Париз-Ница 2022

80. издание на велосипедската трка

Париз-Ница 2022 — 80. издание на велосипедската етапна трка Париз-Ница, која се одржала помеѓу 6 и 13 март како четврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Париз-Ница 2022
Детали за трката
Издание80. Париз-Ница
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 2.UWT
Етапи8
Датуми6 – 13 март
Растојание1.196,6 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеМант ла Вил
ОдредиштеНица
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај59
Просечна брзина40,81 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма)
ВторопласиранGBR Сајмон Јејтс (Тим БајкЕксчејнџ Џајко)
ТретопласиранCOL Даниел Мартинес (Инеос Гренадиерс)
БодовенBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ПланинскиFRA Валентен Мадуа (Групама-ФДЖ)
МладинскиPOR Жоао Педро Алмеида (ОАЕ Емирати)
ЕкипенUAE ОАЕ Емирати
◀20212023▶
Документација

Екипи Уреди

Бидејќи Париз-Ница е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Покрај нив, биле поканети и четири професионални континентални екипи, со што имало вкупно 22 екипи на трката.[2] Секоја екипа настапила со по седум возачи, со што вкупно имало 154 возачи на трката.[4][5]

Поради бран на симптоми на грип, иако без позитивни тестови на КОВИД-19, многу возачи биле принудени да се повлечат од трката.[6] Вкупно 37 возачи се повлекле од трката пред последната етапа или ја напуштиле трката во текот на етапата, но најголемиот дел од нив не биле во завршните пласмани. Поради тоа, само 59 возачи ја завршиле трката.[7]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeams (4)

Рута Уреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)Искачени метриПобедникCевкупен лидер
1  6 марМант ла Вил – Мант ла Вил
 
рамна етапа
159,81723 m  Кристоф Лапорт    Кристоф Лапорт  
2  7 марОфаржи – Орлеан
 
рамна етапа
159,2707 m  Фабио Јакобсен    Кристоф Лапорт  
3  8 марВјерзон – Дин ле Палестел
 
ридеста етапа
190,81929 m  Мадс Педерсен    Кристоф Лапорт  
4  9 марДомера – Монлисон
 
индивидуален хронометар
13,4188 m  Ваут ван Ерт    Ваут ван Ерт  
5  10 марСен Жист Сен Рамбер – Сен Совер де Монтаги
 
планинска етапа
188,83408 m  Брендон Мекналти    Примож Роглич  
6  11 марКуртезон – Обањ
 
ридеста етапа
213,62878 m  Матје Биргодо    Примож Роглич  
7  12 марНица – Кол де Турини
 
планинска етапа
155,43582 m  Примож Роглич    Примож Роглич  
8  13 марНицаНица
 
планинска етапа
115,62436 m  Сајмон Јејтс    Примож Роглич  

Етапи Уреди

Етапа 1 Уреди

Мант ла Вил - Мант ла Вил
 
рамна етапа
(159,8 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кристоф Лапорт Џамбо-Висма3ч 48' 38
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
3.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
4.   Пјер Латур ТоталЕнержи+ 19
5.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 22
6.   Бинијам Хирмај Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 22
7.   Иван Гарсија Мовистар+ 22
8.   Фред Врајт Бахреин Викториус+ 22
9.   Јаспер Филипсен Алпесин-Феникс+ 22
10.   Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 22
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Кристоф Лапорт   Џамбо-Висма3ч 48' 28
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 4
3.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 6
4.   Пјер Латур ТоталЕнержи+ 29
5.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 32
6.   Бинијам Хирмај  Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 32
7.   Иван Гарсија Мовистар+ 32
8.   Фред Врајт Бахреин Викториус+ 32
9.   Јаспер Филипсен Алпесин-Феникс+ 32
10.   Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 32
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 Уреди

Офаржи - Орлеан
 
рамна етапа
(159,2 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фабио Јакобсен Квик-Степ Алфа Винил3ч 22' 54
2.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
3.   Кристоф Лапорт   Џамбо-Висма+ 0
4.   Лука Мезгец Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 0
5.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 0
6.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
7.   Лука Моцато Б&Б Хотелс-КТМ+ 0
8.   Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 0
9.   Оливер Насен АГ2Р Ситроен Тим+ 0
10.   Кес Бол Тим ДСМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Кристоф Лапорт   Џамбо-Висма7ч 11' 15
2.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 5
3.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 11
4.   Пјер Латур ТоталЕнержи+ 36
5.   Здењек Штибар Квик-Степ Алфа Винил+ 38
6.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 39
7.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 39
8.   Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 39
9.   Бријан Кокар Кофидис+ 39
10.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 39
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 Уреди

