Волта а Каталуња 2015

Волта а Каталуња 2015 — 95. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња. Се одржала од 23 до 29 март и била петта трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2] Бранителот на титулата Хоаким Родригес требало да ја брани титулата, но се повлекол од учество неколку дена претходно, поради стомачен вирус.[3]

Волта а Каталуња 2015
Светска турнеја на UCI 2015, трка 5 од 28
Детали за трката
Датум(и) 23-29 март 2015
Етапи 7
Растојание 1.255,4 км
Време 30ч 30' 30" (41,1 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Ричи Порт (АВС) (Тим Скај)
Втор  Алехандро Валверде (ШПА) (Мовистар Тим)
Трет  Доменико Поцовиво (ИТА) (Аг2р-Ла Мондијал)

Планински  Том Даниелсон (САД) (Канондејл-Гармин)
Младински  Вилко Келдерман (ХОЛ) (Лото НЛ-Џамбо)
Спринтерски  Љуис Мас (ШПА) (Каха Рурал-Сегурос РГА)
Екипен Ванти-Груп Гобер
2014
2016

Трката била освоена од Ричи Порт (Тим Скај), негова втора победа во сезоната, додека Алехандро Валверде (Мовистар Тим) се нашол на второто место, а подиумот го заокружил Доменико Поцовиво (Аг2р-Ла Мондијал).

Распоред уреди

Список на етапи
Етапа Датум Движење Растојание Вид Победник
1 23 март Калеља до Калеља 185,2 км   среднопланинска етапа   Маќеј Патерски (ПОЛ)
2 24 март Матаро до Олот 191,8 км   среднопланинска етапа   Алехандро Валверде (ШПА)
3 25 март Ѓирона до Ѓирона 156,6 км   среднопланинска етапа   Доменико Поцовиво (ИТА)
4 26 март Тона до Ла Молина 188,4 км   планинска етапа   Тиџеј ван Гардерен (САД)
5 27 март Алп до Валс 195,4 км   среднопланинска етапа   Алехандро Валверде (ШПА)
6 28 март Сервера до Порт Авентура 194,1 км   среднопланинска етапа   Сергеј Чернецки (РУС)
7 29 март Барселона до Барселона 126,6 км   рамна етапа   Алехандро Валверде (ШПА)

Екипи уреди

Волта а Каталуња е дел од Светската турнеја, па така сите 17 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Организаторите на трката, исто така, дале седум специјални покани на професионалните континентални екипи. Групата била составена од 24 екипи.[4]

Екипи во Светската турнеја биле:

Екипи кои добиле специјални покани биле:

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

23 март 2015, КалељаКалеља, 185,2 км
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1   Маќеј Патерски (ПОЛ) ЦЦЦ-Спранди-Полковице 4ч 33' 41"
2   Пјер Ролан (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
3   Барт де Клерк (БЕЛ) Лото-Судал + 2"
4   Тош ван дер Санде (БЕЛ) Лото-Судал + 2' 40"
5   Жилијан Алафилип (ФРА) Етикс-Квик Степ + 2' 40"
6   Паоло Тиралонго (ИТА) Астана + 2' 40"
7   Енрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер + 2' 40"
8   Бријан Кокар (ФРА) Тим Јуропкар + 2' 40"
9   Карлос Барберо (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА + 2' 40"
10   Жилјен Симон (ФРА) Кофидис + 2' 40"
Генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1   Маќеј Патерски (ПОЛ)     ЦЦЦ-Спранди-Полковице 3ч 36' 22"
2   Пјер Ролан (ФРА) Тим Јуропкар + 4"
3   Барт де Клерк (БЕЛ) Лото-Судал + 8"
4   Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај + 2' 47"
5   Николас Роуш (ИРС) Тим Скај + 2' 48"
6   Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 2' 49"
7   Тош ван дер Санде (БЕЛ) Лото-Судал + 2' 50"
8   Жилијан Алафилип (ФРА) Етикс-Квик Степ + 2' 50"
9   Паоло Тиралонго (ИТА) Астана + 2' 50"
10   Енрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер + 2' 50"

