ФК Цементарница


ФК Цементарница 55 е македонски фудбалски клуб од Скопје кој моментално се натпреварува во Општинската фудбалска лига Кисела Вода. Клубот игра на Стадионот Цементарница во Скопје. Клубот е основан во 1955 година под името Фудбалски клуб ФЦУ (фабрика за цемент Усје).

ФК Цементарница 55
Целосно име Фудбалски клуб Цементарница 55
Основан 1955; пред 67 години (1955)
Распаднат {{{распаднат}}}
Стадион Стадион Цементарница
Капацитет 2.000
Претседател Македонија Драган Томовски
Тренер Македонија Драган Стефановски
Лига ОФЛ Кисела Вода
Трета лига - Север 2017/2018 13ти (отпаднати)
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ТрофеиУреди

  Куп на Македонија:

Цементарница во ЕвропаУреди

  • Q = квалификации
  • R1 = прво коло / R2 = второ коло
Сезона Натрпеварување Коло Клуб Резултат
1999 УЕФА Интертото Куп R1   ФК Колкети 1913 4-2, 4-0  
R2   ФК Ростов 1-1, 1-2  
2002 УЕФА Интертото Куп R1   ФК Хафнарфјодур 1-3, 2-1  
2003/04 УЕФА Куп QR   ФК Катовице 0-0, 1-1 (a)  
R1   ФК Ленс 0-1, 0-5