Прва фудбалска лига на Македонија 2002/2003

Првата фудбалска лига на Македонија 2002/2003 - 11. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 10 август 2002, а завршила на 1 јуни 2003 година. Вардар ја одбранил првенствената титула, со што ја освоил својата петта титула, втора по ред.

Прва македонска фудбалска лига
Сезона2002–03
ПрвациВардар
Лига на ШампиониВардар
УЕФА КупБеласица Герас Цунев
Цементарница 55 (преку домашниот куп)
Интертото КупПобеда
Најдобар стрелецЉубиша Савиќ (25)

Унапредување и отпаѓањеУреди

Пред почетокот на сезоната 2002/03

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2001/2002

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2001/2002

По крајот на сезоната 2002/03

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2002/2003

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2002/2003


ЕкипиУреди

Местоположба на екипите во сезоната 2002/03
Екипа Град Стадион
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Брегалница Делчево Стадион Гоце Делчев
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Куманово Куманово Градски стадион Куманово
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

TабелаУреди

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Вардар (C) 33 22 6 5 73 36 +37 72 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Беласица Герас Цунев 33 20 9 4 50 32 +18 69 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Победа 33 20 5 8 55 33 +22 65 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
4 Работнички Кометал 33 16 6 11 40 35 +5 54
5 Слога Југомагнат 33 15 6 12 62 49 +13 51
6 Силекс 33 14 4 15 39 35 +4 46
7 Цементарница 55[б 1] 33 11 9 13 45 39 +6 42 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
8 Напредок 33 13 3 17 39 41 −2 42
9 Тиквеш 33 11 4 18 37 58 −21 37
10 Брегалница 33 10 6 17 44 49 −5 36
11 Пелистер (R) 33 7 7 19 30 60 −30 28 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 Куманово (R) 33 4 5 24 24 71 −47 17
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (R) Отпаднат.
Notes:
  1. Цементарница 55 обезбедила пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоила Купот на Македонија 2002/2003.


РезултатиУреди

Секоја екипа одиграла трипати против друга екипа за вкупно 33 натпревари. Првите 22 натпревари се содржале со регуларен дома-гости распоред. Потоа, позициите во Лигата ги одлучиле натпреварите за последните 11 кола.

Коло 1–22Уреди

Дома-Гости БЕЛ БРЕ ЦЕМ КУМ НАП ПЕЛ ПОБ РАБ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Беласица Герас Цунев 2:1 3:2 1:0 1:0 1:0 2:0 1:0 2:1 1:0 4:2 3:2
Брегалница 0:1 1:1 3:2 2:1 3:0* 1:1 1:1 1:0 5:2 0:1 0:1
Цементарница 55 1:1 1:0 2:1 0:1 1:3 1:1 3:0 3:0 2:4 0:2 1:1
Куманово 1:1 0:0 0:4 1:0 0:0 0:2 0:1 0:1 2:1 1:2 1:4
Напредок 0:1 2:1 1:1 1:0 4:1 2:1 0:0 2:1 5:0 0:1 3:1
Пелистер 1:1 3:1 1:0 1:0 1:2 1:1 1:0 0:1 0:0 3:2 1:2
Победа 4:0 4:3 2:1 0:2 2:1 1:0 1:0 2:0 3:1 2:1 3:1
Работнички Кометал 1:0 1:0 2:0 4:1 1:0 2:0 0:0 1:0 1:4 3:1 1:2
Силекс 1:1 1:0 1:1 3:0 3:0 1:0 1:0 4:1 1:0 3:0 1:3
Слога Југомагнат 0:0 2:0 0:0 0:0 1:0 3:3 2:0 1:1 1:0 5:1 2:1
Тиквеш 1:1 0:1 4:2 2:0 2:0 1:2 1:0 0:2 1:1 2:1 1:1
Вардар 0:0 2:1 1:1 5:2 3:0 3:1 2:0 4:0 1:1 2:1 3:0

* = Службено доделен

Коло 23–33Уреди

Дома-Гости БЕЛ БРЕ ЦЕМ КУМ НАП ПЕЛ ПОБ РАБ СИЛ СЛО ТИК ВАР
Беласица Герас Цунев 1:1 6:0 3:1 4:3 1:0 1:0
Брегалница 3:2 2:1 3:1 2:4 0:1
Цементарница 55 2:0 6:0 1:0 0:1 2:0
Куманово 0:3 2:4 2:0 1:2 1:3
Напредок 0:1 0:0 4:2 1:2 0:2
Пелистер 2:2 0:2 0:3 3:6 0:2
Победа 6:1 1:0 1:1 2:1 2:1 3:0
Работнички Кометал 1:1 1:0 3:1 0:2 1:2 4:1
Силекс 0:1 3:1 2:0 0:2 2:0 0:1
Слога Југомагнат 3:1 3:0 2:3 2:1 3:0 2:3
Тиквеш 4:2 0:1 0:0 0:1 2:0
Вардар 2:1 5:1 3:2 4:3 1:1 6:2

Најдобри стрелциУреди

Играч Екипа Голови
  Љубиша Савиќ
Брегалница / Слога Југомагнат
25
  Зоран Балдовалиев
Беласица Герас Цунев
21
  Васко Георгиев
Напредок / Брегалница
15
  Рожеиро Оливеира
Вардар
  Антонио Тасев
Тиквеш
  Драган Димитровски
Напредок / Победа
13
  Марио Петков
Вардар
12
  Горан Станковски
Слога Југомагнат
11
  Бојан Димитриевски
Силекс
10

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди