Фудбалска репрезентација на Јамајка

Фудбалската репрезентација на Јамајка ја претставува Јамајка на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската федерација на Јамајка (ЈФФ). Репрезентацијата е членка на КОНКАКАФ конфедерацијата, како и на субконфедерацијата на Карибите позната под името КФУ.

 Јамајка
Грб на фудбалскиот сојуз
СојузФудбалски федрација на Јамајка
КонфедерацијаКОНКАКАФ
СелекторЈамајка Тиодор Витмор
КапитенАндре Блејк
Најмногу натпревариЈан Гудисон (128)
Најдобар стрелецЛутон Шелтон (35)
Домашен стадионИндепенденс парк
ФИФА моментално рангирање56 (април 2019)
ФИФА највисоко рангирање27 (август 1998)
ФИФА најниско рангирање116 (октомври 2008)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Хаити Хаити 1 - 2 Јамајка Јамајка
(Порт о Пренс, Хаити; 22 март, 1925)
Најголема победа
Јамајка Јамајка 12 - 0 Дев. Острови Британски Девствени Острови
(Гранд Кајман, Кајмански О.; 4 март, 1994)
Јамајка Јамајка 12 - 0 Свети Мартин 
(Кингстон, Јамајка; 24 ноември, 2004)
Најлош пораз
 Костарика 9 - 0 Јамајка Јамајка
(Сан Хозе, Костарика; 24 февруари, 1999)
Светско првенство
Учества1 (првпат во 1998)
Најдобар резултатГрупна фаза, 1998
КОНКАКАФ Голд куп
Учества13
Најдобар резултатВицешампион, 2015 и 2017
Копа Америка
Учества2 (Прво во2015)
Најдобар резултатГрупна фаза, 2015 и 2016

Најголемите успеси на Јамајка се 6 титули во Карипскиот куп, од кој последната била освоена во 2014 година кога го победиле Тринидад и Тобаго во финалето. Покрај тоа, Јамајка била два пати финалист на КОНКАКАФ Голд купот во 2015 и 2017 година кога загубиле од Мексико и САД.

Репрезентацијата на Јамајка досега има забележано само еден настап на Светските првенства во 1998 во Франција, каде бил елиминирани уште во групната фаза. Во групата Х во која уште биле и Аргентина, Хрватска и Јапонија, забележале два порази и една победа над Јапонија што било доволно само за освојување на третото место во групата.

Настапи на турниритеУреди

Светско првенствоУреди

Светско првенство Квалификации за Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
  1930 Не учествувале Не учествувале
  1934
  1938
  1950
  1954
  1958
  1962
  1966 Не се квалификувале 8 2 3 3 8 21
  1970 4 0 0 4 2 11
  1974 Се повлекле Се повлекле
  1978 Не се квалификувале 2 0 0 2 1 5
  1982 Не учествувале Не учествувале
  1986 Се повлкеле Се повлекле
  1990 Не се квалификувале 4 2 1 1 4 6
  1994 8 2 3 3 9 11
  1998 Групна фаза 22. 3 1 0 2 3 9 20 11 6 3 24 15
    2002 Не се квалификувале 16 6 2 8 14 18
  2006 8 2 5 1 11 6
  2010 8 5 1 2 19 6
  2014 16 3 6 7 14 19
  2018 8 2 1 5 6 21
  2022 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
      2026
Вкупно Групна фаза 1/23 3 1 0 2 3 9 - 102 35 28 39 112 139