Вјерзон - Дин ле Палестел
 
ридеста етапа
(190,8 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо4ч 23' 29
2.   Бријан Кокар Кофидис+ 0
3.   Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 0
4.   Јаспер Филипсен Алпесин-Феникс+ 0
5.   Антони Тиржис ТоталЕнержи+ 0
6.   Бинијам Хирмај Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 0
7.   Фред Врајт Бахреин Викториус+ 0
8.   Дани ван Попел Бора-Хансгрое+ 0
9.   Итан Хејтер Инеос Гренадиерс+ 0
10.   Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Кристоф Лапорт  Џамбо-Висма11ч 34' 44
2.   Ваут ван Ерт  Џамбо-Висма+ 1
3.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 9
4.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 29
5.   Бријан Кокар Кофидис+ 33
6.   Пјер Латур ТоталЕнержи+ 33
7.   Здењек Штибар Квик-Степ Алфа Винил+ 38
8.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 38
9.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 39
10.   Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 39
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 Уреди

Домера - Монлисон
 
индивидуален хронометар
(13,4 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут ван Ерт  Џамбо-Висма16' 20
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 2
3.   Роан Денис Џамбо-Висма+ 6
4.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 10
5.   Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 11
6.   Итан Хејтер Инеос Гренадиерс+ 14
7.   Пјер Латур ТоталЕнержи+ 19
8.   Штефан Бисегер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 21
9.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 25
10.   Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 28
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ваут ван Ерт   Џамбо-Висма11ч 51' 05
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 10
3.   Кристоф Лапорт Џамбо-Висма+ 28
4.   Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 49
5.   Пјер Латур ТоталЕнержи+ 51
6.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 53
7.   Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 1' 06
8.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 1' 09
9.   Штефан Бисегер  ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 13
10.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 1' 19
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 Уреди

Сен Жист Сен Рамбер - Сен Совер де Монтаги
 
планинска етапа
(188,8 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Брендон Мекналти ОАЕ Емирати4ч 53' 30
2.   Франк Бонамур Б&Б Хотелс-КТМ+ 1' 58
3.   Матео Јоргенсон Мовистар+ 1' 58
4.   Харм Ванхауке Лото-Судал+ 2' 30
5.   Лоран Пишон Аркеа-Самсик+ 4' 01
6.   Антони Тиржис ТоталЕнержи+ 4' 02
7.   Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 4' 57
8.   Овен Дул ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 4' 57
9.   Пјер Латур ТоталЕнержи+ 5' 43
10.   Квентин Пачер Групама-ФДЖ+ 5' 43
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма16ч 50' 28
2.   Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 39
3.   Пјер Латур ТоталЕнержи+ 41
4.   Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 56
5.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 59
6.   Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1' 11
7.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 1' 26
8.   Џек Хејг Бахреин Викториус+ 1' 35
9.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 1' 45
10.   Јон Исагире Кофидис+ 2' 01
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6 Уреди

Куртезон - Обањ
 
ридеста етапа
(213,6 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Матје Биргодо ТоталЕнержи5ч 33' 06
2.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 0
3.   Ваут ван Ерт  Џамбо-Висма+ 0
4.   Бинијам Хирмај Интермарше-Ванти-Гобер Материо+ 0
5.   Бријан Кокар Кофидис+ 0
6.   Лука Мезгец Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 0
7.   Иван Гарсија Мовистар+ 0
8.   Доријан Годон АГ2Р Ситроен Тим+ 0
9.   Флоријан Сенешал Квик-Степ Алфа Винил+ 0
10.   Лука Моцато Б&Б Хотелс-КТМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма22ч 23' 34
2.   Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 39
3.   Пјер Латур ТоталЕнержи+ 41
4.   Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 56
5.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 59
6.   Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1' 11
7.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 1' 26
8.   Џек Хејг Бахреин Викториус+ 1' 35
9.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 1' 45
10.   Јон Исагире Кофидис+ 2' 01
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7 Уреди

