Виктор Вазарели (француски: Victor Vasarely ; Печ, 9 април 1906 година - Париз , 15 март 1997 година) е француски сликар и графичар од унгарски потекло.

Виктор Вазарели
Фотографија од околу 1930 г.
Роден(а)9 април 1906( 1906-04-09)
Печ
Починал(а)15 март 1997(1997-03-15) (возр. 90)
Париз
НационалностУнгарец
Французин
Познат(а) посликарство и скулптура
ПравецОп уметност
Мреж. местоvasarely.com

Вазарели често го нарекувале татко на уметноста. Во раните 1930-ти години се населил во Париз каде работел како графичар. Овде го направил своето прво значајно дело Зебра , кое се состоело од заоблени црно-бели линии, што укажувале на тоа во кој правец сака да продолжи да создава. Зебраѕа сега се смета за прв дел од жанрот по уметноста.

Животот и работата

уреди
 
Уметничка инсталација во Печ

Вазарели е роден во Печ и го поминал своето детство во Будимпешта. Од 1919 година се преселил во Словачка во Пјештјани. Од 1925 година Студирал на Медицинскиот факултет во Будимпешта, а од 1928 година . Почнал да присуствува на Графичката школа во Будимпешта, наречена "Будимпешта Баухаус", која постоела од 1938 година .

Во 1929 година Вазарели ги насликал своите сликите на Синото студио и Зелената студија, а една година подоцна се оженил со својот колешка, Клер Спинер, со која подоцна имал две деца. Работел во Будимпешта во компанијата за производство на топчести лежишта и правел постери. Во тоа време Вазарели станал графички дизајнер и уметник во сликање на постери.

Вазарели ја напуштил Унгарија и отпатувал за Париз кај што работел како графичар од 1930 година . 1944 година под влијание на конструктивизмот 1947 година . преоѓа во геометриска апстракција и станува претходник на уметноста. Тој ја засновал својата геометриска апстракција врз искуствата на Мондријан и Малевич. Вазарели изработил серија под насловот "Омаж Малевич" (1952 - 1958) со црн квадрат на бела позадина.

Неговото творештво се потпира на социјално-утописки идеи кои тој сакал да создаде нова фер животната средина со квалитетна и вредна уметност која би била достапна за сите. За него, оригиналот бил само прототип за копии направени сериски во печатењето на екранот. Со цел да ги прошири своите прототипови во 1970 година . основа "Фондација Вазели" во Гарде а во 1976 година . "Екс ан Прованс", како и "Вазарели центар" во 1982 година . во Осло. Починал во Париз на 15 март 1997 година .

Тој го изјавил следново: "Секоја форма е основа за боја, секоја боја е своја форма ".

Литература

уреди
  • АРТ Дефинитивниот визуелен водич, Млада книга, Белград, 2012.
  • Ециклопедија на сликарство и графика. Национална библиотека на Србија, Белград, 2006.
  • Ликовна уметност (д-р Јадранка Дамјанов), Школкаска книга, Загреб, 1981.

Надворешни врски

уреди