Голд купУреди

КОНКАКАФ Голд куп
Година Рунда Место ОН П Н И ДГ ПГ
  1991 Групна фаза 8. 3 0 0 3 3 12
    1993 Трето место 3. 5 1 2 2 6 10
  1996 Не се квалификувале
  1998 Четврто место 4. 5 2 1 2 5 4
  2000 Групна фаза 12. 2 0 0 2 0 3
  2002 Не се квалификувале
  2003 Четвртфинале 7. 3 1 0 2 2 6
  2005 Четвртфинале 8. 4 1 1 2 8 10
  2007 Не се квалификувале
  2009 Групна фаза 10. 3 1 0 2 1 2
  2011 Четвртфинале 5. 4 3 0 1 7 2
  2013 Не се квалификувале
    2015 Финалист 2. 6 4 1 1 8 6
  2017 Финалист 2. 6 3 2 1 7 4
      2019 Се кваликувале
Вкупно Финалист 10/14 39 14 7 19 44 58

Копа АмерикаУреди

Копа Америка
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ Гр Состави Ref.
1916-2011 Не учествувале
  2015 Групна фаза 12. 3 0 0 3 0 3 −3 Состав [1]
  2016 Групна фаза 15. 3 0 0 3 0 6 −6 Состав [2]
  2019 Дополнително ќе биде одлучено
  2023
Вкупно 2/45 6 0 0 6 0 9 −9

РезултатиУреди

Светско првенство 1998Уреди

Група Х

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Аргентина 3 3 0 0 7 0 +2 6
  Хрватска 3 2 0 1 4 2 +1 6
  Јамајка 3 1 0 2 3 9 0 4
  Јапонија 3 0 0 3 1 4 -2 1
14 јуни 1998
Јамајка   1-3   Хрватска Стад Феликс Боларт, Ленс
21 јуни 1998
Аргентина   5-0   Јамајка Паркот на Принцовите, Париз
26 јуни 1998
Јапонија   1-2   Јамајка Стадион Жерлан, Лион

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Андре Блејк 21 ноември 1990 (1990-11-21) (29 г.) 32 0   Филаделфија Јунион
13 ГМ Амал Најт 19 ноември 1993 (1993-11-19) (26 г.) 4 0   УВИ
23 ГМ Џејдин Вајт 7 јули 2000 (2000-07-07) (19 г.) 2 0   Хамбл Лајонс
2 ОД Фабијан Мекарти 12 мај 1990 (1990-05-12) (30 г.) 9 0   УВИ
3 ОД Мајкл Хектор 19 јули 1992 (1992-07-19) (27 г.) 24 0   Шефилд Венздеј
4 ОД Ладејл Ричи 30 јули 1989 (1989-07-30) (30 г.) 19 0   Маунт Плисант
5 ОД Алвас Пауел 18 јули 1994 (1994-07-18) (25 г.) 37 0   Синсинати
6 ОД Адријан Маријапа 3 октомври 1986 (1986-10-03) (33 г.) 43 1   Вотфорд
14 ОД Шон Франсис 22 октомври 1986 (1986-10-22) (33 г.) 16 3   Луисвил Сити
17 ОД Дамион Лоу 5 мај 1993 (1993-05-05) (27 г.) 19 1   Старт
20 ОД Кемар Лоренс 17 септември 1992 (1992-09-17) (27 г.) 46 3   Њујорк Ред Булс
21 ОД Кивон Ламберт 22 март 1997 (1997-03-22) (23 г.) 10 0   Финикс Рајсинг
9 СР Рикардо Морис 11 февруари 1992 (1992-02-11) (28 г.) 14 2   Портмор Јунајтед
15 СР Џи-Вон Вотсон 22 октомври 1983 (1983-10-22) (36 г.) 78 4 Без клуб
16 СР Питер-Ли Васел 3 февруари 1998 (1998-02-03) (22 г.) 10 5   ФК Лос Анџелес
22 СР Дивон Вилијамс 8 април 1992 (1992-04-08) (28 г.) 5 0   Луисвил Сити
7 НП Џуниор Флемингс 16 јануари 1996 (1996-01-16) (24 г.) 3 0   Финикс Рајсинг
8 НП Малик Фостер 6 ноември 1996 (1996-11-06) (23 г.) 3 1   Rio Grande Valley FC Toros
10 НП Дарен Матокс 2 септември 1990 (1990-09-02) (29 г.) 44 17   Синсинати
11 НП Кори Брк 28 декември 1991 (1991-12-28) (28 г.) 18 6   Филаделфија Јунион
12 НП Џован Ист 21 декември 1994 (1994-12-21) (25 г.) 8 0   Портмор Јунајтед
18 НП Брајан Браун 24 декември 1992 (1992-12-24) (27 г.) 2 0   Рено 1868
19 НП Дивер Орџил 8 март 1990 (1990-03-08) (30 г.) 10 0   Анкарагучу

