Андреас Мелер

Андреас Мелер (германски: Andreas Möller; роден во Франкфурт на Мајна, Германија, 2 септември 1967) — поранешен германски фудбалер и национален репрезентативец, играч од средниот ред.

Андреас Мелер
Andreas Möller.jpg
Лични податоци
Роден на 2 септември 1967 (1967-09-02) (53 г.)
Роден во Франкфурт на Мајна, СР Германија
Држава  Германија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 2004 - како играч
Младинска кариера
Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1985-1987 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт 35 (5)
1988-1990 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 75 (24)
1990-1992 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт 69 (28)
1992-1994 Јувентус Јувентус 56 (19)
1994-2000 Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 153 (47)
2000-2003 Шалке 04 Шалке 04 86 (6)
2003-2004 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт 11 (0)
Репрезентација
1988-1999 Германија Германија 85 (29)
Раководител на екипите
2007–2008 Bianco e Azzurro.svg Викторија Ашафенбург
2015–2017  Унгарија (асистент)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Со германската репрезентацијата, Мелер ги освоил и светското и европското првенство, додека на клупско ниво бил првак во Лигата на шампионите, Купот на УЕФА и Интерконтиненталниот куп. Интересно, играјќи за Јувентус и Борусија Дортмунд Мелер ги освојувал насловите победувајќи ги во финалето токму својте поранешни клубови.

По завршувањето на играчката кариера, Мелер на кратко бил тренер во баварскиот нисколигаш Викторија Ашафенбург. Од 2015 до 2017, тој му бил асистент на селекторот Бернд Штрок во унгарската репрезентација.

КариераУреди

Клупска кариераУреди

Играчот ја започнал својата кариера во Ајнтрахт Франкфурт каде најпрво играл за јуниорите, а во 1985 година влегува во сениорскиот тим. Во клубот поминал две сезони по што во 1988 година во зимскиот трансферен прозорец преоѓа во Борусија Дортмунд. Во сезоната 1988-89 тој го освоил германскиот куп, откако во финалето неговиот тим бил подобар од Вердер Бремен со 4-1.

Во 1990 година, Мелер се враќа во Ајнтрахт за кого таа сезона постигнал 16 првенствени голови што е негов личен рекорд, кој во текот на понатамошната своја кариера не успеал да го сруши.

Во 1992 година, Мелер за првпат во својата кариера ја напушта Германија и се сели во италијанскиот Јувентус. За две сезони, тој одиграл вкупно 56 натпревари и постигнал 19 голови во Серија А. Во својата прва сезона постигнал 10 гола и бил втор стрелец на тимот (зад Роберто Баџо кој имал 21), а во втората еден гол помалку. Во 1993 како член на клубот го освоил Купот на УЕФА победувајќи го во финалето во двата натпревари својот поранешен клуб Борусија Дортмунд со 3-1 и 3-0.

После авантурата во Италија, Андреас се враќа во Германија и тоа повторно во дресот на Борусија Дортмунд со кој ги остварува најголемите успеси во својата кариера. За време на неговиот втор период во Дортмунд, тој освоил две титули во Бундеслигата и два германски Суперкупа. Како што го освоил Купот на УЕФА со Јувентус победувајќи ја Борусија, така во 1997 година ја освоил Лигата на шампионите со Борусија победувајќи го Јувентус со 3-1. Исто така, тука е и Интерконтиненталниот куп кој е освоен следната година, кога Борусија била подобра од бразилскиот Крузеиро со 2-0. Во шестте години поминати во клубот, Мелер се покажал како одличен стрелец, асистент и разигрувач. Заради тоа, во тоа време бил сметан за еден од најдобрите играчи од средниот ред. Подоцна со текот на времето тој добил поголема конкуренција во средниот ред на Борусија која била сочинета од помлади играчи како Ларс Рикен, Кристијан Нерлингер, Мирослав Стевиќ и Владимир Бут, па така Андреас го напуштил клубот во 2000-тата година.

Својот нов почеток, Мелер одлучил да го направи во Шалке 04, но неговото доаѓање во клубот било пропратено со критики бидејќи во клубот доаѓа од лутиот ривал на Шалке 04, Борусија Дортмунд. Во дебитантската сезона за Шалке 04, бил освоен купот на германија (кој го одбраниле следната сезона) додека во првенството Шалке завршил како втор. Во текот на сезоната 2002-03, Мелер воглавно бил на клупата за резерви па така на крајот на сезоната одлучил да го напушти клубот.

