Александар Шефер

велосипедист

Александар Шефер (роден на 28 август 1971) — поранешен казахстански велосипедист.[1] Тој бил професионален тркач од 1993 до 2003 година. Тој е брат на Виктор Шефер, кој исто така беил професионален велосипедист. Шефер бил тренер на Астана од 2007 до 2009 година, тимот на Александар Винокуров, заедно со директорот на тимот, Белгиецот Јохан Брујнјел.

Александар Шефер
Лични податоци
Роден28 август 1971(1971-08-28)(52 г.)
Алма-Ата, Казаксатн
Висина1.76 м
Маса68 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски
Улогавелосипедист

Наводи уреди

 

  1. „Alexandre Shefer“. ProCyclingStats. Посетено на 2 July 2018.