Фудбалска репрезентација на Југославија

Фудбалска репрезентација на Југославија — фудбалска репрезентација којшто го претставувала Кралството Југославија (1918–1943), познато и како Кралството на Србите, Хрватите и Словенците до 1929, и Социјалистичка Федеративна Република Југославија (1946–1991). Постигнувала големи успеси на светско ниво. Во 1992, за време на југословенските војни, тимот имал забрана за учество на меѓународни натпревари како дел од санкцијата на Обединетите Нации. Во 1994, кога бојкотот бил укинат, била заменета како фудбалска репрезентација на Федерална Република Југославија односно фудбалска репрезентација на Србија и Црна Гора.

Југославија
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Плави
Европските Бразилци[1]
СојузФудбалска асоцијација на Југославија
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
Најмногу настапиДраган Џаиќ (85)
Најдобар стрелецСтјепан Бобек (38)
Домашен стадионСтадион Црвена Ѕвезда
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
 Чехословачка 7 - 0 Кралство СХС Кралството Југославија
(Антверпен, Белгија; 28 август 1920)
По 1945
 Чехословачка 0 - 2 Југославија Социјалистичка Федеративна Република Југославија
(Прага, Чехословачка; 9 May 1945.)
Последен натпревар како СФР Југославија[2]
 Холандија 2 - 0 Југославија Социјалистичка Федеративна Република Југославија
(Амстердам, Холандија; 25 март 1992)
Најголема победа
Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија 10 - 0 Венецуела Венецуела
(Куритиба, Бразил; 14 јуни 1972)
Најлош пораз
 Чехословачка 7 - 0 Кралство СХС Кралството Југославија
(Антверпен, Белгија; 28 август 1920)
 Уругвај 7 - 0 Кралство СХС Кралството Југославија
(Париз, Франција; 26 мај 1924)
 Чехословачка 7 - 0 Кралство СХС Кралството Југославија
(Прага, Чехословачка; 28 октомври 1925)
Светско првенство
Учества8[2] (Првпат во 1930)
Најдобар резултат4-то место 1930 и 1962
Европско Фудбалско Првенство
Учества5 (Првпат во во 1960)
Најдобар резултат2-ри, во 1960, 1968
Почетните единаесетмина за репрезентацијата на Југославија на Светското првенство во фудбал 1930.

Српската фудбалска репрезентација го наследила местото на Југославија во ФИФА и УЕФА и се смета како единствен наследник на Југославија според двете организации.[3][4][5]

Наводи уреди

  1. A farewell to Yugoslavia openDemocracy.net. Dejan Djokic; 10-04-2002
  2. 2,0 2,1 За податоци на репрезентацијата по распадот погледнете; погледнете Фудбалска репрезентација на Федерална Република Југославија.
  3. History Архивирано на 27 декември 2011 г. at FSS official website, Retrieved 4 October 2012 (српски)
  4. Serbia Архивирано на 23 јули 2017 г. at FIFA official website
  5. News: Serbia at UEFA official website, published 1 January 2011, Retrieved 4 October 2012

Надворешни врски уреди

Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп