Трка околу Фландрија 2015

велосипедска трка

Трка околу Фландрија 2015 — 99. издание на велосипедската класична трка Трка околу Фландрија. Се одржала на 5 април и била осма трка во сезоната на Светската турнеја.[1][2] Трката е еден од класиците на калдрма и е втор од велосипедските монументи во календарот за 2015 година.[3] Првакот од 2014 година бил Фабијан Канчелара; тој не ја бранел титулата по напукнувањето на две ребра при пад на Е3 Харелбеке.[4]

Трка околу Фландрија 2015
Светска турнеја на UCI 2015, трка 8 од 28
Детали за трката
Date 5 април 2015
Растојание 264,9 км
Време 6ч 26' 38" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Александер Кристоф (НОР) (Катјуша)
Втор  Ники Терпстра (ХОЛ) (Етикс-Квик Степ)
Трет  Грег ван Авермат (БЕЛ) (Ванти-Груп Гобер)
2014
2016

Трката била освоена од Александер Кристоф во спринт пред Ники Терпстра, додека Грег ван Авермат завршил на третото место.

Екипи уреди

Бидејќи Трката околу Фландрија е дел од Светската турнеја, сите 17 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Организаторите на трката, исто така, дале осум специјални покани на професионалните континентални екипи. Групата била составена од 25 екипи.[5]

Екипи во Светската турнеја биле:

Екипи кои добиле специјални покани биле:

Резултати уреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Александер Кристоф (НОР) Катјуша 6ч 26’ 38” 100
2   Ники Терпстра (ХОЛ) Етикс-Квик Степ и.в. 80
3   Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 7” 70
4   Петер Саган (СВК) Тинкоф-Саксо + 17” 60
5   Тиш Бенот (БЕЛ) Лото-Судал + 35" 50
6   Ларс Бом (ХОЛ) Астана + 35" 40
7   Џон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Алпецин + 48" 30
8   Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Судал + 48" 20
9   Здењек Штибар (ЧЕШ) Етикс-Квик Степ + 48" 10
10   Мартин Елмигер (ШВА) ИАМ Сајклинг + 48" 4

Наводи уреди

  1. „UCI го потврди календарот на Светската турнеја 2015“. Cycling News. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. „Календар на UCI за 2015“. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 4 јануари 2015.
  3. „Ричи Порт од Тим Скај се одржа пред Алехандро Валверде за победа на Волта а Каталуња“. The Guardian. 29 март 2015. Посетено на 31 март 2015.
  4. Кларк, Стјуарт (27 март 2015). „Канчелара надвор од класиците по падот на Е3 Харелбеке“. Cycling Weekly. Посетено на 31 март 2015.
  5. Виндзор, Ричард (12 февруари 2015). „Трката околу Фландрија 2015 ги откри специјалните покани“. Cycling Weekly. Посетено на 31 март 2015.

Надворешни врски уреди