Раул Гонсалес

шпански фудбалер

Раул Гонсалес Бланко, попознат како Раул (роден на 27 јуни 1977 во Мадрид) - шпански фудбалер. Тој е трикратен освојувач на Лигата на Шампиони, а долго време бил најдобар стрелец во тоа натпреварување, со постигнати 64 гола. Исто така, долго време, Раул бил најдобар стрелец во сите натпреварување во организација на УЕФА, со вкупно постигнати 66 гола.

Раул
Лични податоци
Полно име Раул Гонсалес Бланко
Роден на 27 јуни 1977(1977-06-27)(46 г.)
Роден во Мадрид, Шпанија
Висина &100000000000001800000001,80 м[1]
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Шалке 04
Број 7
Младинска кариера
1987–1990 Сан Кристобал де лос Ангелес
1990–1992 ФК Атлетико Мадрид
1992–1994 ФК Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994 ФК Реал Мадрид Ц 7 (13)
1994 ФК Реал Мадрид Б 1 (0)
1994–2010 ФК Реал Мадрид 550 (228)
2010–2012 ФК Шалке 04 66 (28)
2012–2014 Ал Сад 39 (11)
2014–2015 Ну Јорк Космос 28 (8)
Вкупно 683
Репрезентација
1994 Шпанија U18 2 (4)
1995 Шпанија U20 5 (3)
1995–1996 Шпанија U21 9 (8)
1996 Олимписки игри 4 (2)
1996–2006 Шпанија 102 (44)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20:04, 13 August 2011 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 00:00, 6 September 2006(UTC)

Клупска кариера уреди

Раул ја има поминато својата кариера во Реал Мадрид и е еден од трите Шпанци кои се израснати во овој клуб (останатите се Икер Касиљас и Гути). Тој ја започна својата кариера во Ц тимот на Реал Мадрид во сезоната 1994/95. Но по по постигнувањето 16 гола на 7 натпревари брзо напредуваше па стигна и во првиот тим на Реал, под водство на тренерот Хосе Валдано. Тој стана најмлади играч кој заиграл за првиот тим на Реал Мадрид со само 17 години и 4 месеци. Својот втор гол го постигна на градскотот дерби против својот поранешен тим Атлетико Мадрид. Со 9 гола на 28 натпревари Раул му помогна на Реал да ја освои титулата во Ла Лига во сезоната 1994/95. Појавувањето на Реал се зголеми по заминувањето на напаѓачката легенда Емилио Бутрагуено, од клубот. Со тоа Раул доби повеќе шанса да се докаже. Тој постигна 19 гола и имаше повик од шпанскиот селектор Хавиер Клементе да му се приклучи на шпанскиот тим на ЕУРО 1996. Но на крај Клементе одлучи дека Раул е премногу млад (само 18 години) и не го повика за Европското првенство. Тој му дозволи да го изигра првиот меч за Шпанија дури следната есен. Раул понатаму освои уште 5 Ла лига титули и тоа во 1996/97 (постигнувајќи 21 гол),2000/01 (постигнувајќи 25 гола), 2002/03 ( постигнувајќи 16 гола), 2006/07 (постигнувајќи 7 гола) и 2007/08 (постигнувајќи 18 гола). Тој 2 пати беше најдобар стрелец во Ла лига (Пичичи) со постигнати 24 и 25 гола во сезинте 1998/99 и 2000/01. Тој со своите 211 гола е најдобар стрелец кој моментално игра во Ла лига, а севкупно 16ти. Тој се смета за најдобар напаѓач во модерниот фудбал во Европа.

Раул ја наследи капитенската лента од Фернандо Хиеро кога тој го напушти Реал во 2003 година. Тој покажа дека е водач за респект. Тој од неговиот поранешен селектор, Луис Арагонез беше наречен “Крводарител“, поради тоа што дава повеќе од останатите во тимот.

Тој стана првиот фудбалер кој постиганал 50 гола во Лигата на Шампионите на натпреварот против Олимпијакос во групата.[2] Тој продолжи да биди најдобар стрелец со постигнати 64 гола и изиграно 123 натпревари.[3]

Раул издржа неколку тешки година за време на ерата на “Галактикосите“ со тоа што играше на различни позичи и ли често се движеше на теренот, а не на неговото добро познато место, во пеналтикот. Со ова се намалија головите на Раул и Раул не беше онаков како што беше порано. После доаѓањето на Фабио Капело, Раул се прероди и постигна неколку убави голови и му помогна на Реал да ја освои Ла лига во сезоната 2006/07, на големо изненадување. Неговата одлична форма продолжи со 18 гола во Ла лига и 5 гола во Лигата на Шампионите, но за негово големо разочарување на беше дел од победничката кампања на ЕУРО 2008.

После неколку години Раул наеднаш исчезна, но набрзо се појави по прогласувањето за еден од 50те најдобри фудбалери во светот. Тој во својата 14 годишна кариера нема добиено ниту еден црвен картон.[4] На 11 ноември 2008 раул го постиган 300тиот гол за Реал со хет-трикот постигнат против Реал Унион и ако победи со 4-3 Рела изгуби на вкупен резулатат 6-6, поради гостинските голови.[5]

Раул има постигнато 304 гола за Реал и е блиску до рекордот на Алфредо ди Стефано кој изнесува 307 гола.

Интернационална кариера уреди

Раул има постигнато 44 во 102 натпревари за шпанската репрезентација. Тој го изигра својот прв меѓународен натпревар против Чешка во октомври 1996. Тој ја наследи капитенската лента Од Фернандо Хиеро во 2002 година. Тој има играно на 3 Светски првенства (од 1998 до 2006), и на 2 Европски (2000 и 2004). Тој има постигнато најмалку по еден кој на секое Светско првеНаведена мрежна страницатво на кое настапил.

На 27 март 1999, Раул го постигна 800тиот гол во националната историја на натпреварот против Австрија, на кој Шпанија победи со 9-0.[6] после 3 и пол години Раул го постигна и 900тиот гол за Шпанија во квалификациите за ЕУРО 2004 против Грција на 7 септември 2002, на кој натпревар Шпанија победи со 2-0.[7]

За Раул немаше место за ЕУРО 2008 покрај Фернандо Торес и Давид Виља. Изненадувачки тој не беше ни избран ни за замена (на негово место беше Даниел Гуиза). Од медиумите имаше многу критики зошто Раул не беше избран за ЕУРО 2008, а многумина и се сомневаја во работата на Луис Арагонез. Раул се сретна со Арагонез 2 месеци пред Европското првенство. Тогаш склучија договор дека никој од нив нема лични проблеми со другиот. Па според тоа тоа што Раул не беше избран било фудбалски проблем. Пресот на оваа конференција ги разјасни сите дилеми и ги спречи понатамошните контроверзии и ја остави Шпанија мирно да оди по патот кон титулата на ЕУРО 2008.

Приватен живот уреди

Многу години, Раул го прославуваше дадениот гол со бакнување на бурмата од неговата сопруга, шпанскиот модел, Мамен Санз. Раул исто така г опрославуваше дадениот гол со покажувавање на двата палци кон името на грбот. Раул има 4 сина: Јорге, кому името му е даден според човекот кој му даде шанса за првпат да заигар за Шпанија, шпанскиот селектор Јорге Валдано, Хуго, според името на Рауловиот херој од детството Хуго Санчес и близнаците Хектор и Матео, кој го добил името според познатиот Германски фудбалер Лотар Матеус. Тој ужива во читањето, осбобено кога ги чита книгите на Артуро Перес Реверте. тој исто така сака да слуша Шпанска музика, тој е добар во ловењето и во тепањето со бикови.

Статистика уреди

Голови во клубот уреди

Последно проверено: 11 декември 2008.

Клупски перформански Лига Куп Континтално Вкупно
СезонаКлубЛига НастапиГоловиНастапиГолови НастапиГолови НастапиГолови
Шпанија ЛигаКопа дел Реј Европа Вкупно
1990-91 Атлетико Мадрид (Инфатил)
1991-92 Атлетико Мадрид (Кадети Б)
1992-93 Рал Мадрид (Кадети А)
1993-94 Реал Мадрид (Јувенил)
1994-95 Реал Мадрид Ц Терцера Дивизион 7 16 - - - - 7 16
1994-95 Реал Мадрид Б Секунда Дивизион Б 1 0 - - - - 1 0
1994-95 Реал Мадрид Ла Лига 28 9 2 1 - 30 10
1995-96 40 19 2 1 8 6 50 26
1996-97 42 21 5 1 - 47 22
1997-98 35 10 1 0 12 2 48 13
1998-99 37 25 2 0 8 3 47 28
1999-00 34 17 4 0 16 11 54 28
2000-01 36 24 0 0 12 7 48 31
2001-02 35 14 6 6 12 6 53 26
2002-03 31 16 2 0 12 9 45 25
2003-04 35 11 6 6 9 2 50 19
2004-05 32 9 1 0 10 4 43 13
2005-06 26 5 1 0 6 2 33 7
2006-07 35 7 1 0 7 5 43 12
2007-08 37 18 1 0 8 5 46 23
2008-09 13 6 1 3 5 3 19 12
Вкупно Шпанија 496 211 35 18 126 65 657 304
Вкупно во Кариерата 496 211 35 18 126 65 657 304

Интернационални голови уреди

Раул Гонсалес Бланко: интернационални голови[8]
# Датум Стадион Противник Постигнат гол Резултат Натпреварување


1 1996-12-14 Местаља, Валенсија, Шпанија   Југославија 2-0 2-0 Квалификации за Светско првенство 1998; група 5
2 1998-03-25 Балаидос, Виго, Шпанија   Шведска 3-0 4-0 Пријателски
3 1998-06-13 Стеј де ла Бејжур, Нант, Франција   Нигерија 2-1 2-3 Квалификации за Светско првенство 1998; група Д
4 1998-09-05 Цирион Стадион, Лиамсол, Кипар   Кипар 2-1 3-2 Квалификации за Европско првенство 2000; група 6
5 1998-11-18 Арехи, Салерно, Италија   Италија 2-2 2-2 Пријателски
6 1999-03-27 Местаља, Валенсија, Шпанија   Австрија 1-0 9-0 Квалификации за Европско првенство 2000; група 6
7 1999-03-27 Местаља, Валенсија, Шпанија   Австрија 2-0 9-0 Квалификации за Европско првенство 2000; група 6
8 1999-03-27 Местаља, Валенсија, Шпанија   Австрија 5-0 9-0 Квалификации за Европско првенство 2000; група 6
9 1999-03-27 Меестаља, Валенсија, Шпанија   Австрија 8-0 9-0 Квалификации за Европско првенство 2000; група 6
10 1999-03-31 Олимпико, Серавале, Сан Марино   Сан Марино 0-2 0-6 Квалификации за Европско првенство 2000; група 6
11 1999-03-31 Олимпико, Серавале, СанМарино   Сан Марино 0-4 0-6 Квалификации за Европско првенство 2000; група 6
12 1999-03-31 Олимпико, Серавиле, Сан Марино   Сан Марино 0-5 0-6 Квалификации за Европско првенство 2000; група 6
13 1999-06-05 Ел Мадригал, Виљареал, Шпанија   Сан Марино 5-0 9-0 Квалификации за Европско првенство 2000; група 6
14 1999-09-04 Енрц-Хапел, Виена, Австрија   Австрија 0-1 1-3 Квалификации за Европско првенство 2000; група 6
15 1999-10-10 Карлос Белмонте, албасете, Шпанија   Израел 3-0 3-0 Квалификации за Европско првенство 2000; група 6
16 2000-01-26 Картагонова, Картагина, Шпанија   Полска 1-0 3-0 Пријателски
17 2000-06-18 Амстердам Арена, Амстердам, Холандија   Словенија 1-0 2-1 Квалификации за Европско првенство 2000; група Ц
18 2000-08-16 АВД-Арена, Хановер, Германија   Германија 4-1 4-1 Пријателски
19 2001-03-24 Хосе Рико Перес, Алисанте, Шпанија   Лихтенштајн 4-1 5-0 Квалификации за Светско првенство 2002; група 7
20 2001-06-02 Карлос Тартиере, Овиедо, Шпанија   Босна и Херцеговина 3-1 4-1 Квалификации за Светско првенство 2002; група 7
21 2001-06-06 Рамат Ган, Тел-Авив, Израел   Израел 1-1 1-1 Квалификации за Светско првенство 2002; група 7
22 2001-09-05 Риенпарк, Вадуз, Лихтенштајн   Лихтенштајн 0-1 0-2 Квалификации за Светско првенство 2002; група 7
23 2001-11-14 Нуево Коломбино, Уелва, Шпанија   Мексико 1-0 1-0 Пријателски
24 2002-04-17 Виндсор Парк, Белфаст, Северна Ирска   Северна Ирска 0-1 0-5 Пријателски
25 2002-04-17 Виндсор Парк, Белфаст, Северна Ирска   Северна Ирска 0-3 0-5 Пријателски
26 2002-06-02 Гвангју Стадион, Гвангју, Јужна Кореја   Словенија 1-0 3-1 Светско првенство 2002; група Б
27 2002-06-12 Даејон Стадион, Даејон, Јужна Кореја   ЈАР 1-0 3-2 Светско првенство 2002; група Б
28 2002-06-12 Даејон Стадион, Даејон, Јужна Кореја   ЈАР 3-2 3-2 Светско првенство 2002; група Б
29 2002-09-07 Апостолос Никополаидис, Атина, Грција   Грција 0-1 0-2 Квалификации за Европско првенство 2004; група 6
30 2003-02-12 Оно Естади, Палма де Мајорка, Шпанија   Германија 1-0 3-1 Пријателски
31 2003-02-12 Оно Естади, Палма де Мајорка, Шпанија   Германија 2-1 3-1 Пријателски
32 2003-03-29 Олимписки стадион, Киев, Украина   Украина 1-1 2-2 Квалификации за Европско првенство 2004; група 6
33 2003-09-10 Мартинес Валеро, Елче, Шпанија   Украина 1-0 2-1 Квалификации за Европско првенство 2004; група 6
34 2003-09-10 Мартинес Валеро, Елче, Шпанија   Украина 2-0 2-1 Квалификации за Европско првенство 2004; група 6]
35 2003-10-11 Ханрапеткан, Ереван, Ерменија   Ерменија 0-2 0-4 Квалификации за Европско првенство 2004; група 6
36 2003-11-15 Местаља, Валенсија, Шпанија   Норвешка 1-1 2-1 Квалификации за Европско првенство 2004; Плеј-оф
37 2003-11-19 Улевал, Осло, Норвешка   Норвешка 0-1 0-3 Квалификации за Европско првенство 2004; плеј-оф
38 2004-03-31 Ел Монињон, Гијон, Спанија   Данска 2-0 2-0 Пријателски
39 2004-09-03 Местаља, Валенсија, Шпанија   Шкотска 1-1 1-1 Пријателски
40 2004-10-09 Ел Сардинеро, Сантандер, Шпанија   Белгија 2-0 2-0 Квалификации за Светско првенство 2006; група 7
41 2005-02-09 Јуегос Медитеранос, Алемија, Шпанија   Сан Марино 3-0 5-0 Квалификации за Светско првенство 2006; група 7
42 2005-09-07 Сантјаго Бернабеу, Мадрид, Шпанија   Србија и Црна Гора 1-0 1-1 Квалификации за Светско првенство 2006; група 7
43 2006-06-03 Мартинес Валеро, Елче, Шпанија   Египет 1-0 2-0 Пријателски
44 2006-06-19 Готлиб-Дајмлер, Штутгарт, Германија   Тунис 1-1 3-1 Светско првенство 2006; група Х


Признанија уреди

Реал Мадрид уреди

Поединечно уреди

 • Premio Don Balón (Најдобар млад играч во Ла Лига): 1994-95
 • Најдобар голгетер во светот : 1999
 • Тим на годината: 1996-97, 1998-99, 1999-00
 • Пичичи трофеј: 1999, 2001
 • Лига на шампиони најдобар стрелец : 1999-00, 2000-01
 • Најдобар изграч според ФИФА, 3то место: 2001
 • Европск инајдобар играч, 2ро место: 2001
 • Најдобар напаѓач сопред УЕФА: 2000, 2001, 2002
 • Најдобар Шпански играч во Ла лИга: 1996-97, 1998-99, 1999-00, 2000-01, 2001-02
 • [Трофеј Алфредо ди Стефано: 2008[9][10]

Награди уреди

 • Зладен медал за спортска Заслуга: 2006[11]

Белешки уреди

 1. „Raúl“. FC Schalke 04. 1 September 2010. Посетено на 1 September 2010.
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-01-24. Посетено на 2008-12-13.
 3. „Сруши го Рауловиот рекорд“. UEFA.com.
 4. „Капитенот нема добиено картон 2 и пол години (Раул, џентлменот за фер игра)“. Realmadrid.com.
 5. Раул постиган 300 гола
 6. SOC: Шпанија 9 Австрија 0 [мртва врска] - ААП спортски вести, на highbeam.com (Дел од артиклот)
 7. Клиничката Шпанија направи перфектен старт - UEFA.com, 9/7/02
 8. „Раул Гонсалес Бланко - Интернационални голови“. Rsssf.com.
 9. „Раул го овои трофејот ди Стфеано“. Realmadrid.com.
 10. „достојниот наследник на ди Стефано“. Realmadrid.com.
 11. „Големата Шпаниај го награди Раул“. Uefa.com.

Надворешни врски уреди


Претходник
Фернандо Хиеро
Капитен на ФК Реал Мадрид
2003-
Наследник
Непознат
Претходник
Фернандо Хиеро
Капитен на Шпанија
2002 – 2006
Наследник
Икер Касиљас
Претходник
Андреј Шевченко
Најдобар напаѓач на УЕФА
1999–00, 2000–01, 2001–02
Наследник
Руд ван Нистелрој