Етапа 2 уреди

24 март 2015, МатароОлот, 191,8 км
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 5ч 02' 49"
2   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
3   Мартин Елмигер (ШВА) ИАМ Сајклинг и.в.
4   Џонатан Ивер (ФРА) Бретањ-Сеше анвиронман и.в.
5   Вилко Келдерман (БЕЛ) Лото НЛ-Џамбо и.в.
6   Жилјен Симон (ФРА) Кофидис и.в.
7   Едуард Прадес (ШПА) Каха Рурал-Сегурос РГА и.в.
8   Фабио Силвестре (ПОР) Трек Фактори Рејсинг и.в.
9   Павел Кочетков (РУС) Катјуша и.в.
10   Давиде Малакарне (ИТА) Астана и.в.
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1   Маќеј Патерски (ПОЛ)     ЦЦЦ-Спранди-Полковице 9ч 36' 20"
2   Пјер Ролан (ФРА) Тим Јуропкар + 4"
3   Барт де Клерк (БЕЛ) Лото-Судал + 8"
4   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2' 40"
5   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим + 2' 44"
6   Мартин Елмигер (ШВА) ИАМ Сајклинг + 2' 46"
7   Ваут Пулс (ХОЛ) Тим Скај + 2' 47"
8   Николас Роуш (ИРС) Тим Скај + 2' 48"
9   Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 2' 49"
10   Жилјен Симон (ФРА) Кофидис + 2' 50"

Етапа 3 уреди

25 март 2015, ЃиронаЃирона, 156,6 км
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал 3ч 52' 37"
2   Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ + 3"
3   Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 3"
4   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 3"
5   Фабио Ару (ИТА) Астана + 3"
6   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 3"
7   Ендру Талански (САД) Канондејл-Гармин + 3"
8   Диего Роса (ИТА) Астана + 22"
9   Вилко Келдерман (ХОЛ)   Лото НЛ-Џамбо + 22"
10   Алберто Лосада (ШПА) Катјуша + 22"
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1   Пјер Ролан (ФРА)   Тим Јуропкар 13ч 29' 23"
1   Маќеј Патерски (ПОЛ)   ЦЦЦ-Спранди-Полковице + 1' 08"
3   Барт де Клерк (БЕЛ) Лото-Судал + 1' 16"
4   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 14"
5   Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ + 2' 21"
6   Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 2' 22"
7   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 2' 27"
8   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 2' 27"
9   Фабио Ару (ИТА) Астана + 2' 27"
10   Ендру Талански (САД) Канондејл-Гармин + 2' 27"

Етапа 4 уреди

26 март 2015, ТонаЛа Молина, 188,4 км
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер 5ч 00' 36"
2   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 3"
3   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 8"
4   Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 8"
5   Вилко Келдерман (ХОЛ) Лото НЛ-Џамбо + 8"
6   Дарвин Атапума (КОЛ) Ванти-Груп Гобер + 11"
7   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 15"
8   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 19"
9   Васил Кириенка (БЛР) Тим Скај + 21"
10   Рафаел Валс (ШПА) Лампре-Мерида + 21"
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1   Барт де Клерк (БЕЛ)   Лото-Судал 18ч 32' 02"
2   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 21"
3   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 26"
4   Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 27"
5   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 28"
6   Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ + 45"
7   Фабио Ару (ИТА) Астана + 48"
8   Вилко Келдерман (ХОЛ)   Лото НЛ-Џамбо + 51"
9   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 52"
10   Дарвин Атапума (КОЛ) Ванти-Груп Гобер + 54"

Етапа 5 уреди

27 март 2015, АлпВалс, 195,4 км
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 4ч 25' 52"
2   Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ + 5"
3   Паоло Тиралонго (ИТА) Астана + 5"
4   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 5"
5   Фабио Ару (ИТА) Астана + 5"
6   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 5"
7   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 5"
8   Давид Лопес (ШПА) Тим Скај + 12"
9   Дарвин Атапума (КОЛ) Ванти-Груп Гобер + 5"1
10   Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер + 5"1
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1   Ричи Порт (АВС)   Тим Скај 22ч 58' 20"
2   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 5"
3   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 7"
4   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 16"
5   Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ + 18"
6   Фабио Ару (ИТА) Астана + 27"
7   Дарвин Атапума (КОЛ) Ванти-Груп Гобер + 33"
8   Рафаел Валс (ШПА) Лампре-Мерида + 43"
9   Вилко Келдерман (ХОЛ)   Лото НЛ-Џамбо + 1' 09"
10   Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 1' 35"

