Светско првенство во фудбал 1998 - група Х

Натпреварите во групата Х на Светското првенство во фудбал 1998 се одржале од 14 јуни до 26 јуни 1998. Учсници во оваа група биле Аргентина, Хрватска, Јамајка и Јапонија.

Аргентина се квалификувала за следната фаза на турнирот уште пред стартот на нивниот последен натпревар во групата, откако ги победиле Јапонија и Јамајка, а нивниот напаѓач Габриел Батистута постигнал гол и во двата натпревари. Хрватска го направила истото благодарение на Давор Шукер кој исто така постигнал гол во двата стартни натпревари на првенството. Во натпреварот за првото место во групата Аргентина ја победила Хрватска со 1-0, додека во натпреварот за престиж, Јамајка ги освоила својте први бодови (во историјата на оваа репрезентација) на завршницата на Светскотите првенства со победа над Јапонија.

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Аргентина 3 3 0 0 7 0 +7 9
  Хрватска 3 2 0 1 4 2 +2 6
  Јамајка 3 1 0 2 3 9 -6 3
  Јапонија 3 0 0 3 1 4 -3 0


Аргентина v ЈапонијаУреди

14 јуни 1998
14:30
Аргентина   1 - 0   Јапонија Стад де Тулуза, Тулуза
Гледачи: 33,400
Судија: Марио ван ден Енде (Холандија)
Батистута   28' Извештај

Јамајка v ХрватскаУреди

14 јуни 1998
21:00
Јамајка   1 - 3   Хрватска Стад Феликс Боларт, Ленс
Гледачи: 38,058
Судија: Витор Мело Переира (Португалија)
Ерл   45' Извештај Станиќ   27'
Просинечки   53'
Шукер   69'

Јапонија v ХрватскаУреди

20 јуни 1998
14:30
Јапонија   0 - 1   Хрватска Стад да ла Божоар, Нант
Гледачи: 35,500
Судија: Рамеш Рамдан (Тринидад и Тобаго)
Извештај Шукер   77'

Аргентина v ЈамајкаУреди

21 јуни 1998
17:30
Аргентина   5 - 0   Јамајка Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 45,000
Судија: Руне Педерсен (Норвешка)
Ортега   31'55'
Батистута   72'80'82' (пен.)
Извештај

Аргентина v ХрватскаУреди

26 јуни 1998
16:00
Аргентина   1 - 0   Хрватска Парк Лескјур, Бордо
Гледачи: 31,800
Судија: Саид Белкола (Мароко)
Пинеда   36' Извештај

Јапонија v ЈамајкаУреди

26 јуни 1998
16:00
Јапонија   1 - 2   Јамајка Жерлан, Лион
Гледачи: 39,100
Судија: Гинтер Бенко (Австрија)
Накајама   74' Извештај Витмор   39'54'