Филип Џон-Вилијам Коку (роден на 29 октомври 1970 година, во Ајндховен) — холандски фудбалски тренер и поранешен играч од средниот ред. Моментално ја води екипата на Дерби Каунти.

Филип Коку
PSV Eindhoven, Teamcamp Bad Erlach, July 2014 (002).jpg
Лични податоци
Полно име Филип Џон-Вилијам Коку[1]
Роден на 29 октомври 1970 (1970-10-29) (50 г.)
Роден во Ајндховен, Холандија
Држава Холандија Холандија
Висина &100000000000001820000001,82 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Сегашен клуб Дерби Каунти Дерби Каунти (менаџер)
Повлекување 2008 (37 г.)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988-1990 Аз Алкмар Аз Алкмар 50 (8)
1990-1995 Витесе Витесе 137 (25)
1995-1998 ПСВ ПСВ 95 (31)
1998-2004 Барселона Барселона 205 (31)
2004-2007 ПСВ ПСВ 94 (23)
2007-2008 Ал Џазира Ал Џазира 17 (4)
Репрезентација
1995-2008 Холандија Холандија 101 (10)
Раководител на екипите
2008-2012 Холандија Холандија (асистент)
2012 ПСВ ПСВ (привремен)
2013-2018 ПСВ ПСВ
2018 Фенербахче Фенербахче
2019- Дерби Каунти Дерби Каунти
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 9 април 2020.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 9 април 2020

КариераУреди

Во својата кариера играл за: АЗ Алкмар, Витесе, ПСВ Ајндховен (во два наврати), Барселона и Ал Џазира. За холандската репрезентација одиграл 101 натпревар и постигнал 10 голови во периодот 1996-2006. Својата играчка кариера ја завршил во 2008 година.

По завршувањето на играчката кариера, Коку посетувал професионален курс за тренери. Тој најпрво работел како асистент на селекторот Берт ван Марвајк во холандската репрезентација, а потоа се вратил во ПСВ каде најпрво работел како асистент, а потоа станал и прв тренер на тимот во 2013 година. ПСВ го водел до 2018 година, кога ја презел тренерската функција во турскиот Фенербахче, но таму бил отпуштен по само 15 натпревари на клупата поради слаби резултати. Во летото 2019, бил назначен за менаџер на Дерби Каунти.

ТитулиУреди

ИграчУреди

  ПСВУреди

1996-1997, 2004-2005, 2005-2006, 2006-2007
1995-1996, 2004-2005
1996, 1997

  БарселонаУреди

1998–1999

  Ал ЏазираУреди

2007

ТренерУреди

  ПСВУреди

2014–2015, 2015–2016, 2017–2018
2011–2012
2015, 2016

НаводиУреди

  1. „FIFA World Cup Germany 2006 – List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). стр. 19. Посетено на 2 October 2016.

Надворешни врскиУреди