Саша Илиќ (роден на 5 септември, 1970 во Скопје) — поранешен македонски фудбалер.

Саша Илиќ
Лични податоци
Полно име Саша Илиќ
Роден на 5 септември 1970(1970-09-05)(53 г.)
Роден во Скопје, СФРЈ
Висина 1.93
Позиција голман
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1987–1990 ФК Вардар 25 (0)
1990–1995 ФК Партизан 6 (0)
1995–1997 Пусан Ај Парк 49 (0)
1997–2000 ФК Хамбургер 0 (0)
2000–2002 ФК Вардар 17 (0)
2002–2003 ФК Динамо Санкт Петербург 15 (0)
2003–2004 ФК Персеполис 24 (0)
2004–2005 ФК Естеглал 32 (0)
2005–2007 Ф.К Пегах Гилан 32 (0)
Репрезентација
1997–2005 Македонија Македонија 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Клупска кариера

уреди

Илич играл за Персеполис во текот на сезоната 2003-2004 и за Естегал Ахваз во текот на сезоната 2004-2005, двата клуба се од иранската премиер лига. Од 2005 година тој игра во Пега Гилан.

Тој има импресивен рекорд во Пега Гилан во текот на сезоната 2006-2007 примајќи 2 гола во 19 натпревари.

Надворешни врски

уреди