Матео Пелуки

италијански велосипедист

Матео Пелуки (италијански: Matteo Pelucchi; р. 21 јануари 1989) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа ГВ Шимано-Сидермек.[1]

Матео Пелуки
Лични податоци
Цело имеМатео Пелуки
Роден21 јануари 1989(1989-01-21)(35 г.)
Џусано,  Италија
Висина1,82 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГВ Шимано-Сидермек
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Професионални клубови
2011
2012
2013–2016
2017-2018
2019-
Геокс-ТМЦ
Тим Јуропкар
ИАМ Сајклинг
Бора-Хансгрое
Андрони Џокатоли-Сидермек
Значајни победи
Класика де Алмерија (2011)
Последна промена
19 јануари 2019

Возел една година за Тим Јуропкар во 2012 година[2] и четири години за екипата ИАМ Сајклинг.[3] Во октомври 2016 година, тој и колегата Алексејс Сарамотинс биле објавени како членови на екипата Бора-Хансгрое за 2017.[4]

Исто така настапувал како велодромски велосипедист на јуниорски трки.

Достигнувања

уреди
2007
Национални јуниорски велодромски првенства
1.   Кило
1.   Кеирин
2010
1. Трофео Папа Черви
2011
1. Класика де Алмерија
2012
1. Етапа 5 Четири дена Динкерк
1. Етапа 3 Ронде де л’Оисе
3. Трофео Мигјорн
2013
Сиркут де ла Сарт
1. Етапа 1
1.   Бодовен пласман
6. Шатеру Класик
2014
1. Етапа 2 Вуелта а Бургос
1. Етапа 2 Тирено-Адријатико
2. Гран при де Денен
9. Краен пласман Светски пристаништен класик
10. Шелдепрејс
2015
1. Трофео Сантањи-Сес Салинес-Кампос
1. Трофео Плаја де Палма
Трка околу Полска
1. Етапа 2
1. Етапа 3
10. Курне-Брисел-Курне
2017
2. Трофео Плаја де Палма
4. Трофео Поререр-Феланит-Сес Салинес-Кампос
6. Минстерланд Џиро
2018
1. Етапа 3 Околу Словачка
4. Класик Хандзаме

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2014 2015 2016 2017
  Џиро СО СО СО
  Тур
  Вуелта СО СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Two new riders for Movistar at Tour Down Under - News Shorts“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 3 јануари 2019. Посетено на 6 јануари 2019.
  2. Deneits, Stephane (8 јануари 2012). „Teams 2012: Europcar“. Velochrono.fr (француски). Velochrono. Посетено на 12 јануари 2012.
  3. „ИАМ Сајклинг го објави составот за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 20 септември 2012. Посетено на 24 септември 2012.
  4. „Bora-Hansgrohe finalise 2017 roster with McCarthy, Pelucchi and Saramotins signings“. cyclingnews.com. 14 октомври 2016. Посетено на 14 октомври 2016.

Надворешни врски

уреди