Орлеан (француски: Orléans) — град во северно-централна Франција, оддалечен околу 130 км југозападно од главниот град Париз. Тој е главен град на регионот Центар-Долина на Лоара и префектура на департманот Лоаре. Сместен е на реката Лоара.

Орлеан

Орлеан и реката Лоара
Орлеан, Франција
ЗемјаФранција
ОкругОрлеан
КантонГлавен град на 6 кантони
Општ. заедницаОрлеан Лоаре
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Серж Груар (Радикали-УМП)
Население 1113,130
INSEE/Пошт. бр.45234
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Занимливости

уреди

Градот Њу Орлеанс во САД е именуван по овој град.

 
Грб на градот Орлеан
 
Поглед кон мостот „Џорџ V“

Географија

уреди

Историја

уреди

Знаменитости и туристички атракции

уреди

Музеи

уреди

Паркови

уреди

Образование

уреди

Стопанство

уреди

Збратимени градови

уреди

Орлеан како мотив во популарната култура

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди