Чекор пред времето (филм)

филм

Чекор пред времето e македонски игран филм по режија на Горан Тренчовски.

„Чекор пред времето“
РежисерГоран Тренчовски
ПродуцентБокс Но2
Главни улогиЧедо Христов
Гоце Влахов
Кирил Псалтиров
Салаетин Билал
Трајче Ѓоргиев
Фехми Груби
Димитар Костов
Ердоан Максут
Кирил Гравчев
КинематографијаГоран Милошевски
ДистрибутерБокс Но2
Премиера2003
Времетраење42 мин.
ЗемјаМакедонија Македонија
ЈазикМакедонски

Премиерата била одржана во 2003 година.

Кратка содржина

уреди

Кус осврт на дел од животот и делото на браќата Манаки. Филмот го претставува патешествието на првата камера како и првите почетоци на фотографирање и филмување на Балканот. 136 статисти... Оригинални костими... Оригинални реквизити (камера, фото апарати)...