Својата последна сезона како играч ја одбележил со враќање во клубот во којшто ја започнал својата кариера Ајнтрахт Франкфурт. Покрај почетното воодушевување следувало големо разочарување за самиот Мелер бидејќи одиграл свега 11 првенствени натпревари од кој само во две бил стартер. Својот писледен професионален натпревар го одиграл на 28 февруари 2004 во победата со 3-1 над Борусија Менхенгладбах кога во игра се појавил во 89-тата минута.

Андреас Мелер своето официјално повлекување од фудбалот го објавил на 2 март 2004.

Репрезентативна кариераУреди

Мелер со U20 репрезентацијата на Германија настапувал во финалето на светското јуниорско првенство во Чиле 1987 година. Германците таму биле поразени на пенали од својте врсници од Југославија.

Својот прв натпревар за сениорската репрезентација на Германија, Мелер го одиграл на 21 септември 1988 во Диселдорф против СССР, а последната на 9 февруари 1999 против Колумбија во Мајами.

Во текот на периодот додека настапувал за Елфите, Андреас го освоил насловот на светското првенство 1990-тата (Италија 1990) и европското во 1996-тата (Евро 1996). Интересно е дека во 1990 не одиграл ниту еден натпревар на светското првенство иако бил член на репрезентацијата, додека на ЕП 1996-тата неможел да игра во финалето зараади црвениот картон кој го заработил во полуфиналето.

Вкупно, Андерас Мелер учествувал на три Светски првенства (во 1990, 1994 и 1998) и две европски првенства (во 1992 и 1996).

