули уреди

 
Ribéry collecting the Globe Soccer Awards Best Player of the Year award (2013)

Клупски уреди

  Галатасарај уреди

2004-2005.

  Олимпик Марсеј уреди

2005.

  Бајерн Минхен уреди

2007-2008, 2009-2010, 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018, 2018-2019.
2007-2008, 2009-2010, 2012-2013, 2013-2014, 2015-2016, 2018-2019.
2007.
2012, 2016, 2017, 2018.
2012-2013 (финале 2009-2010, 2011-2012).
2013.
2013.

Репрезентација уреди

  Франција

Наводи уреди

  1. „FIFA Club World Cup Morocco 2013: List of Players“ (PDF). FIFA. 7 December 2013. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-24. Посетено на 7 December 2013.
  2. „Franck Ribéry“. fcbayern.de. Архивирано од изворникот на 2014-02-24. Посетено на 4 June 2015.
  3. „Franck Ribéry ESPN Profile“. ESPN. Архивирано од изворникот на 2010-12-31. Посетено на 5 October 2011.
  4. „A Ferrari in the Bayern shirt“. Bundesliga.de. 27 November 2007. Архивирано од изворникот на 2010-04-25. Посетено на 10 April 2010.
  5. „Franck Ribéry joins Fiorentina on free transfer after leaving Bayern Munich“. The Guardian. 21 August 2019. Посетено на 21 August 2019.
  6. „Fiorentina 3 - 4 Napoli“. Football Italia. 24 August 2019. Посетено на 25 August 2019.
  7. „Fiorentina, Ribery's goal and the record“. www.calciomercato.com. 22 September 2019. Посетено на 23 September 2019.

Надворешни врски уреди