Македонија во 2003 година

Република Македонија во 2003 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006

Водачи

уреди

Настани

уреди

јануари

уреди
  • 1 јануари - официјално бил укинат таканаречениот воен данок или данок на финансиски трансакации воведен во 2001 година, во услови на воен конфликт во државава.
  • 15 јануари - Македонија има 2.038.059 државјани, покажа пописот што беше спроведен во ноември мината година.
  • 20 јануари - Нападнати два полициски пункта во Тетово.
  • 23 јануари - Борис Трајковски за првпат се ракуваше со Али Ахмети.

февруари

уреди

март

уреди

април

уреди

јуни

уреди

јули

уреди

август

уреди

септември

уреди

октомври

уреди

ноември

уреди
  • 15 ноември - Започна втората фаза од акцијата за собирање на доброволно предаденото нелегално оружје во Македонија.
  • 21 ноември - Во Скопје, во престрелка со полицијата, е убиен Диме Ицковски Поштарот, еден од 20-те најбарани криминалци на списокот на МВР.

декември

уреди

Култура

уреди

Музика

уреди

Книги и списанија

уреди

Филм и телевизија

уреди

Објекти

уреди
 
Црква „Св. Троица“ - Радовиш

Останато

уреди

Спорт

уреди

Фудбал

уреди
29 март 2003
Македонија   0 – 2
  Словачка Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Лорен Диамел (Франција)
Петраш   28'
Реитер   90'

7 јуни 2003
Македонија   3 – 1
  Лихтенштајн Градски, Скопје
Гледачи: 6,000
Судија: Јарослав Јара (Р.Чешка)
Седловски   39' (pen.)
Крстев   52'
Стојков   82'
Beck   20'

11 јуни 2003
Турција   3 – 2
  Македонија БЈК Инјони, Истанбул
Гледачи: 22,000
Судија: Роберто Росети (Италија)
Кавачи   25'
Карадениз   47'
Шукур   57'
Гроздановски   23'
Шакири   27'

6 септември 2003
Македонија   1 – 2
  Англија Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Франк де Блекер (Белгија)
Христов   28' Руни   52'
Бекам   63' (pen.)

10 септември 2003
Словачка   1 – 1
  Македонија Под Дубном, Жилина
Гледачи: 2,286
Судија: Лиф Сундел (Шведска)
Немет   25' Димитровски   62'

* Пријателски натпревари

09 02 2003
15:00
Хрватска   2 – 2   Македонија Шубичевац, Шибеник
Гледачи: 3,000
Судија: Зрниќ Синиша (Босна и Херцеговина)
Марио Мариќ   35' (пен..)
Андриќ Срѓан   72'
Report Седловски Гоце   11' (пен..)
Толевски Гоце   28'

09 02 2003
17:00
Македонија   0 – 3   Полска Пољуд - Турнир Марјан, Сплит
Гледачи: 500
Судија: Трипуновиќ Драган (Хрватска)
Report Ниеџелан Андреј   27'
Рајшак Гжегож   38'
Лашоски Рафаел   44'

02 04 2003
21:00
Португалија   1 – 0   Македонија Понтаис, Лозана
Гледачи: 14,258
Судија: Маркус Нопс (Швајцарија)
Фиго Луис   23' Report

20 08 2003
15:00
Македонија   3 – 1   Албанија Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 8,000
Судија: Михајловиќ Горан (Југославија)
Наумовски Илчо   9'
Пандев Горан   36'
Димитровски Драган   77'
Report Скела Ервин   74'

11 10 2003
15:00
Украина   0 – 0   Македонија Валериј Лобановски, Киев
Гледачи: 13,000
Судија: Генади Орлик (Молдавија)
Report

Кошарка

уреди

Починати

уреди
 
Анте Поповски
 
Кирил Ќортошев

Родени

уреди

Наводи

уреди