Репрезентативни головиУреди

Хронологија на настапи и постигнати голови за Германија
Датум Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Број на гол Забелешка
04/10/1989 Дортмунд Западна Германија 6 - 1 Финска Квал. за СП 1990 '2
28/02/1990 Монпелје Франција 2 - 1 Западна Германија Пријателска '1
16/10/1991 Нирнберг Германија 4 - 1 Велс Квал. за ЕП 1992 '1
20/12/1992 Монтевидео Уругвај 1 - 4 Германија Пријателска '1
14/04/1993 Бохум Германија 6 - 1 Гана Пријателска '1
10/06/1993 Вашингтон Бразил 3 - 3 Германија Пријателска '1
22/09/1993 Тунис Тунис 1 - 1 Германија Пријателска '1
13/10/1993 Карлсруе Германија 5 - 0 Уругвај Пријателска '1
17/11/1993 Келн Германија 2 - 1 Бразил Пријателска '1
15/12/1993 Мајами Германија 1 - 2 Аргентина Пријателска '1
18/12/1993 Сан Франциско САД 0 - 3 Германија Пријателска '1
02/06/1994 Виена Австрија 1 - 5 Германија Пријателска '2
23/06/1995 Берн [[ фудбалска Selezione {{Naz/Швајцарија  |d}}|{{Naz/Швајцарија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Швајцарија  |bl}}px 0px {{Naz/Швајцарија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Швајцарија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Швајцарија  |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Германија|bl}}px 0px {{Naz/  Германија|bl}}px">[[File:{{Naz/  Германија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Германија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Германија|d}}|{{Naz/  Германија|c}}]] Пријателска '1
23/08/1995 Брисел [[ фудбалска Selezione {{Naz/Белгија  |d}}|{{Naz/Белгија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Белгија  |bl}}px 0px {{Naz/Белгија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Белгија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Белгија  |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Германија|bl}}px 0px {{Naz/  Германија|bl}}px">[[File:{{Naz/  Германија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Германија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Германија|d}}|{{Naz/  Германија|c}}]] Пријателска '1
06/09/1995 Нирнберг [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија  |d}}|{{Naz/Германија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија  |bl}}px 0px {{Naz/Германија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Германија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија  |c}}|20x16px]] 4 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Грузија|bl}}px 0px {{Naz/  Грузија|bl}}px">[[File:{{Naz/  Грузија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Грузија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Грузија|d}}|{{Naz/  Грузија|c}}]] Квал. за ЕП 1996 '1
08/10/1995 Леверкузен [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија  |d}}|{{Naz/Германија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија  |bl}}px 0px {{Naz/Германија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Германија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија  |c}}|20x16px]] 6 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Молдавија|bl}}px 0px {{Naz/  Молдавија|bl}}px">[[File:{{Naz/  Молдавија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Молдавија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Молдавија|d}}|{{Naz/  Молдавија|c}}]] Квал. за ЕП 1996 '2
21/02/1996 Порто [[ фудбалска Selezione {{Naz/Португалија  |d}}|{{Naz/Португалија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Португалија  |bl}}px 0px {{Naz/Португалија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Португалија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Португалија  |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/  Германија|bl}}px 0px {{Naz/  Германија|bl}}px">[[File:{{Naz/  Германија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Германија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Германија|d}}|{{Naz/  Германија|c}}]] Пријателска '2
04/06/1996 Манхајм [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија  |d}}|{{Naz/Германија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија  |bl}}px 0px {{Naz/Германија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Германија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија  |c}}|20x16px]] 9 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Лихтенштајн|bl}}px 0px {{Naz/  Лихтенштајн|bl}}px">[[File:{{Naz/  Лихтенштајн|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Лихтенштајн|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Лихтенштајн|d}}|{{Naz/  Лихтенштајн|c}}]] Пријателска '2
09/06/1996 Манчестер [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија  |d}}|{{Naz/Германија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија  |bl}}px 0px {{Naz/Германија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Германија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Чешка|bl}}px 0px {{Naz/  Чешка|bl}}px">[[File:{{Naz/  Чешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Чешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Чешка|d}}|{{Naz/  Чешка|c}}]] ЕП 1996 Англија '1
09/11/1996 Нирнберг [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија  |d}}|{{Naz/Германија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија  |bl}}px 0px {{Naz/Германија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Германија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија  |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Северна Ирска|bl}}px 0px {{Naz/  Северна Ирска|bl}}px">[[File:{{Naz/  Северна Ирска|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Северна Ирска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Северна Ирска|d}}|{{Naz/  Северна Ирска|c}}]] Квал. за СП 1998 '1
22/02/1998 Ријад [[ фудбалска Selezione {{Naz/Саудиска Арабија  |d}}|{{Naz/Саудиска Арабија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Саудиска Арабија  |bl}}px 0px {{Naz/Саудиска Арабија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Саудиска Арабија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Саудиска Арабија  |c}}|20x16px]] 0 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/  Германија|bl}}px 0px {{Naz/  Германија|bl}}px">[[File:{{Naz/  Германија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Германија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Германија|d}}|{{Naz/  Германија|c}}]] Пријателска '1
22/04/1998 Келн [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија  |d}}|{{Naz/Германија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија  |bl}}px 0px {{Naz/Германија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Германија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија  |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  Нигерија|bl}}px 0px {{Naz/  Нигерија|bl}}px">[[File:{{Naz/  Нигерија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Нигерија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Нигерија|d}}|{{Naz/  Нигерија|c}}]] Пријателска '1
30/05/1998 Франкфурт на Мајна [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија  |d}}|{{Naz/Германија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија  |bl}}px 0px {{Naz/Германија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Германија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија  |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/  Колумбија|bl}}px 0px {{Naz/  Колумбија|bl}}px">[[File:{{Naz/  Колумбија|a}}|class=noviewer|{{Naz/  Колумбија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  Колумбија|d}}|{{Naz/  Колумбија|c}}]] Пријателска '1
15/06/1998 Париз [[ фудбалска Selezione {{Naz/Германија  |d}}|{{Naz/Германија  |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Германија  |bl}}px 0px {{Naz/Германија  |bl}}px">[[File:{{Naz/Германија  |a}}|class=noviewer|{{Naz/Германија  |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/  САД|bl}}px 0px {{Naz/  САД|bl}}px">[[File:{{Naz/  САД|a}}|class=noviewer|{{Naz/  САД|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/  САД|d}}|{{Naz/  САД|c}}]] СП 1998 Франција '1
Вкупно Настапи 85 Голови 29

ТитулиУреди

КлупскиУреди

РепрезентативниУреди

Надворешни врскиУреди