Парк на принцовите

(Пренасочено од Паркот на принцовите)

Паркот на принцовите (француски изговор: [paʁk de pʁɛ̃s], литературно "Princes’ Park" на англиски) е фудбалски стадион во Париз, Франција.[1] Објектот се наоѓа во југозападниот дел на француската престолнина ,[2] во рамките на 16-то окружување во Париз, во непосредна близина на стадион Жан-Буин (рагби место) и во рамките на пешачење од Стадионот на Ролан Гарос.[1]

Паркот на принцовите
Место
Координати 48°50′28.9998″N 2°15′11.001″E / 48.841388833° СГШ; 2.25305583° ИГД / 48.841388833; 2.25305583
Отворен 4 јуни 1972 (1972-06-04)
Сопственик Советот на Градот Париз
Архитект Роџер Таилиберт
Игра
Гледачи 47.929 седишта

Стадионот, со сместивост за седење од 47.929 гледачи,[3] е домашен терен на клубот Париз Сен Жермен од 1974 година. Пред отворањето на Стад де Франс во 1998 година, тој бил исто така дом арена на француската репрезентација во фудбал и во рагби.[4] Теренот на Паркот на принцовите е опкружен со четири покриени трибини, официјално познати како Францис Борели, Аутеил, Париз и Булоњ .[5]

Замислен од архитектот Роџер Таилиберт, сегашната верзија на Паркот на принцовите официјално била отворена на 4 јуни 1972 година,[6] и чинела од 80–150 француски франци.[7] Стадионот е трет кој е изграден на местото, првото отворање на вратите било во 1897 година, а второто во 1932 година .[2]

ПСЖ го регистрирал својот рекорд на домашен терен во 1983 година, кога 49.575 гледачи биле сведоци на победа на клубот со резултат 2-0 над Ватерсхеј во четврт-финалето на Купот на победниците на Купувите.[8] Сепак, Француската репрезентација за рагби фудбал го има апсолутниот рекорд на стадионот. Тие го поразиле велшкиот национален рагби тим со резултат 31-12 во 1989 година пред 50.370 гледачи.[9]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „PARC DES PRINCES“. Paris2024. Архивирано од изворникот на 2016-08-15. Посетено на 7 July 2016.
  2. 2,0 2,1 „Parc des Princes“. UEFA.com. Посетено на 7 July 2016.
  3. „Parc des Princes“. PSG.fr. Архивирано од изворникот на 2017-08-19. Посетено на 19 July 2017.
  4. „The lowdown on the Parc des Princes“. Real Madrid CF. 21 October 2015. Посетено на 7 July 2016.
  5. „Plan du Parc“. PSG.fr. Посетено на 2 March 2017.
  6. „PSG firmly in the pantheon“. FIFA.com. 17 October 2008. Архивирано од изворникот на 2015-10-05. Посетено на 7 July 2016.
  7. „Le Parc des Princes“. Info PSG. Архивирано од изворникот на 2016-08-21. Посетено на 7 July 2016.
  8. „PSG-OM, record d'affluence au Parc des Princes en L1“. Paris.canal-historique. 24 October 2016. Посетено на 23 November 2016.
  9. „Parc des Princes Paris“. Stadium and Attendances. Посетено на 7 July 2016.