Нант (француски: Nantes , бретонски: Naoned) — град во западна Франција, во регионот Лоарски Крај (департман Атлантска Лоара), сместен на реката Лоара, оддалечен 50 км од Атлантскиот Океан. Нант е едно од главните пристаништа во Франција.

Нант
ЗемјаФранција
Управа
 • Градоначалник (2008-2014) Жан Марк Еро (СП)
Население 1281,500
Час. појасCET (GMT +1)
INSEE/Пошт. бр.44109
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Географија на Нант уреди

 
Панорама на Нант
  • Нант е некогашна престолнина на Бретања. Градот се наоѓа на оддалеченост од околу 55 км од Атлантскиот Океан и е сместен на северниот дел од реката Лоара.
  • Со околу 280.000, Нант е шестиот град по големина во Франција по бројот на жители. Во пошироката урбана зона живеат над 600.000 луѓе.
  • Климата во Нант е под влијание на Атлантскиот Океан. Зимите се благи и врнежливи , додека летата топли но не премногу сушни.

Просечната температура изнесува околу 12 °C (зима: 5 °C, лето: 18,5 °C).

Нант како тема во уметноста уреди

Во романотНадја“, Андре Бретон пишува дека освен Париз, Нант е „единствениот град во Франција во кој, чинам, може да ми се случи нешто што вреди, нешто значајно...“[1]

Наводи уреди

  1. Андре Бретон, Надја. Скопје: Магор, 2009, стр. 29.