Забелешки:

Етапа 6 уреди

28 март 2015, СервераПорт Авентура, 194,1 км
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1   Сергеј Чернецки (РУС) Катјуша 4ч 42' 47"
2   Жилијан Алафилип (ФРА) Етикс-Квик Степ и.в.
3   Маќеј Патерски (ПОЛ) ЦЦЦ-Спранди-Полковице и.в.
4   Марк Солер (ШПА) Мовистар Тим и.в.
5   Џонатан Ивер (ФРА) Бретањ-Сеше анвиронман и.в.
6   Тиџеј ван Гардерен (САД) Ванти-Груп Гобер и.в.
7   Георг Прајдлер (АВТ) Џајант-Алпецин и.в.
8   Руди Молар (ФРА) Кофидис и.в.
9   Том Даниелсон (САД)   Канондејл-Гармин + 3"
10   Карлос Верона (ШПА) Етикс-Квик Степ + 3"
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1   Ричи Порт (АВС)   Тим Скај 27ч 42' 57"
2   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 5"
3   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 7"
4   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 16"
5   Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ + 18"
6   Фабио Ару (ИТА) Астана + 27"
7   Дарвин Атапума (КОЛ) Ванти-Груп Гобер + 33"
8   Рафаел Валс (ШПА) Лампре-Мерида + 43"
9   Вилко Келдерман (ХОЛ)   Лото НЛ-Џамбо + 1' 09"
10   Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 1' 35"

Етапа 7 уреди

29 март 2015, БарселонаБарселона, 126,6 км
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим 2ч 47' 33"
2   Бријан Кокар (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
3   Сергеј Чернецки (РУС) Катјуша и.в.
4   Харлинсон Пантано (КОЛ) ИАМ Сајклинг и.в.
5   Ромен Арди (ФРА) Кофидис и.в.
6   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
7   Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ и.в.
8   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
9   Рафаел Валс (ШПА) Лампре-Мерида и.в.
10   Џанлука Брамбила (ИТА) Етикс-Квик Степ и.в.
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1   Ричи Порт (АВС)   Тим Скај 30ч 30' 30"
2   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 4"
3   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 5"
4   Алберто Контадор (ШПА) Тинкоф-Саксо + 7"
5   Ригоберто Уран (КОЛ) Етикс-Квик Степ + 18"
6   Фабио Ару (ИТА) Астана + 27"
7   Дарвин Атапума (КОЛ) Ванти-Груп Гобер + 33"
8   Рафаел Валс (ШПА) Лампре-Мерида + 43"
9   Вилко Келдерман (ХОЛ)   Лото НЛ-Џамбо + 1' 09"
10   Даниел Мартин (ИРС) Канондејл-Гармин + 1' 35"

Поредок уреди

На Волта а Каталуња 2015 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временските бонуси на средните спринтови (3, 2 и 1 секунда) и на крајот на етапите (10, 6 и 4 секунди, соодветно за првите тројца велосипедисти), предводникот ја добил бело-зелената маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Волта а Каталуња 2015 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со белата маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 3 места на средните спринтови во текот на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нуделе и бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала црвена маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачувања.

Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додавале заедно; водечка екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 Маќеј Патерски Маќеј Патерски Маќеј Патерски Мартејн Кејзер Карлос Барберо Тим Јуропкар
2 Алехандро Валверде Љуис Мас Вилко Келдерман
3 Доменико Поцовиво Пјер Ролан
4 Тиџеј ван Гардерен Барт де Клерк Том Даниелсон Тим Скај
5 Алехандро Валверде Ричи Порт
6 Сергеј Чернецки Ванти-Груп Гобер
7 Алехандро Валверде
На крај Ричи Порт Том Даниелсон Љуис Мас Вилко Келдерман Ванти-Груп Гобер

Наводи уреди

  1. „UCI го потврди календарот на Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI 2015“. UCI. Посетено на 4 јануари 2015.
  3. „Бранителот на титулата Родригес надвор од Волта а Каталуња“. Cycling News. Посетено на 22 март 2015.
  4. „Кратки вести: 16 екипи за Критериум Интернасионал, Хорнер ги покажа Ергас-Сејвеј“. Cycling Weekly. 17 февруари 2015. Посетено на 21 март 2015.
  5. Валверде победи на етапата 5 на Волта а Каталуња