РекордериУреди

Обновено на 17 ноември 2018
Играчите во болд се сè уште активни.

Најмногу настапи[3]
# Играч Настапи Голови Период
1 Ијан Гудисон 128 10 1996–2009
2 Линвал Диксон 127 3 1993–2003
3 Тиодор Витмор 120 24 1993–2004
4 Рикардо Гарднер 111 9 1997–2012
5 Ворен Барет 108 0 1990–2000
6 Дјурант Браун 102 0 1984–1998
7 Џермејн Тејлор 101 1 2004–2017
8 Донован Рикетс 100 0 1999–2013
9 Енди Вилијамс 97 22 1997–2008
10 Родолф Остин 88 7 2004–2016

Најдобри стрелци[3]
# Играч Голови Настапи Период
1 Лутон Шелтон 35 75 2004–2013
2 Онанди Лоу 27 81 1995–2004
3 Тиодор Витмор 24 120 1993–2004
4 Енди Вилијамс 22 97 1997–2008
= Пол Јанг 22 49 1989–1997
6 Волтер Бојд 19 75 1991–2001
7 Пол Дејвис 18 61 1983–1997
8 Дарен Матокс 17 43 2012–
9 Хектор Рајт 16 71 1988–1997
10 Пол Хол 14 48 1997–2003

СоставиУреди

Светски првенстваУреди

1 Барет, 2 Малколм, 3 Доус, 4 Диксон, 5 Гудисон, 6 Симпсон, 7 Каргил, 8 Гејл, 9 Вилијамс, 10 Бојд, 11 Витмор, 12 Сјуел, 13 Лоренс, 14 Рикетс, 15 Гарднер, 16 Ерл, 17 Лоу, 18 Бартон, 19 Синклер, 20 Пауел, 21 Браун, 22 Хол, Селектор: Симоес

Голд купУреди

Копа АмерикаУреди

СелекториУреди

Име Од До
  Ентоан Таси 1963 1964
  Жорге Пена 1965
  Џорџ Хамилтон 1968
  Џефри Максвел 1989 1990
  Карл Браун 1990 јули 1994
  Рене Симоес август 1994 февруари 2000
  Себастиао Лазарони март 2000 мај 2000
  Кловис де Оливера јуни 2000 септември 2001
  Карл Браун декември 2001 август 2004
  Себастиао Лазарони август 2004 ноември 2004
  Вендел Даунсвел ноември 2004 август 2006
  Карл Браун септември 2006 октомври 2006
   Бора Милутиновиќ ноември 2006 ноември 2007
  Тиодор Витмор ноември 2007 декември 2007
  Рене Симоес јануари 2008 септември 2008
  Тиодор Витмор септември 2008 септември 2008
  Џон Барнс септември 2008 јуни 2009
  Тиодор Витмор јуни 2009 јуни 2013
  Винфрид Шафер јули 2013 септември 2016
  Тиодор Витмор септември 2016 present

НаводиУреди

  1. "Copa América 2015". RSSSF.com. Посетено на 24. 6. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. "Copa América Centenario 2016". RSSSF.com. Посетено на 5. 2. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. 3,0 3,1 Mamrud, Roberto. "Jamaica – Record International Players". RSSSF. Посетено на 3 January 2016.

Надворешни врскиУреди