Пјерлуиџи Колина

(Пренасочено од Пјерлујџи Колина)

Пјерлуиџи Колина (италијански: Pierluigi Collina; р. 13 февруари 1960) — поранешен италијански фудбалски судија.

Пјерлуиџи Колина
Роден 13 февруари 1960(1960-02-13)(64 г.)
Болоња, Италија
Националност Италија Италија
Занимање поранешен фудбалски судија (1988-2005)

Тој е сè уште врзан за фудбалот како неплатен консултант на Италијанското здружение на фудбалски судии (АИА), и член на судискиот комитет на УЕФА.

Тој се смета за еден од најдобрите фудбалски судии во светот.

Кариера

уреди

Колина е роден во Болоња и пратен на локалниот универзитет, каде што стекнал диплома за економија во 1984 година. За време на тинејџерските години играл како централен дефанзивец во локалниот тим, но бил убеден во 1977 година да оди на курс за судии, каде што ја пронашол личната надареност за таа работа.

За три години тој судел во највисокиот ранг на регионални натревари, и некои странски натпревари. Во 1988 година постигнал напредок побрз од нормалниот, и судел во националната третата лига Серија Ц1 и Серија Ц2. За три сезони почнал да суди во повиските Серија Б и Серија А натпревари.

Во меѓувреме фатил алопеција, што резултирало со целосно губење на неговата коса. Колина станал келав и го доби прекарот Коџак.

Во 1995 година откако веќе судел на 43 натпревари во Серија А бил пласиран на списокот на судии на ФИФА, со што му биле доделени за судење 5 натпревари на Олимписките игри во 1996, вклучувајќи го и финалето меѓу Нигерија и Аргентина. Судел во финалето на Лигата на шампионите во 1999 година меѓу Бајерн Минхен и Манчестер Јунајтед, кој е најзапаметениот меч поради столчињата на крајот на мечот и лавовските 'ржења.

Во 2002 година ја достигна кулминацијата (врвот) на својата кариера кога беше избран за да го суди финалето на Светското Првенство во фудбал меѓу Германија и Бразил. После натреварот, Оливер Кан рекол Колина е судија од светски рамки, нема двоумење за тоа, но не носи среќа зарем не? Колина дотогаш на Кан му имаше судено два големи натпревари, во Лигата на Шампионите во финалето во 1999, кога Баерн Минхен изгуби од Манчестер Јунајтед 2-1, и Англија против Германија 5-1 во 2001 година. Среќата на Кан не се смени во финалето.

Во 2003 година тој ја напиша автобиографската книга „Моите правила на игра“ (Le Mie Regole del Gioco).

Тој судеше во Финалето на УЕФА Купот меѓу Валенсија и Олимпик Марсеј. Европското првенство беше неговиот последно поважно меѓународно натпреварување, и ја достигна старосната граница за судии според ФИФА (45 години) рано во 2005 година. Неговиот последен меѓународен натпревар беше Португалија-Словачка, квалификациски натревар за Светското првенство во 2006 година. Натпреварот беше на стадионот Estadio da Luz во Лисабон. Старосната граница за судии на Италијанската Фудбалска Федерација е 46 години, но на Колина му дозволи да суди уште една сезона. И покрај тоа, недоразбирањето меѓу федерацијата и Колина на почетокот на август 2005 година, резултираше со тоа што Колина потпиша важен спонзорски договор со Опел. Опел исто така беше спонзор на клубот од Серија А, А.Ц Милан и тој договор беше важен конфликт за интереси, а Колина беше отпуштен и не судеше на топ натпреварите во Италија. Во моментите на одлука, тој донесе оставка, и делотворно ја заврши својата кариера. Италијанската Асоцијација на Судии сакаше да го врати на терените, но тој се откажа, за да води мирен живот. Сепак, судеше хуманитарни натпревари организирани од УНИЦЕФ во мај 2006 и септември 2008 година. За време на овој натпревар Колина доживеа непријатен пад и излезе од игра после 21 минута игра.

Еден од неговите последни натпревари на кој ја делел правдата, помеѓу Евертон и Вилјареал во квалификациите за Лигата на шампионите бил пропратен со контроверзи поради непризнатиот гол на Евертон со што натпреварот завршил во екстра време.

Колина е почитуван како најдобар судија во светот, и можеби единствениот судија кого го сакале сите тимови.

Можеби еден од најголемите обележја на кариерата на Колина бил скандалот во Серија А кога Јувентус бил исфрлен во втората лига.

Колина е главна фигура во популарната видеоигра Pro Evolution Soccer 3 и Pro Evolution Soccer 4 (заедно со Франческо Тоти и Тјери Анри). Исто така бил вклучен и во видеоиграта ФИФА 2005. Тој се појавува на рекламите за Мастер Кард и Адидас, за време на Светското првенство во фудбал во 2006 година. Тој исто така многу ја сака кошарката. Најомилен кошаркарски клуб му е Болоња.

Личен живот

уреди

Колина ја запознал идната сопруга во 1988 година во Версилија. По долго време живеење заедно тие се преселиле во Вијареџио. Имаат две ќерки и куче западношкотски бел териер, кој се вика Валас.

Награди

уреди

Надворешни врски

уреди