Ница - Кол де Турини
 
планинска етапа
(155,4 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма4ч 02' 47
2.   Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 0
3.   Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 2
4.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 9
5.   Жоао Педро Алмеида ОАЕ Емирати+ 11
6.   Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 25
7.   Џек Хејг Бахреин Викториус+ 27
8.   Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 29
9.   Гијом Мартен Кофидис+ 44
10.   Ваут Пулс Бахреин Викториус+ 56
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма26ч 26' 11
2.   Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 47
3.   Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 1' 00
4.   Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1' 50
5.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 2' 04
6.   Џек Хејг Бахреин Викториус+ 2' 12
7.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 2' 22
8.   Пјер Латур ТоталЕнержи+ 2' 56
9.   Јон Исагире Кофидис+ 3' 13
10.   Жоао Педро Алмеида  ОАЕ Емирати+ 3' 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8 Уреди

Ница - Ница
 
планинска етапа
(115,6 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко2ч 52' 59
2.   Ваут ван Ерт  Џамбо-Висма+ 9
3.   Примож Роглич  Џамбо-Висма+ 9
4.   Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 1' 44
5.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 1' 44
6.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 1' 44
7.   Орелин Паре-Пентр АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 44
8.   Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 1' 44
9.   Ваут Пулс Бахреин Викториус+ 1' 44
10.   Јон Исагире Кофидис+ 1' 44
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман Уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма29ч 19' 15
2.   Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ Џајко+ 29
3.   Даниел Мартинес Инеос Гренадиерс+ 2' 37
4.   Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 3' 29
5.   Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 3' 43
6.   Џек Хејг Бахреин Викториус+ 3' 51
7.   Јон Исагире Кофидис+ 4' 52
8.   Жоао Педро Алмеида  ОАЕ Емирати+ 5' 43
9.   Гијом Мартен Кофидис+ 5' 48
10.   Орелин Паре-Пентр АГ2Р Ситроен Тим+ 6' 32
Извор: ProCyclingStats


Поредок Уреди

Водство во пласмани по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
Награда за борбеност
 
1 Кристоф Лапорт Кристоф Лапорт Кристоф Лапорт Метју Холмс Бинијам Хирмај Џамбо-Висма Метју Холмс
2 Фабио Јакобсен Стан Девулф Филип Жилбер
3 Мадс Педерсен Ваут ван Ерт Алекси Гужар
4 Ваут ван Ерт Ваут ван Ерт Штефан Бисегер недоделена
5 Брендон Мекналти Примож Роглич Валентин Мадуа Матео Јоргенсон ОАЕ Тим Емирати Брендон Мекналти
6 Матје Биргодо Тим ТоталЕнержи Виктор Копецки
7 Примож Роглич Жоао Алмеида ОАЕ Тим Емирати Грегор Милбергер
8 Сајмон Јејтс Сајмон Јејтс
На крај Примож Роглич Ваут ван Ерт Валентин Мадуа Жоао Алмеида ОАЕ Тим Емирати недоделена
  • На втората етапа, Примож Роглич, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Кристоф Лапорт ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. На третата етапа, Фабио Јакобсен ја носел зелената маичка од истата причина.
  • На петтата етапа, Мадс Педерсен, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи првопласираниот Ваут ван Ерт ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

Список на учесници Уреди

Наводи Уреди

  1. „Paris–Nice“. UCI. Архивирано од изворникот на 6 March 2022. Посетено на 6 March 2022.
  2. 2,0 2,1 „Balance and variety“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. 5 January 2022. Посетено на 6 March 2022.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „2022 Start list“. Париз-Ница. Amaury Sport Organisation. Архивирано од изворникот на 6 March 2022. Посетено на 6 March 2022.
  5. „Startlist for Paris–Nice 2022“. ProCyclingStats. Посетено на 6 March 2022.
  6. Fletcher, Patrick (10 March 2022). „High attrition rate as illness sweeps through Paris-Nice and Tirreno-Adriatico“. CyclingNews. Future plc. Посетено на 12 March 2022.
  7. „Startlist for Paris–Nice 2022“. ProCyclingStats. Посетено на 13 March 2022.

Надворешни врски Уреди