Раде Круниќ (роден на 7 октомври 1993 во Фоча, Босна и Херцеговина) — босански професионален фудбалер кој настапува за ФК Милан, во италијанската Серија А, на позиција среден ред.

Раде Круниќ
20140905 U21 AUT BIH BIH23 1045.jpg
Раде Круниќ во 2014 година
Лични податоци
Полно име Rade Krunić
Роден на 7 октомври 1993 (1993-10-07) (26 г.)
Роден во Фоча, Босна и Херцеговина
Висина 1.84 m
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Милан
Број 33
Младинска кариера
2006–2012 ФК Сутјеска Фоча
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2013 ФК Сутјеска Фоча 15 (3)
2013–2014 ФК Доњи Срем 40 (4)
2014–2015 Верона Верона 0 (0)
2014ФК Доњи Срем (п) 11 (1)
2015 ФК Борац Чачак 13 (2)
2015–2019 Емполи Емполи 116 (13)
2019– Милан Милан 8 (0)
Репрезентација
2013–2014 Босна и Херцеговина U21 8 (0)
2016– Босна и Херцеговина 10 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 12 мај 2019.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 26 март 2019