Миодраг Булатовиќ

Миодраг Булатовиќ (српски: Миодраг Булатовић ), (Оклади, Бијело Поље, 20 февруари 1930Игало, 15 март 1991) – српски писател, еден од најпознатите претставници на модерната српска книжевност.

Миодраг Булатовиќ
Miodrag Bulatović
Miodrag Bulatović 1969.jpg
Булатовиќ во 1969 година
Роден/а20 февруари 1930
Оклади, Зетска Бановина, Кралство Југославија[a]
Починат/а15 март 1991(1991-03-15) (возр. 61)
Игало, СР Црна Гора, СФР Југославија
ПочивалиштеБелградски нови гробишта
Занимањероманописец
Апсолвент наБелградски универзитет Филозофски факултет - Белград

ЖивотописУреди

Булатовиќ завршил гимназија во Крушевац, во 1950 година, а потоа студирал психологија и книжевност на Белградскиот универзитет. Некое време работел како новинар, а во текот на 1990-тите бил политички ангажиран во редвоите на Социјалистичката партија на Србија, каде ја бранел идеологијата на Слободан Милошевиќ во моментите на распадот на СФР Југославија.

Неговото име го носи библиотеката во Раковица.

ТворештвоУреди

Миодраг Булатовиќ бил романописец и драматург. Неговата слика на светот е морбидна, а ликовите се карневалски, истовремено гротескни и трагични. Неговите дела светските критичари ги споредуваат со делата на Џовани Бокачо, Франсоа Рабле и Мигел де Сервантес.

БиблиографијаУреди

Најпознати дела на Булатовиќ се:

НаградиУреди

Надворешни врскиУреди