Меѓународен астрономски сојуз

Меѓународен астрономски сојуз или МАС (француски: Union astronomique internationale, UAI; англиски: International Astronomical Union, IAU) — професионално здружение на астрономи (на ниво на доктори на науки и повисоко) кои активно учествуваат во образованието и во истражувањата на полето на астрономијата.[2]

Меѓународен астрономски сојуз
Union astronomique internationale
International Astronomical Union
IAU logo.svg
IAU National Members.svg
Земји-членки на сојузот
Основанајули 28, 1919; пред 103 години (1919-07-28)
СедиштеПариз, Франција
Членство79 земји
12.664 поединци[1]
ПретседателЕвина ван Дисхук
Ген. секретарТереза Лаго
Мреж. местоIAU.org

Седиштето на оваа меѓународна организација е во Париз. Во неа членуваат вкупно 79 земји, претставени од своите национални астрономски здруженија или заводи.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Fienberg, Rick (14 август 2015). „A New Tally of Individual IAU Members“ (PDF). Kai'aleleiaka. стр. 3. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-03. Посетено на 11 октомври 2016.
  2. За Меѓународниот астрономски сојуз (англиски)

Надворешни врскиУреди