Сент Етјен (француски: Saint-Étienne) — град во централна Франција. Градот се наоѓа на 60 km југозападно од Лион.

Сент Етјен
Железничка станица во Сент Етјен
ЗемјаФранција
КантонГлавен град на 9 кантони
Управа
 • Градоначалник (од март 2008) Мори Венсен (СП)
Население 1175,700
Час. појасЦЕВ (ЦЕВ +1)
INSEE/Пошт. бр.42218
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.