Едвард Хенрик Ларсон (роден на 20 септември 1971 година) е шведски професионален фудбалски тренер и поранешен играч, кој во моментов работи како помошник менаџер на Барселона. Играјќи како напаѓач, Ларсон ја започнал својата кариера со Хагаборг БК. Во 1992 година, тој се преселил во Хелсинборг, иако во неговата прва сезона неговото партнерство напред со Матс Магнусон му помогнало на клубот да ја освои промоцијата во Алсвенскан по 24 сезони во пониските нивоа. Тој се преселил во Фејенорд во ноември 1993 година, останувајќи четири години пред да замине во 1997 година. За време на неговото време во холандската Ередивизија, тој освоил два Купа на КНВБ со Фејенорд. Тој исто така настапил за шведската фудбалска репрезентација и им помогнал да завршат на третото место на Светското првенство 1994 година.

Henrik Larsson
Ларсон во 2014 година
Лични податоци
Полно име Едвард Хенрик Ларсон
Роден на 20 септември 1971(1971-09-20)(52 г.)
Роден во Хелсингборг, Шведска
Висина 1.77 m[1]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона (помошник тренер)
Младинска кариера
1977–1988 Хегаборгс БК
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1989–1991 Хегаборгс БК 64 (23)
1992–1993 Хелсингборг 52 (48)
1993–1997 Фејенрод 101 (26)
1997–2004 Селтик 221 (175)
2004–2006 Барселона 40 (13)
2006–2009 Хелсингборг 84 (38)
2007Манчестер Јунајтед (позајмен) 7 (1)
2012 Раа ИФ 1 (0)
2013 Хегаборгс БК 1 (0)
Вкупно 575 (325)
Репрезентација
1992–1993 Шведска под 21 11 (5)
1997 Шведска Б 1 (0)
1993–2009 Шведска 106 (37)
Тренер на екипи
2010–2012 Ландскорна Боис
2013 Хегаборгс БК (асистент)
2014 Фалкенбергс БГ
2015–2016 Хелсингборг
2018 Ангелхолмс (асистент)
2019 Хелсингборг
2020– Барселона (асистент)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Наводи

уреди
  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име PremProfile.