Жилина

град во Словачка
49°13′22″N 18°44′24″E / 49.22278° СГШ; 18.74000° ИГД / 49.22278; 18.74000

Жилина (словачки: Žilina) — град во северозападна Словачка. Жилина е оддалечена од Братислава околу 200 километри. Жилина е четврти најголем град во Словачка со население од околу 85.000. Градот е значаен индустриски центар и најголем град на реката Вах. Исто така, Жилина е центар на регионот Жилина, но и на округот Жилина.

Жилина
Žilina
Град
Знаме
Грб
Земја Словачка
Регион Жилина
Округ Жилина
Туристички регион Хорне Поважие
Река Вах, Рајчанка, Кисуца
Место Плоштад Андрек Хлинка
 - височина 342 м
 - координати 49°13′22″N 18°44′24″E / 49.22278° СГШ; 18.74000° ИГД / 49.22278; 18.74000
Површина 80,03 км2
Население 85.302 (2009-05-31)
 - градско 108.114
 - метрополско 159.729
Првпат споменат 1069
Градоначалник Иван Харман
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 010 01
Повикувачки бр. +421-41
Регистарски таблички ZA
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во Словачка
Местоположба во регионот Жилина
Местоположба во регионот Жилина
Местоположба во регионот Жилина
Местоположба во регионот Жилина
Местоположба во регионот Жилина
На Ризницата: Жилина
Žilina
Статистики: MOŠ/MIS
Портал: www.zilina.sk

Личности

уреди

Збратимени градови

уреди

Збратимени градови на Жилина се:[1]

Забелешка

уреди
  1. Žilina - oficiálne stránky mesta: Partnerské mestá Žiliny [Žilina: Official Partner Cities]. © 2008 MaM Multimedia, s.r.o.. Архивирано од изворникот на 2017-09-24. Посетено на 2008-12-11.
  2. Bielsko-Biała - Partner Cities. © 2008 Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Посетено на 2008-12-10.

Надворешни врски

уреди